• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Felina

  Przeczytaj także...
  Po prostu – album muzyczny Osjana wydany 1 grudnia 2008 roku. Płyta zdobyła III nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2008, wręczoną w kwietniu 2009. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku folk/muzyka świata.Team Galaxy – kosmiczne przygody galaktycznej drużyny (ang. The Far Out Adventures of Team Galaxy, 2006-2008) – francusko-amerykańsko-kanadyjsko-włoski serial animowany, emitowany w Polsce od 4 grudnia 2006 roku przez stację telewizyjną Jetix. 7 maja 2007 roku rozpoczęła się emisja kolejnych odcinków.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Felinaimię żeńskie; żeński odpowiednik imienia Felin, którego patronem jest św. Felin, towarzysz św. Gratyniana i razem z nim patron Arony.

  Felina imieniny obchodzi 1 czerwca.

  Postaci fikcyjne o imieniu Felina:

 • Felina – postać z serialu Team Galaxy – kosmiczne przygody galaktycznej drużyny
 • Prof. Felina Ivy – postać z filmu Pokémon 2: Uwierz w swoją siłę
 • Felina w sztuce:

 • Tańcząca Felina – utwór z albumu Po prostu Osjana
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kazimierz Rymut, Słownik imion współcześnie w Polsce używanych, Kraków: IJP PAN, 1995, ISBN 83-85579-13-3, OCLC 835394324.
  2. Zob. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 2, Kraków 1997, ​ISBN 83-7097-374-4
  Kazimierz Rymut (ur. 18 grudnia 1935 w Chechłach os. Ropczyc, zm. 14 listopada 2006 w Krakowie), profesor doktor habilitowany, polski językoznawca, onomasta.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Warto wiedzieć że... beta

  Osjan (Ossian lub Ossjan) – polski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza muzyki improwizowanej, folku i world music.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Felin — imię męskie, którego patronem jest św. Felin, towarzysz św. Gratyniana i razem z nim patron Arony. Gratynian i Felin zostali męczennikami za czasów cesarza Decjusza. Relikwie przeniesiono do opactwa w Aronie, gdzie opatem–komendatariuszem był w 1550 Karol Boromeusz. Obecnie opactwo jest zlikwidowane, ale kościół pod wezwaniem męczenników istnieje po dziś dzień.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.691 sek.