Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz AWS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz Akcji Wyborczej Solidarnośćklub poselski istniejący w Sejmie II kadencji. Powstał w połowie maja 1996, jako Federacyjny Klub Parlamentarny BBWR i KPN (kiedy to liczył 21 posłów). Skupiał posłów wybranych z list Konfederacji Polski Niepodległej (po rozłamie w tej partii i utworzeniu ugrupowania Konfederacja Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny) oraz Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. Przewodniczącymi zostali Janina Kraus oraz Andrzej Gąsienica-Makowski. 22 kwietnia 1997 doszło do przekształcenia FKP BBWR i KPN w FKP na rzecz AWS. Nie znaleźli się w nim przedstawiciele BBWR (którzy w większości powołali koło i partię Blok dla Polski, m.in. Andrzej Gąsienica-Makowski), za to w jego skład weszli członkowie stowarzyszenia Nowa Polska (jeden z nich wybrany został z listy KPN, a pozostali z list BBWR – ci współtworzyli w 1994 Partię Republikanie, a w 1996 z niej odeszli, tworząc NP, która przed wejściem w skład FKP na rzecz AWS posiadała własne koło). Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz AWS początkowo liczył 16 posłów, a po śmierci Tadeusza Kowalczyka 19 lipca ich liczba zmalała do 15. Klub funkcjonował do końca kadencji (19 października 1997). Zarówno członkowie KPN-OP, jak i Nowej Polski, kandydowali w wyborach parlamentarnych w 1997 z list Akcji Wyborczej Solidarność.

Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) – koalicyjne ugrupowanie polityczne o charakterze centroprawicowym, powstałe 8 czerwca 1996, sprawujące władzę w Polsce w latach 1997–2001, którego założycielem był Marian Krzaklewski. Skupiało wiele ugrupowań o różnym charakterze i poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i centroprawicowych. W okresie od 10 listopada 1997 do 6 czerwca 2000 tworzyła koalicję rządową z Unią Wolności, a następnie, po wystąpieniu UW z koalicji, do 19 października 2001 – rząd mniejszościowy. Przewodniczącym AWS (a później także Klubu Parlamentarnego AWS) był Marian Krzaklewski. Premierem z ramienia koalicji był Jerzy Buzek (jego rząd otrzymał wotum zaufania 11 listopada 1997).Adam Andrzej Słomka (ur. 23 listopada 1964 w Cieszynie) – polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, w latach 1991–2001 poseł na Sejm I, II, III kadencji.

Posłowie FKP na rzecz AWS[ | edytuj kod]

 • Wojciech Błasiak (KPN-OP), Wrocław, wybrany z listy KPN
 • Ryszard Burski (KPN-OP), Gliwice, wybrany z listy KPN
 • Henryk Dyrda (Nowa Polska), Katowice, wybrany z listy BBWR
 • Grzegorz Kaczmarzyk (Polska Partia Ekologiczna – Zielonych), Katowice, wybrany z listy KPN
 • Andrzej Kaźmierczak (KPN-OP), Rzeszów, wybrany z listy KPN
 • Robert Kościelny (KPN-OP, Nowa Polska), Kraków, wybrany z listy KPN
 • Tadeusz Kowalczyk (Nowa Polska), Radom, wybrany z listy BBWR – do 19 lipca 1997, zginął w wypadku drogowym
 • Janusz Koza (KPN-OP), Kielce, wybrany z listy KPN
 • Janina Kraus (KPN-OP), Gliwice – przewodnicząca, wybrana z listy KPN
 • Krzysztof Laga (KPN-OP), Sosnowiec, wybrany z listy KPN
 • Krzysztof Popenda (KPN-OP), Częstochowa, wybrany z listy KPN
 • Adam Słomka (KPN-OP), Katowice, wybrany z listy KPN
 • Leszek Smykowski (KPN-OP), Szczecin, wybrany z listy KPN
 • Bernard Szweda (Nowa Polska), Gliwice, wybrany z listy BBWR
 • Hans Szyc (Nowa Polska), Gdańsk, wybrany z listy BBWR
 • Kazimierz Wilk (KPN-OP), Bielsko-Biała, wybrany z listy KPN
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Informacje w kronice sejmowej. [dostęp 2007-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-03)].
  Bezpartyjny Blok Wspierania Reform (BBWR) – polski komitet wyborczy, którego powstanie zapowiedział Lech Wałęsa 1 czerwca 1993 podczas konferencji prasowej w ogrodach Belwederu. Miał on odnosić się do tradycji piłsudczykowskiego Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. BBWR został zarejestrowany sądownie 30 listopada 1993 jako stowarzyszenie. W 7 stycznia 1994 podczas posiedzenia założycieli funkcję przewodniczącego powierzono Zbigniewowi Relidze. Funkcję przewodniczącego pełnił do czasu zwołania zjazdu stowarzyszenia. W listopadzie tego samego roku ustąpił i odszedł z BBWR. Bezpartyjny Blok Wspierania Reform był formacją polityczną mającą stworzyć w nowym parlamencie zaplecze Prezydenta RP, który liczył na uzyskanie przez swoje ugrupowanie co najmniej 25% głosów. W wyniku wyborów parlamentarnych, które odbyły się 19 września 1993, BBWR uzyskał 746 653 głosy, tj. 5,41% poparcia, co przełożyło się na 18 mandatów parlamentarnych (16 sejmowych i 2 senackie). Już wówczas Lech Wałęsa zaczął się dystansować od swojej nowej formacji.Andrzej Tadeusz Gąsienica-Makowski (ur. 15 lutego 1952 w Zakopanem) – polski polityk i samorządowiec, starosta tatrzański, poseł na Sejm I i II kadencji, góral.
  Warto wiedzieć że... beta

  Klub – w polskim parlamencie: grupa ludzi, która została powołana na zasadzie politycznej, tworząca pewną frakcję.
  Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji – posłowie wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 19 września 1993, na czas kadencji od 19 września 1993 do 20 października 1997.
  Kazimierz Czesław Wilk (ur. 28 lutego 1957 w Olkuszu) – polski polityk, poseł na Sejm I i II kadencji, działacz związkowy.
  Bernard Mikołaj Szweda (ur. 6 grudnia 1951 w Miedźnej) – polski polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, poseł na Sejm II i III kadencji.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Janusz Adam Koza (ur. 4 stycznia 1962 w Kielcach) – polski polityk, urzędnik, poseł na Sejm I i II kadencji, samorządowiec.
  Krzysztof Laga (ur. 20 lipca 1962 w Dąbrowie Górniczej) – polski polityk, poseł na Sejm II kadencji, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

  Reklama