• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Feliza Bursztyn

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.W fizyce kinetyka jest działem mechaniki, który określa prawa zachowania się ciał fizycznych, znajdujących się w ruchu pod wpływem niezrównoważonego układu sił.
  Académie de la Grande Chaumière – uczelnia artystyczna w paryskiej dzielnicy Montparnasse przy 14, rue de la Grande Chaumière w VI dzielnicy Paryża.

  Feliza Bursztyn (ur. 8 września 1933 w Bogocie, Kolumbia, zm. 8 stycznia 1982 w Paryżu, Francja) – kolumbijska rzeźbiarka.

  Urodziła się w rodzinie Jakuba i Chai Bursztynów, polskich Żydów, którzy w 1931 wyemigrowali do Ameryki Południowej i osiedli w Bogocie, obywatelstwo kolumbijskie otrzymali w 1936. Studiowała malarstwo w Art Students League of New York i rzeźbę w Académie de la Grande Chaumière w Paryżu. Od 1960 pod wpływem César Baldaccini zaczęła tworzyć używając do realizacji swoich prac złomu żelaznego i metalowych odpadów fabrycznych, powstawały z tego kompozycje przestrzenne i instalacje. Stworzona w 1965 rzeźba "Mirando al norte" /"Patrząc na północ"/ zdobyła pierwsze miejsce w XVI Wystawie Sztuki, trzy lata później wprowadziła zaczęła stosować w swojej twórczości zasady kinetyki. Instalacja Felizy Bursztyn z 1971 zatytułowana "Homenaje a Gandhi" ("Pamięci Gandhiego/ została ustawiona przy jednej z ulic w Bogocie. W drugiej połowie lat 70. kolejne dwie instalacje zostały umieszczone w przestrzeni publicznej Bogoty, są to rzeźba "Andromeda" i fresk "La última cena" /"Ostatnia wieczerza"/. Jej pracownia była miejscem spotkań kolumbijskiej inteligencji, bywali tam Gabriel García Márquez, Alejandro Obregón, Marta Traba, Álvaro Cepeda Samudio, Santiago García, Jorge Gaitán Durán, Fernando Martínez Sanabria i Hernando Valencia Goelkel. W 1981 została posądzona przez rządzący Ruch 19 Kwietnia, że w swojej pracowni wytapia elementy broni dla działającej w ukryciu opozycji. Wielokrotnie przesłuchiwana postanowiła emigrować, jako powód podała rehabilitację po przebytym rok wcześniej wypadku samochodowym. W połowie 1981 artystka wyemigrowała do Francji, gdzie po krótkim pobycie zmarła w wieku 49 lat. Swoje prace podarowała kolumbijskiemu Ministerstwu Kultury i Muzeum Narodowemu w Bogocie.

  Art Students League of New York – amerykańska Akademia Sztuk Pięknych, założona w 1875 roku w Nowym Jorku. Mieści się w budynku American Fine Arts Society, zbudowanym w latach 1891–1892, wpisanym 10 grudnia 1968 roku przez New York City Landmarks Preservation Commission na listę zabytków (Historic preservation) miasta Nowy Jork, a 6 maja 1980 roku – na listę zabytków USA National Register of Historic Places jako poz. nr 80002662. Marta Traba Taín (ur. 25 stycznia 1930 w Buenos Aires, Argentyna, zm. 27 listopada 1983 w Mejorada del Campo, Hiszpania) – argentyńska pisarka i historyk sztuki.

  Jej siostrą jest wybitna kolumbijska biochemik Hela Bursztyn-Pettegrew.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografías Gran Enciclopedia de Colombia del Círculo de Lectores
 • Gabriel García Márquez "Breve nota de adiós al olor de la guayaba de Feliza Bursztyn" El Pais 5 sierpnia 1981
 • Colombia aprende
 • e-library Iowa University State, Hela Bursztyn-Pettegrew
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Gabriel José de la Concordia García Márquez (ur. 6 marca 1927 w Aracataca) – kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny. Jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego. Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”.
  César Baldaccini, César (ur. 1 stycznia 1921 w Marsylii, zm. 6 grudnia 1998 w Paryżu) - francuski rzeźbiarz, przedstawiciel Nowego Realizmu.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.