Felicyta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Felicytaimię żeńskie pochodzenia łacińskiego, powstałe od wyrazu pospolitego felicitas, 'urodzaj, szczęśliwość, błogosławieństwo'. Jedną z form zdrobniałych jest być może imię Zyta, obecnie funkcjonujące samodzielnie. Patronką tego imienia jest m.in. św. Felicyta z Kartaginy, która zginęła razem ze św. Perpetuą.

Felicitas (Felicyta) - rzymskie uosobienie (personifikacja) szczęścia, pomyślności. Przedstawiana na rewersach monet rzymskich z kaduceuszem, rogiem obfitości lub berłem, czasami wsparta o rzymską kolumnę.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Felicyta imieniny obchodzi: 7 marca, 4 września i 23 listopada.

Znane osoby noszące imię Felicyta:

 • św. Felicyta z Kartaginy
 • św. Felicyta z Rzymu
 • bł. Maria Felicyta
 • Felicitas Goodman – węgierska antropolog kultury, religioznawca, językoznawca
 • Felicity Huffman – aktorka amerykańska
 • Klaudia Felicyta Habsburg – arcyksiężniczka austriacka
 • Maria Józefa Antonina Wittelsbach – cesarzowa cesarstwa niemieckiego
 • Zapoznaj się również z:

  Felicity Huffman (ur. 9 grudnia 1962, Nowy Jork) − amerykańska aktorka, znana głównie z roli w serialu telewizyjnym Gotowe na wszystko. W 2005 roku zagrała rolę transseksualisty w filmie Transamerica, za którą została nominowana do nagrody Oscara.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • Felicitas – rzymskie uosobienie (personifikacja) szczęścia, pomyślności
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Święta Perpetua, cs. Muczenica Pierpietuja (ur. 181, zm. 7 marca 203 ? w Kartaginie) – umęczona razem ze św. Felicytą za panowania Septymiusza Sewera, święta Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, prawosławnego i ormiańskiego.Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Józefa Antonina Walburga Felicitas Regula Wittelsbach (ur. 30 marca 1739 w Monachium, zm. 28 maja 1767 w Wiedniu) – księżniczka bawarska, cesarzowa, córka cesarza Karola VII Bawarskiego i Marii Amalii Habsburg, córki cesarza Józefa I.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Felicyta z Rzymu, cs. Muczenica Filicitata (zm. ok. 160 lub 165 w Rzymie) – męczennica chrześcijańska za czasów cesarza Antonina lub Marka Aureliusza, święta Kościoła katolickiego.
  Paulina Borowik CSFN, siostra Maria Felicyta (urodzona 30 sierpnia 1905 w Rudnie, zmarła 1 sierpnia 1943 pod Nowogródkiem) – polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, błogosławiona Kościoła katolickiego.
  Felicitas D. Goodman z d. Daniels (ur. 30 stycznia 1914 w Budapeszcie, zm. 30 marca 2005 w Columbus) - węgierska profesor antropologii kultury, religioznawca, językoznawca.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama