• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Feliks Jan Gebethner

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) − organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, założona w Warszawie w 1860 przez Aleksandra Lessera, Wojciecha Gersona, Alfreda Schouppe, Marcina Olszyńskiego. Jej głównym zadaniem była popularyzacja sztuki polskiej, niesienie pomocy młodym artystom, działalność wydawnicza, organizacja wystaw i konkursów.Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Gebethner i Wolff – warszawskie przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (Pałac Potockich), a później również w Krakowie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez komunistów (antykwariat działał do 1961).
  Grób Feliksa Gebethnera

  Feliks Jan Gebethner (ur. 21 listopada 1832 w Warszawie, zm. 1887) – kupiec, kolekcjoner i artysta-muzyk.

  Syn Wilhelma Gebethnera i Julianny z Ritzów, brat Gustawa Adolfa. Ukończył gimnazjum realne, następnie uczył się muzyki u Augusta Freyera. Pracował początkowo jako nauczyciel, w 1875 otworzył skład fortepianów pod firmą "Gebethner i Wolff".

  Udzielał się w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i w Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia”. Działał też w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, któremu zapisał większą część swej kolekcji gromadzącej dzieła polskich malarzy oraz okazy porcelany; pozostałe zbiory otrzymało warszawskie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

  Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia St. Moniuszki – zajmuje się propagowaniem kultury muzycznej, organizuje koncerty, wystawy i audycje muzyczne dla dzieci i młodzieży.

  Bibliografia[]

 • Jan Maszkowski, "Feliks Jan Gebethner" w: Polski Słownik Biograficzny • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karol August Freyer (właściwie: Karl August, w Polsce czasem zwany tylko August, ur. 15 grudnia 1801, Oberschaar koło Annabergu, Saksonia - zm. 28 maja 1883, Góra Kalwaria), polski kompozytor, organista i profesor muzyki pochodzenia niemieckiego, przyjaciel Chopina, jeden z nauczycieli Moniuszki, ewangelik.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie – muzeum historii techniki w Warszawie, założone w 1866 (statut w 1875), otwarte w 1905, zniszczone w 1939, dokumentowało historię polskiego przemysłu, rolnictwa i rzemiosła.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.