• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Federacja Zielonych - Włochy

  Przeczytaj także...
  Sepp Kusstatscher (ur. 17 marca 1947 w Villandro) – włoski niemieckojęzyczny polityk i nauczyciel, eurodeputowany w latach 2004–2009.Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.
  Monica Frassoni (ur. 10 września 1963 w Veracruz) – włoska polityk, eurodeputowana w latach 1999–2009. Od 2009 współprzewodnicząca Europejskiej Partii Zielonych.

  Federacja Zielonych (wł. Federazione dei Verdi, Verdi) – włoska partia ekologiczna, od 2008 pozaparlamentarna.

  Przed wyborami w 2001 partia ta sformowała wraz z socjaldemokratami grupę Il Girasole (Słonecznik). Stała się ona częścią koalicji Drzewo Oliwne, uzyskując 16 miejsc w Izbie Deputowanych.

  W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 startowała jako osobna lista, zyskując 2,5% głosów, czyli w efekcie dwoje eurodeputowanych – Monikę Frassoni i Seppa Kusstatschera, którzy należeli do grupy Zieloni - Wolny Sojusz Europejski.

  Europejska Partia Zielonych (European Green Party) - europejska partia polityczna założona przez 32 partie członkowskie Europejskiej Federacji Partii Zielonych na kongresie 20-22 lutego 2004 roku w Rzymie. Reprezentuje ją dwoje rzeczników, aktualnie (od października 2009) są to: Monica Frassoni i Philippe Lamberts. Obecnie w skład EPZ wchodzi 36 partii członkowskich i 9 partii-obserwatorów.Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Zieloni/WSE, ang. Greens/European Free Alliance, Greens/EFA) – jedna z frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. W kadencji 2009-2014 posiada 55 mandatów i jest czwartą co do wielkości grupą w PE.

  Federacja Zielonych należy do Europejskiej Partii Zielonych.

  Zobacz też[]

 • Politycy Federacji Zielonych
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona partii (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.