• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fed Cup

  Przeczytaj także...
  Dawid Celt (ur. 29 listopada 1985 w Częstochowie) – polski tenisista i trener, sparingpartner i drugi trener Agnieszki Radwańskiej, sparingpartner kadry polskich tenisistek, ekspert i komentator tenisowy, trener WKT Mera. Syn trenera tenisowego Józefa Celta.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Nell Hall Hopman, właśc. Eleanor Mary Hall Hopman (ur. 9 marca 1909 w Sydney, zm. 10 stycznia 1968 w Hawthorn) – australijska tenisistka, dwukrotna wicemistrzyni wielkoszlemowego Australian Open, zwyciężczyni turniejów w grze podwójnej i mieszanej.

  Puchar Billie Jean King, dawniej Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.

  Rozgrywki odbywają się corocznie pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Początkowo miały formę tygodniowego turnieju, w czasie którego wyłaniano triumfatorki. W 1995 przyjęto zmianę, zbliżającą Puchar Federacji do rozgrywek Pucharu Davisa, z meczami na przemian na własnym terenie i na wyjeździe, w ciągu kilku tygodni całego sezonu, jednocześnie skracając nazwę angielską Federation Cup do Fed Cup. Utworzono na wzór Pucharu Davisa grupy (odpowiednik poziomów), na czele z najwyższą Grupą Światową (zrzeszającą zespoły bezpośrednio walczące o trofeum). W 2020 roku zmagania Grupy Światowej postanowiono rozegrać w formie jednotygodniowego turnieju z dwunastoma zespołami podzielonymi na cztery grupy, których zwycięzcy rywalizują w półfinale i finale o końcowy triumf, ale z powodu pandemii COVID-19 pierwszy turniej finałowy przełożono na rok 2021. W 2020 roku zmieniono również nazwę zawodów, nazywając je imieniem Billie Jean King. Był to pierwszy przypadek nazwania ogólnoświatowych zmagań drużynowych na cześć kobiety.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Jedną z inicjatorek Pucharu była tenisistka i żona trenera australijskiego Harry’ego Hopmana, Nell. Chciała ona w ten sposób rozszerzyć tradycyjną rywalizację zespołów kobiecych Anglii i USA, toczoną od 1923 jako Puchar Wightman.

  Mecze finałowe[ | edytuj kod]

  Reprezentacja Polski[ | edytuj kod]

  Polska zadebiutowała w rozgrywkach w erze tenisa amatorskiego w 1966 roku, osiągając drugą rundę. Najlepszym wynikiem reprezentacji był ćwierćfinał w 1992 roku. Najwięcej zwycięstw w grze pojedynczej i najwięcej zwycięstw łącznie uzyskała Agnieszka Radwańska, natomiast najwięcej zwycięstw w grze podwójnej i najwięcej rozegranych spotkań zaliczyła Alicja Rosolska, która także występowała w największej liczbie edycji zawodów. Najskuteczniejszym deblem była para Klaudia Jans-Ignacik–Alicja Rosolska. Kapitanem drużyny jest Dawid Celt.

  Klaudia Jans-Ignacik z domu Jans (ur. 24 września 1984 w Gdyni) – polska tenisistka, specjalizująca się w rozgrywkach deblowych; finalistka French Open 2012 w grze mieszanej, reprezentantka kraju w Pucharze Federacji. Tenisistka praworęczna z oburęcznym bekhendem. Rodzice pochodzą z Gubina w woj. lubuskim z rodziny z wieloletnimi tradycjami sportowymi.Alicja Rosolska (ur. 1 grudnia 1985 w Warszawie) – polska tenisistka, zwyciężczyni trzech turniejów WTA w grze podwójnej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Puchar Federacji zmienia nazwę. Tenisowe rozgrywki pod szyldem Puchar Billie Jean King (pol.). Polskie Radio 24, 2020-09-17. [dostęp 2020-09-20].
  2. Poland (ang.). Puchar Billie Jean King. [dostęp 2020-09-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna Pucharu Billie Jean King
 • Billie Jean King, z domu Moffitt (ur. 22 listopada 1943 r. w Long Beach, Kalifornia) – tenisistka amerykańska, zwyciężczyni trzydziestu dziewięciu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej, zdobywczyni Pucharu Federacji, działaczka na rzecz sportu kobiecego. Na jej cześć w sierpniu 2006 roku nazwano kompleks sportowy, na którym odbywa się wielkoszlemowy US Open. Henry Christian Hopman, Harry Hopman (ur. 12 sierpnia 1906 w Sydney, zm. 27 grudnia 1985 w Largo, Floryda) - tenisista australijski, zwycięzca siedmiu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, legendarny kapitan i twórca potęgi reprezentacji Australii w Pucharze Davisa.




  Warto wiedzieć że... beta

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.862 sek.