• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferdinand Le Drogo

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.9. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1929 odbyły się w szwajcarskim Zurychu, w dniach 16 - 17 sierpnia 1929 roku.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Ferdinand Le Drogo (ur. 10 października 1903 w Pontivy - zm. 23 kwietnia 1976 w Saint-Gildas-de-Rhuys) – francuski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  8. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1928 odbyły się w stolicy Królestwa Węgier - Budapeszcie, 16 sierpnia 1928 roku. Wyścig zawodowców ukończyło tylko ośmiu zawodników.Albert Büchi (ur. 27 czerwca 1907 w Winterthur - zm. w sierpniu 1988 tamże) – szwajcarski kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Ferdinand Le Drogo osiągnął w 1931 roku, kiedy zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Kopenhadze. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Włoch Learco Guerra, a trzecie miejsce zajął Szwajcar Albert Büchi. Był to jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tej samej konkurencji był też siódmy wśród amatorów na mistrzostwach świata w Zurychu w 1929 roku oraz ósmy na rozgrywanych rok wcześniej mistrzostwach świata w Budapeszcie. Ponadto był między innymi pierwszy w Circuit des As de l'Ouest i Tour des Cornouailles w 1926 roku, pierwszy w Circuit de l'Aulne oraz drugi w Paryż-Caen i Paryż-Rennes w 1931 roku, a rok później był pierwszy w Circuit de l'Aulne i drugi w GP Ouest-France. Dwukrotnie startował w Tour de France, wygrywając jeden etap w 1927 roku. Nigdy jednak nie ukończył całego wyścigu. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Jako zawodowiec startował w latach 1926-1937.

  Learco Guerra (ur. 14 października 1902 w San Nicolo Po; zm. 7 lutego 1963 w Mediolanie) - włoski kolarz szosowy, startujący wśród zawodowców w latach 1929-1945, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata zawodowców w wyścigu ze startu wspólnego.Saint-Gildas-de-Rhuys – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Morbihan. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Gildasa.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Królestwo Włoch – państwo o ustroju monarchicznym położone na Półwyspie Apenińskim, na południe od Alp i na wyspach Sardynia i Sycylia. Powstało w 1861 roku w wyniku procesu zjednoczenia Włoch, poprzez przyłączenie do Królestwa Sardynii państw Półwyspu Apenińskiego. Włochami rządziła dynastia sabaudzka do 1946 roku, kiedy to zniesiono tam monarchię konstytucyjną i wprowadzono republikę parlamentarną, a tym samym Królestwo Włoch przestało istnieć.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  10 października jest 283. (w latach przestępnych 284.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 82 dni.
  GP Ouest-France (do 1989 Grand Prix Ouest France-Plouay) – jednodniowy wyścig kolarski dookoła Plouay w zachodniej Francji, rozgrywany co roku w sierpniu. Od 2005 wyścig ten należy do cyklu UCI ProTour. GP Ouest-France zorganizowano po raz pierwszy w 1931.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.