• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Feliksa

  Przeczytaj także...
  Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.Urszula Feliksa Pająk (ur. 21 kwietnia 1950 w Skarżysku-Kamiennej) – polska polityk, związkowiec, działaczka społeczna, posłanka na Sejm II kadencji.
  23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni.

  Feliksa - (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Feliks.

  Inna forma: Felicja

  Feliksa imieniny obchodzi 23 sierpnia.

  Znane osoby noszące to imię:

 • Feliksa Meda – włoska klaryska, błogosławiona
 • Feliksa Kozłowska – święta założycielka mariawityzmu
 • Urszula Feliksa Pająk – polska polityk, związkowiec, posłanka na Sejm II kadencji
 • Warto wiedzieć że... beta

  Felicja Meda, wł.: Felicia Meda (ur. w 1378 w Mediolanie; zm. 30 września 1444 w Pesaro) – włoska zakonnica, klaryska, błogosławiona Kościoła katolickiego.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Feliksa Magdalena Maria Franciszka Kozłowska (ur. 27 maja 1862 w Wielicznej koło Węgrowa, zm. 23 sierpnia 1921 w Płocku) − założycielka i duchowa opiekunka mariawityzmu, przez wyznawców nazywana Mateczką i uznana za świętą w Kościołach mariawickich.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.