Felix Grundy (ur. 11 września 1777 w hrabstwie Berkeley, zm. 19 grudnia 1840 w Nashville) – amerykański polityk.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Justice) – jeden z departamentów Gabinetu Stanów Zjednoczonych. Na jego czele stoi prokurator generalny Stanów Zjednoczonych. Zadaniem departamentu sprawiedliwości jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania prawa w Stanach Zjednoczonych.
Urodził się 11 września 1777 roku na terenie hrabstwa Berkeley, a trzy lata później jego rodzina przeniosła się do Kentucky. Uczęszczał do szkoły w Bardstown, a następnie studiował nauki prawne, został przyjęty do palestry i otworzył prywatną praktykę. W latach 1800–1805 zasiadał w legislaturze stanowej Kentucky, a rok po zakończeniu kadencji został wybrany do stanowego Sądu Najwyższego. W 1807 roku zrezygnował z funkcji i przeniósł się do Nashville. W 1810 roku został wybrany Izby Reprezentantów, z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej, gdzie zasiadał do czasu rezygnacji w roku 1814. W latach 1819–1825 ponownie zasiadał w legislaturze stanowej iw czasie kadencji przyczynił się do polubownego ustalenia granicy pomiędzy Kentucky a Tennessee. W 1829 roku wygrał wybory uzupełniające do Senatu, mające obsadzić wakat po rezygnacji Johna Eatona. W 1838 roku zrezygnował z mandatu, gdyż prezydent Martin Van Buren zaproponował mu objęcie stanowiska prokuratora generalnego. Rok później zrezygnował ze stanowiska w rządzie federalnym, na rzecz ponownego wyboru do izby wyższej Kongresu. Mandat senatora sprawował do śmierci, która nastąpiła 19 grudnia 1840 roku w Nashville.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Hrabstwo Berkeley (ang. Berkeley County) – hrabstwo w stanie Wirginia Zachodnia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 321,58 mil² (832,89 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 104 169 mieszkańców.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta
Martin Van Buren (ur. 5 grudnia 1782 w Kinderhook, Nowy Jork, zm. 24 lipca 1862 tamże) – ósmy prezydent USA. Urząd sprawował w latach 1837-1841, był pierwszym prezydentem urodzonym po proklamowaniu niepodległości Stanów Zjednoczonych. Pełnił także funkcję wiceprezydenta (1833-1837) i sekretarza stanu (1829-1831).
Partia Demokratyczno-Republikańska (ang. Democratic-Republican Party) to partia polityczna w Stanach Zjednoczonych. Została utworzona w 1792 roku przez Thomasa Jeffersona i Jamesa Madisona jako opozycja do Partii Federalistycznej. Opowiadała się za szerokimi uprawnieniami stanów i ścisłą interpretacją konstytucji, miała poparcie wśród plantatorów i farmerów z Południa. Wywodzili się z niej między innymi prezydenci Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson, James Madison i James Monroe. W 1824 roku nastąpił w niej podział wewnętrzny, na skutek którego powstały Partia Wigów oraz istniejąca współcześnie Partia Demokratyczna.
Bardstown - miasto w USA, w środkowej części stanu Kentucky. Około 11,7 tys. mieszkańców. Siedziba hrabstwa Nelson.
Senator – deputowany, członek parlamentu. Instytucja mająca korzenie w Senacie z okresu starożytnego Rzymu. W Polsce senator jest członkiem Senatu, izby wyższej Parlamentu.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.