• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferdinand Bol

  Przeczytaj także...
  Dordrecht – miasto i gmina w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa, w delcie Renu i Mozy, na południowy wschód od Rotterdamu. Liczy 113 381 mieszkańców (2012) i tym samym stanowi trzecie co do wielkości miasto w tej prowincji, po Rotterdamie i Hadze.Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Ferdinand Bol, Autoportret, ok. 1667

  Ferdinand Bol (ur. przed 24 czerwca 1616 w Dordrechcie, zm. przed 24 lipca 1680 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik epoki baroku, naśladowca Rembrandta.

  Życie[]

  Prawdopodobnie urodził się w 1610. Malarstwa uczył się prawdopodobnie u Jacoba Cuypa W latach 1634-42 pracował w warsztacie Rembrandta w Amsterdamie. W 1652 otrzymał obywatelstwo Amsterdamu. W 1653 ożenił się z Lisbeth Dell, z którą miał dwóch synów. W 1669 jako wdowiec poślubił Annę van Erckel, pochodzącą z zamożnej rodziny patrycjuszowskiej.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Malował obrazy o tematyce historycznej i religijnej, pejzaże oraz liczne portrety, także grupowe. Jego najlepsze dzieła pochodzą z lat 1650-1669. Przez dłuższy czas naśladował manierę Rembrandta, w późniejszym okresie twórczości uległ wpływom barokowego malarstwa flamandzkiego.

  Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.

  Jego uczniami byli Sir Godfrey Kneller (1646-1723) i Cornelis Bisschop (1634-1674).

  Wybrane dzieła[]

 • Astronom (1662) – Londyn, National Gallery,
 • Autoportret (ok. 1667) – Amsterdam, Rijksmuseum,
 • Eneasz (ok. 1661-63) – Amsterdam, Rijksmuseum,
 • Mężczyzna w złotym hełmie (Mars) (ok. 1655-60) – Warszawa, Muzeum Narodowe,
 • Portret Johany de Geer-Trip z córką Cecylią (1661) – Warszawa, Muzeum Narodowe,
 • Portret mężczyzny (1652) – Lipsk, Museum der Bildenden Künste,
 • Portret starej kobiety (1642) – Berlin, Gemaeldegalerie,
 • Portret starej kobiety (ok. 1640-42) – Warszawa, Muzeum Narodowe,
 • Przełożone domu trędowatych (1668) – Amsterdam, Rijksmuseum,
 • Roelof Meulenaer (1650) – Amsterdam, Rijksmuseum,
 • Sen Jakuba (1644), – Drezno, Gemaeldegalerie,
 • Wenus i Adonis (ok. 1657) – Amsterdam, Rijksmuseum,
 • Wenus i Amor – Berlin, Gemaeldegalerie.
 • Przypisy

  1. 24 czerwca 1616 to data chrztu
  2. 24 lipca 1680 to data pogrzebu

  Bibliografia[]

 • Antoni Ziemba, Bol Ferdinand, [w:] Robert Genaille, Maciej Monkiewicz, Antoni Ziemba, Encyklopedia malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, Warszawa: Wydaw. Artystyczne i Filmowe; Wydaw. Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-221-0686-6.
 • Zobacz też[]

 • Portret
 • Rembrandt
 • Ferdinand Bol. Zdjęcia
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Patrycjat – najbogatsza warstwa mieszczan sprawująca w miastach władzę ekonomiczną i polityczną, członkowie rady miejskiej, najbogatsi kupcy, bogaci rzemieślnicy. Członkowie patrycjatu chcieli dorównać szlachcie i dołączyć do jej grona. Prowadzili wystawny tryb życia i często starali się uzyskać nobilitację. Jeśli było to niemożliwe drogą oficjalną, bogaci mieszczanie chwytali się różnych nielegalnych sposobów. Na przykład, przekupstwem pozyskiwali fałszywych świadków, chcąc dowieść przynależności swoich przodków do rodów szlacheckich. Patrycjat jako kategorię społeczną wyodrębnia się poczynając od XII, aż do XVIII wieku. Sama nazwa została wprowadzona w historiografii w XVIII wieku.
  Flandria (niderl. Vlaanderen, fr. Flandre) – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.138 sek.