• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Federacyjna Republika Noworosji

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Petro Ołeksijowicz Poroszenko, ukr. Петро Олексійович Порошенко (ur. 26 września 1965 w Bołgradie) – ukraiński polityk i przedsiębiorca (nazywany "królem czekolady"), z wykształcenia ekonomista. Minister spraw zagranicznych w latach 2009–2010, minister rozwoju gospodarczego i handlu w 2012.
  Rinat Leonidowicz Achmetow, ukr. Рінат Леонідович Ахметов (ur. 21 września 1966 w Doniecku) – ukraiński przedsiębiorca i polityk, najbogatszy człowiek na Ukrainie, lider tzw. klanu donieckiego, właściciel klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, od 2006 do 2012 deputowany Rady Najwyższej z listy Partii Regionów.
  Flaga „wojenna” Federacyjnej Republiki Noworosji

  Federacyjna Republika Noworosji, Republika Noworosji, Federalne Państwo Noworosji, Federalne Państwo Noworossiji, Federalne Państwo Noworosja, Związek Republik Ludowych (ros. Союз Народных Республик, ukr. Союз Народних Республік) – krótkotrwała (2014–2015) konfederacja dwóch samozwańczych republik ludowych, Donieckiej i Ługańskiej.

  Wybory prezydenckie na Ukrainie w 2014 roku przedterminowe zostały rozpisane przez Radę Najwyższą Ukrainy po odwołaniu ze stanowiska Wiktora Janukowycza na 25 maja 2014Międzynarodowy Port Lotniczy "Donieck" imieniem Siergieja Prokofiewa (ukr. Міжнародний аеропорт "Донецьк", ros. Международный аэропорт "Донецк"", ang. Donetsk International Airport) – międzynarodowe lotnisko w Doniecku, na Ukrainie. Zbudowany w 1933 r. , ulepszony w latach 40 XX w. i latch 50 XX w., zmodernizowano go w 1974 r. a rozbudowano w 2012 r. Port lotniczy ma przepustowość 3100 pasażerów na godzinę.

  Historia[ | edytuj kod]

  Policja Noworosyjska w Doniecku

  22 maja 2014 Pawieł Gubariew, samozwańczy ludowy gubernator Donbasu, na zjeździe Partii Noworosji powstałej 13 maja 2014, ogłosił zamiar zdobycia wszystkich południowo-wschodnich obwodów Ukrainy: kontrolowanego w części donieckiego i ługańskiego, oraz charkowskiego, chersońskiego, dniepropetrowskiego, mikołajowskiego, odeskiego i zaporoskiego. Dodał, że celem partii będzie nacjonalizacja majątków oligarchów, którzy stawiali opór separatystom.

  Konfederacja – związek; grupa utworzona przez partie, państwa lub miasta dla osiągnięcia określonych celów. Taka forma stowarzyszenia zakłada zachowanie pełnej równości.Pawieł Jurjewicz Gubariew (ros. Павел Юрьевич Губарев, ur. 10 lutego 1983 w Siewierodoniecku) – jeden z samozwańczych przywódców nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej.

  24 maja 2014 w donieckim hotelu „Szachtar Płaza”, podczas zjazdu partii Noworosja, za drzwiami zamkniętymi powołano Federacyjną Republikę Noworosji. Dokument o zjednoczeniu Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej, sygnowali ich przedstawiciele. Ogłoszono, iż stolicą samozwańczego państwa zostanie Donieck. Samozwańczym prezydentem Noworosji ogłoszono Walerija Kaurowa. Oficjalnym językiem został język rosyjski, z kolei religią „państwową” – Rosyjski Kościół Prawosławny. Zapowiedziano nacjonalizację lokalnego przemysłu Donbasu. Jednak faktycznie proklamowanie Federacyjnej Republiki Noworosji nie jest jasne, gdyż lider Ługańskiej Republiki Ludowej, Walerij Bołotow powiedział, że obie republiki funkcjonowały oddzielnie.

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Noworosja – termin stosowany w XVIII-XX wieku w Imperium Rosyjskim na określenie przyłączonych do Rosji terenów dawnego „dzikiego stepu”, czyli terenów położonych na północ od Morza Czarnego i Azowskiego, na obszarze obecnej południowej Ukrainy. Dzieliły się na gubernie: noworosyjską (od 1764), chersońską (od 1803) i taurydzką (od 1802). W 1873 dołączyła gubernia besarabska.
  Żołnierz noworosyjski

  W czasie trwania na Ukrainie wyborów prezydenckich, które zostały zablokowane przez separatystów w Doniecku, rebelianci otoczyli posiadłość Rinata Achmetowa. Od przebywającego w Kijowie oligarchy zażądali poparcia dla separatystów oraz płacenia podatków na ich konto. Do zdarzenia doszło po 2-tysięcznym wiecu antyukraińskim na Placu Lenina, gdzie świętowano proklamację Noworosji.

  Ługańska Republika Ludowa (ros.: Луганская Народная Республика, Ługanskaja Narodnaja Riespublika; ukr. Луганська Народна Республіка, Łuhanśka Narodna Respublika, LNR) – samozwańcza republika, działająca na terenie ukraińskiego obwodu ługańskiego.Doniecka Republika Ludowa (ros.: Донецкая Народная Республика, Donieckaja Narodnaja Riespublika; ukr.: Донецька Народна Республіка, Donećka Narodna Respublika, DNR) – samozwańcza republika, działająca na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego.

  Deklaracje powołania konfederacji odczytano dzień przed wyborami prezydenckimi, które wygrał Petro Poroszenko. Prezydent elekt zapowiedział, że jego priorytetem jest integracja europejska, przyśpieszenie operacji antyterrorystycznej (ATO) oraz dialog z Rosją. Dodał, że nie uznawał aneksji Krymu, chciał też usprawnić działania wojska tak, by rozbić separatystów w przeciągu „kilku godzin”. Zażyczył sobie również od areny międzynarodowej nowych gwarancji bezpieczeństwa. Dodał również, że na wschodniej Ukrainie panuje „stan wojny”.

  Prorosyjski separatyzm na Ukrainie – ruchy o charakterze społecznym, politycznym i militarnym we wschodniej i południowej części Ukrainy, będące pokłosiem rewolucji Euromajdanu i odsunięcia od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Separatyzm jest wspierany przez część ukraińskiej ludności rosyjskojęzycznej, która występowała w tzw. "Antymajdanach" przeciwko władzom centralnym w Kijowie po 22 lutego 2014. W wyniku działań separatystycznych, Republika Autonomiczna Krymu proklamowała niepodległość i została inkorporowana w skład Federacji Rosyjskiej. Z kolei we wschodniej i południowej Ukrainie dochodzi do konfrontacji militarnej między siłami bezpieczeństwa a separatystami, którzy proklamowali niepodległość samozwańczych Republik Ludowych w Doniecku i Ługańsku.Rosyjski Kościół Prawosławny (Patriarchat Moskiewski) – kanoniczny Kościół prawosławny, obejmujący swoją jurysdykcją większość parafii prawosławnych na terenie Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz innych państw byłego Związku Radzieckiego, jak również część parafii złożonych z emigrantów rosyjskich w innych krajach. Od 1 lutego 2009 zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I.
  Port lotniczy Donieck stał się areną najbardziej krwawych starć operacji antyterrorystycznej (ATO)

  26 maja 2014 siły bezpieczeństwa zaatakowały lotnisko donieckie, zajęte rankiem przez 200 bojowników. Wcześniej milicja zablokowała drogi dojazdowe. Operacja rozpoczęła się z powietrza od uderzenia lotnictwa i desantu ze śmigłowców Mi-24. W pobliżu dworca kolejowego zginęło dwoje cywilów. Dworzec został ewakuowany i zamknięty. Jego działanie wznowiono dwa dni później. Tymczasem podczas bombardowania lotniska według ukraińskich źródeł poległo ponad 100 separatystów. Sami przyznali się do ponad 50 zabitych. Walki zakończyły się odbiciem portu lotniczego. Kierownictwo operacji antyterrorystycznej (ATO), zaproponowało rebeliantom w Doniecku złożenie broni, grożąc zmasowanym atakiem, takim jaki podjęto na lotnisko i prowadzeniem walk do wyeliminowania ostatniego bojownika.

  26 maja 2014 podczas ciężkich walk w Słowiańsku uprowadzono kolejnych czterech obserwatorów OBWE. Wśród nich byli obywatele Szwajcarii, Estonii, Turcji i Danii. Ponadto kolejna grupa obserwatorów zaginęła 29 maja 2014 w punkcie kontrolnym w Siewierodoniecku, około 100 km na północ od Ługańska. Dzień później pracownicy OBWE spod Ługańska zostali zwolnieni. Pierwsza grupa obserwatorów w składzie z Duńczykiem, Turkiem, Szwajcarem i Estończykiem, została ostatecznie uwolniona po miesiącu – w nocy z 26 na 27 czerwca 2014. Ostatnia grupa obserwatorów została puszczona wolno 28 czerwca 2014.

  W nocy z 29 na 30 maja 2014 ukraińska straż graniczna zatrzymała dwie ciężarówki z bronią, które próbowały wjechać na Ukrainę od strony Rosji w rejonie stanyczno-łuhanskim. 2 czerwca 2014 400 uzbrojonych bojowników rozpoczęło szturm na jednostkę Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (PSGU) w Ługańsku. W trakcie bitwy pogranicznicy zostali wsparci przez lotnictwo i siły specjalne ukraińskiego wojska. Rebelianci otoczyli bazę i oczekiwali na kapitulację ukraińskiej załogi, co miało miejsce 4 czerwca 2014. 10 czerwca 2014 separatyści zajęli graniczną Dmytriwkę. 12 czerwca 2014 trzy czołgi, pojazdy opancerzone BM-21 oraz wyrzutnie kompleksowe Grad przekroczyły granicę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i ruszyły na Gorłówkę. Według ukraińskich władz był to jawny dowód na agresję Rosji na Ukrainę.

  Zawieszenie działalności[ | edytuj kod]

  20 maja 2015, niecały rok po powołaniu Federacji, projekt „Noworosja” został zawieszony. Wśród przyczyn tej decyzji przedstawiciel rebeliantów wymienił m.in. bierność mieszkańców wschodniej Ukrainy, brak znaczących sukcesów poza obwodami donieckim i ługańskim oraz straty wśród własnych elit politycznych. Działalność zawiesiła również strona internetowa noworosyjskiego parlamentu, którego znaczenie malało wraz z czasem trwania samozwańczej federacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wydarzenia 2014: Wojna na wschodzie Ukrainy www.tvp.info.
  2. Decyzja Rady 2014/499/WPZiB z dnia 25 lipca 2014 r. zmieniająca decyzję 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi. (CELEX: 32014D0499).
  3. Welcome to New Russia (ang.). ukrainianpolicy.com, 2014-05-22. [dostęp 2014-05-26].
  4. Separatyści się „jednoczą”. Powołali „Noworosję” (pol.). tvn24.pl, 2014-05-24. [dostęp 2014-05-26].
  5. В.Болотов опроверг информацию об объединении ЛНР и ДНР в Новороссию (ukr.). ostro.org, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-29].
  6. Separatyści „przejmują kontrolę” nad rezydencją Rinata Achmetowa w Doniecku (pol.). tvn24.pl, 2014-05-23. [dostęp 2014-05-24].
  7. Poroszenko chce rozprawy z separatystami „w kilka godzin” (pol.). tvn24.pl, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-26].
  8. Poroszenko: na wschodniej Ukrainie panuje „stan wojny” (pol.). tvn24.pl, 2014-05-28. [dostęp 2014-05-09].
  9. Russians Revealed Among Ukraine Fighters (ang.). New York Times, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-29].
  10. Trwają walki o lotnisko w Doniecku. Nie żyje jedna osoba (pol.). tvn24.pl, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-26].
  11. Dozens of Militants Killed in Battle for Donetsk Airport (ang.). voanews.com, 2014-05-27. [dostęp 2014-05-29].
  12. Ukraiński oficer: Co najmniej 200 zabitych terrorystów. Poddadzą się albo zlikwidujemy wszystkich (pol.). tvn24.pl, 2014-05-27. [dostęp 2014-05-29].
  13. Separatyści: zwolniliśmy obserwatorów. OBWE: straciliśmy kontakt z kolejną grupą (pol.). TVN24, 2014-05-30. [dostęp 2014-07-09].
  14. Separatyści: uwolniliśmy obserwatorów OBWE. „Nie wiemy, gdzie odjechali” (pol.). TVN24, 2014-05-31. [dostęp 2014-07-09].
  15. Separatyści uwolnili przetrzymywanych obserwatorów OBWE (pol.). rmf24.pl, 2014-06-27. [dostęp 2014-06-28].
  16. Separatyści uwolnili kolejnych obserwatorów OBWE (pol.). TVN24, 2014-06-28. [dostęp 2014-07-24].
  17. Separatyści stworzą batalion kobiecy? „Nikt nie powie, że strzelają do terrorystów, jeśli wyjdą kobiety” (pol.). TVN24, 2014-05-30. [dostęp 2014-07-09].
  18. Zakończyły się walki o jednostkę straży granicznej w Ługańsku. Bój trwał 17 godzin (pol.). TVN24, 2014-06-02. [dostęp 2014-07-09].
  19. „Rosyjskie lotnictwo zabezpiecza przerzut terrorystów i broni”. Telefon do Putina (pol.). TVN24, 2014-06-12. [dostęp 2014-07-22].
  20. Rebelianci przyznają się do porażki. „Zawieszamy projekt ‘Noworosja’. Wystarczył zorganizowany opór” (pol.). Gazeta Wyborcza, 2015-05-20. [dostęp 2015-05-21].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.752 sek.