• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Feliksy Warszawskie

  Przeczytaj także...
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Allianz Polska – grupa towarzystw ubezpieczeniowych, inwestycyjnych i emerytalnych z siedzibą w Warszawie, istniejąca od 1997 roku. Grupa Allianz Polska należy do Allianz SE, jednego z czołowych ubezpieczycieli na świecie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Feliksy Warszawskie – nagroda teatralna przyznawana dla aktorów i reżyserów teatralnych działających w warszawskich teatrach za najlepsze przedstawienia sezonu. Jest najbardziej prestiżową tego typu nagrodą przyznawaną w Warszawie.

  Pomysłodawcą i założycielem Feliksów Warszawskich był w 1999 roku miłośnik sztuki teatralnej Feliks Łaski – biznesmen i filantrop. Od tamtej pory Fundacja Feliksa Łaskiego z Londynu funduje coroczne nagrody za sezon teatralny. Po śmierci Feliksa Łaskiego w roku 2004, gdy fundacja jego imienia zaniechała zaangażowania finansowego w Feliksy, mecenasem nagród została Grupa Allianz Polska.

  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.

  Pomysłodawca uzasadniał ufundowanie tej nagrody „spłacaniem długu wdzięczności teatrowi, który wzbogacił jego życie”. Od sezonu 2004/2005 funkcję mecenasa nagród pełni Grupa Allianz Polska.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.