• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fenomen rycerza Jedi

  Przeczytaj także...
  SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.Jediizm lub Religia Jedi – jeden z tzw. nowych ruchów religijnych, oparty na pojęciu Jedi, zaczerpniętym z filmu Gwiezdne Wojny.
  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Mapa ilustrująca rozkład ilości wyznawców religii Jedi na terenie Anglii i Walii w 2001.

  Fenomen rycerza Jedi – zjawisko socjologiczne w krajach angielskojęzycznych zapoczątkowane w roku 2001 i nieformalny ruch społeczny.

  Polegał na podawaniu podczas spisu powszechnego odpowiedzi „Jedi” na pytanie o religię. Rycerze Jedi to postacie z Gwiezdnych Wojen, kierujący się pewnym systemem filozoficznym, który może być uznany za religię. Kampania prowadzona była przez pocztę elektroniczną i SMS. Twórcy wychodzili z założenia, że jeśli odpowiednia liczba respondentów poda taką odpowiedź, władze będą zmuszone uznać tę religię. Większość przyznających się do tej „religii” uznała to za zabawę lub też okazanie niechęci dla rządu lub polityki w ogóle.

  Spis statystyczny - spis dostarczający informacji niezbędnych do ustalenia stanu i struktury zjawisk w ściśle określonym momencie. Spisy dostarczają informacje dotyczące ludności, tj. wieku, zawodu, poziomu wykształcenia itp., jak również informacji o innych wielkościach, w tym charakteryzujących gospodarkę. Przeprowadzane są również spisy nieruchomości, gospodarstw rolnych, zwierząt gospodarskich.Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

  W Anglii i Walii 390 127 osób, czyli 0,7% respondentów przyznało się do tej „religii”, co dało jej status czwartej co do wielkości religii w kraju.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jedi Order lures 53,000 disciples (ang.). [dostęp 12 października 2008].
  2. Ethnicity and Religion: 'Jedi' (ang.). [dostęp 12 października 2008].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Jediizm
 • Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.