• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Felix Grundy

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.
  Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych stoi na czele Departamentu Sprawiedliwości. Jest on jedynym członkiem gabinetu Stanów Zjednoczonych, który nie nosi tytułu sekretarza. Pełni funkcję podobną do ministra sprawiedliwości i w mniejszym stopniu prokuratora generalnego. Prokurator generalny jest siódmy w linii sukcesji prezydenckiej. Obecnym prokuratorem generalnym Stanów Zjednoczonych jest Eric Holder, który piastuje tę funkcję od 3 lutego 2009 roku.

  Felix Grundy (ur. 11 września 1777 w hrabstwie Berkeley, zm. 19 grudnia 1840 w Nashville) – amerykański polityk.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Justice) – jeden z departamentów Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi prokurator generalny Stanów Zjednoczonych. Zadaniem departamentu sprawiedliwości jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania prawa w Stanach Zjednoczonych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 11 września 1777 roku na terenie hrabstwa Berkeley, a trzy lata później jego rodzina przeniosła się do Kentucky. Uczęszczał do szkoły w Bardstown, a następnie studiował nauki prawne, został przyjęty do palestry i otworzył prywatną praktykę. W latach 1800–1805 zasiadał w legislaturze stanowej Kentucky, a rok po zakończeniu kadencji został wybrany do stanowego Sądu Najwyższego. W 1807 roku zrezygnował z funkcji i przeniósł się do Nashville. W 1810 roku został wybrany Izby Reprezentantów, z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej, gdzie zasiadał do czasu rezygnacji w roku 1814. W latach 1819–1825 ponownie zasiadał w legislaturze stanowej iw czasie kadencji przyczynił się do polubownego ustalenia granicy pomiędzy Kentucky a Tennessee. W 1829 roku wygrał wybory uzupełniające do Senatu, mające obsadzić wakat po rezygnacji Johna Eatona. W 1838 roku zrezygnował z mandatu, gdyż prezydent Martin Van Buren zaproponował mu objęcie stanowiska prokuratora generalnego. Rok później zrezygnował ze stanowiska w rządzie federalnym, na rzecz ponownego wyboru do izby wyższej Kongresu. Mandat senatora sprawował do śmierci, która nastąpiła 19 grudnia 1840 roku w Nashville.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Hrabstwo Berkeley (ang. Berkeley County) – hrabstwo w stanie Wirginia Zachodnia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 321,58 mil² (832,89 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 104 169 mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Felix Grundy (ang.). Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2018-04-23].
  2. Felix Grundy (ang.). Biographical Directory of the United States Congress. [dostęp 2018-04-23].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Martin Van Buren (ur. 5 grudnia 1782 w Kinderhook, Nowy Jork, zm. 24 lipca 1862 tamże) – ósmy prezydent USA. Urząd sprawował w latach 1837-1841, był pierwszym prezydentem urodzonym po proklamowaniu niepodległości Stanów Zjednoczonych. Pełnił także funkcję wiceprezydenta (1833-1837) i sekretarza stanu (1829-1831).
  Partia Demokratyczno-Republikańska (ang. Democratic-Republican Party) to partia polityczna w Stanach Zjednoczonych. Została utworzona w 1792 roku przez Thomasa Jeffersona i Jamesa Madisona jako opozycja do Partii Federalistycznej. Opowiadała się za szerokimi uprawnieniami stanów i ścisłą interpretacją konstytucji, miała poparcie wśród plantatorów i farmerów z Południa. Wywodzili się z niej między innymi prezydenci Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson, James Madison i James Monroe. W 1824 roku nastąpił w niej podział wewnętrzny, na skutek którego powstały Partia Wigów oraz istniejąca współcześnie Partia Demokratyczna.
  Bardstown - miasto w USA, w środkowej części stanu Kentucky. Około 11,7 tys. mieszkańców. Siedziba hrabstwa Nelson.
  Senator – deputowany, członek parlamentu. Instytucja mająca korzenie w Senacie z okresu starożytnego Rzymu. W Polsce senator jest członkiem Senatu, izby wyższej Parlamentu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.