Fenway Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fenway Park – stadion baseballowy w Bostonie, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Boston Red Sox. Jest najstarszym tego typu obiektem w Major League Baseball.

Ray Charles, właśc. Ray Charles Robinson (ur. 23 września 1930 w Albany, zm. 10 czerwca 2004 w Beverly Hills) – amerykański wokalista, muzyk i pianista, uważany za artystę, który ukształtował rhythm and bluesa. Charles wprowadził pełne uczuć brzmienie do muzyki country oraz popularnej, a o jego interpretacji „America the Beautiful” Ed Bradley z programu 60 Minutes powiedział: „to ostateczna wersja, amerykański hymn – klasyk, taki, jakim jest mężczyzna, który go wykonał”. Jimi Hendrix tworzył pod wpływem jego twórczości.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

Budowę stadionu rozpoczęto we wrześniu 1911 roku, a do użytku oddano go 20 kwietnia 1912 roku; pierwotnie posiadał pojemność 27 tysięcy miejsc, którą zwiększono w latach trzydziestych XX wieku do 33 817. W okresie międzywojennym był dwukrotnie niszczony przez pożar (w 1926 i 1934 roku). W 1946 po raz pierwszy na Fenway Park rozegrano Mecz Gwiazd, zaś rok później zainstalowano sztuczne oświetlenie. Odbywały się na nim również mecze piłkarskie; po raz pierwszy w 1925 roku, po raz ostatni 26 lipca 2012 (mecz towarzyski Liverpool F.C. - AS Roma obejrzało 37 169 widzów).

Associazione Sportiva Roma – włoski klub piłkarski ze stolicy kraju, Rzymu, obecnie występujący w rozgrywkach Serie A. Założony w 1927 roku, od tego czasu niemal nieprzerwanie występuje w pierwszej lidze Włoch, a sezon 2009/2010 był 58. z rzędu w najwyższej klasie rozgrywkowej. W swojej historii AS Roma trzykrotnie zdobywała mistrzostwa Włoch, dziewięciokrotnie Puchar Włoch, a także jeden raz Puchar Miast Targowych. Jeden raz klub ten wystąpił w finale Pucharu Europy. Domowe mecze rozgrywane są na mogącym pomieścić ponad 82 tysiące widzów stadionie Stadio Olimpico.Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.

Na Fenway Park miały miejsce także koncerty; zagrali na nim między innymi Paul McCartney, Stevie Wonder, Ray Charles, The Rolling Stones, Dave Matthews Band, Aerosmith, Neil Diamond, Bruce Springsteen i E Street Band oraz The Police.

 • Fenway Park w 1914 roku.

 • Fenway Park.

  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).Neil Leslie Diamond (ur. 24 stycznia 1941 w Brooklynie, Nowy Jork) - amerykański piosenkarz muzyki pop, rock, folk, country i autor tekstów a okazjonalnie aktor.
 • Fenway Park od strony wschodniej

 • Trybuna z zastrzeżonymi numerami

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fenway Park, Boston, MA (ang.). ballparksofbaseball.com. [dostęp 21 kwietnia 2013].
  2. Fenway Prk Information (ang.). bredsox.com. [dostęp 21 kwietnia 2013].
  3. All-Star Results (ang.). mlb.com. [dostęp 21 kwietnia 2013].
  4. Fenway Park Through Years (ang.). redsox.com. [dostęp 21 kwietnia 2013].
  5. Roma tops Liverpool at Fenway Park (ang.). espn.com. [dostęp 21 kwietnia 2013].
  6. Fenway Park Concert Schedule (ang.). fenwayticketking.com. [dostęp 21 kwietnia 2013].
  The Police to zespół rockowy składający się z basisty i wokalisty Stinga, gitarzysty Andy’ego Summersa oraz perkusisty Stewarta Copelanda. Grupa stała się znana na całym świecie we wczesnych latach 80. grając muzykę rockową z elementami jazzu, reggae oraz punk rocka. Ich piąty i obecnie ostatni album Synchronicity, wydany w 1983 roku, dotarł do pierwszego miejsca list w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych sprzedając się tam w ponad ośmiomilionowym nakładzie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stevie Wonder, właśc. Stevland Hardaway Judkins (ur. 13 maja 1950 w Saginaw) – amerykański wokalista popowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista.
  Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.

  Reklama