Fenomen rycerza Jedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa ilustrująca rozkład ilości wyznawców religii Jedi na terenie Anglii i Walii w 2001.

Fenomen rycerza Jedi – zjawisko socjologiczne w krajach angielskojęzycznych zapoczątkowane w roku 2001 i nieformalny ruch społeczny.

Spis statystyczny - spis dostarczający informacji niezbędnych do ustalenia stanu i struktury zjawisk w ściśle określonym momencie. Spisy dostarczają informacje dotyczące ludności, tj. wieku, zawodu, poziomu wykształcenia itp., jak również informacji o innych wielkościach, w tym charakteryzujących gospodarkę. Przeprowadzane są również spisy nieruchomości, gospodarstw rolnych, zwierząt gospodarskich.Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

Polegał na podawaniu podczas spisu powszechnego odpowiedzi „Jedi” na pytanie o religię. Rycerze Jedi to postacie z Gwiezdnych wojen, kierujący się pewnym systemem filozoficznym, który może być uznany za religię. Kampania prowadzona była przez pocztę elektroniczną i SMS. Twórcy wychodzili z założenia, że jeśli odpowiednia liczba respondentów poda taką odpowiedź, władze będą zmuszone uznać tę religię. Większość przyznających się do tej „religii” uznała to za zabawę lub też okazanie niechęci dla rządu lub polityki w ogóle.

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

W Anglii i Walii 390 127 osób, czyli 0,7% respondentów przyznało się do tej „religii”, co dało jej status czwartej co do wielkości religii w kraju.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jedi Order lures 53,000 disciples (ang.). [dostęp 12 października 2008].
  2. Ethnicity and Religion: 'Jedi' (ang.). [dostęp 12 października 2008].

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Jediizm
  • Reklama