• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Federico Villagra

  Przeczytaj także...
  Motocross (oznaczany też skrótami MotoX, MX i cross , kross) – forma wyścigów motocyklowych rozgrywana na specjalnych torach do tego przystosowanych. Tory motocrossowe usypane są zazwyczaj z piasku, gliny lub ziemi. W wyścigu motocrossowym przeważnie bierze udział 40 zawodników. Wyścig w mistrzostwach świata trwa 30 minut + 2 okrążenia. Długość wyścigu zależy od rangi zawodów. Zawodnicy ścigają się na specjalnie przeznaczonych do tych wyścigów motocyklach o pojemnościach od 50 cm³ do 525 cm³.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2012: trzynastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.

  Federico Villagra (ur. 21 maja 1969) – argentyński kierowca rajdowy obecnie startujący w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

  Kariera[]

  W młodości ścigał się w motocrossie. W 1997 roku rozpoczął starty w rajdach samochodowych. W tym samym roku po raz pierwszy wystartował w Rajdzie Argentyny zaliczanym do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata.

  Po wielu latach sukcesów w rodzinnym kraju (m.in. mistrzostwa kraju w grupie N4 w latach 2001-2005), w 2005 roku wystartował po raz pierwszy w rajdzie WRC poza Argentyną. W 2006 i 2007 wygrał grupę N podczas Rajdu Argentyny. Sukces ten pozwolił mu na starty w półfabrycznym zespole Munchi's Ford World Rally Team od połowy sezonu 2007.

  Rajd Argentyny (oficjalnie Rallye Argentina) – rajd samochodowy organizowany w Argentynie w prowincji Córdoba. Bazą rajdu jest Villa Carloz Paz. Trasa ma około 1450 km podzielonych na 20 odcinków specjalnych i łączące je odcinki dojazdowe. Cechą szczególną tej imprezy są szutrowe odcinki położone dość wysoko nad poziomem morza u podnóża And z dużą ilością przejazdów przez wodę.Rajd Japonii (oficjalnie Rally Japan) – rajd samochodowy organizowany na japońskiej wyspie Hokkaido z bazą rajdu w okolicach Sapporo. Trasa ma około 1430 km podzielonych na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.
  Podczas Rajdu Wielkiej Brytanii w 2007 roku

  W sezonie 2007 zdobył swoje pierwsze punkty w mistrzostwach świata zajmując 7. miejsce w Rajdzie Japonii. Rok później poprawił ten wynik zajmując 6. miejsce w Argentynie. W sezonie 2009 natomiast, w Argentynie i w Grecji zajmował 4. miejsca, co jest jego najlepszym wynikiem w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

  Starty w rajdach WRC[]

  brak roku 1997

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil Villagry na stronie WRC.com
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.