• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FedEx Express

  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Miami (ang.: Miami International Airport, kod IATA: MIA, kod ICAO: KMIA) – międzynarodowy lotnisko położony 13 km na północny zachód od centrum Miami, w amerykańskim stanie Floryda. Port lotniczy Miami plasuje się na 3. miejscu pod względem ilości międzynarodowych połączeń wśród amerykańskich lotnisk, po porcie JFK w Nowym Jorku i porcie LAX w Los Angeles. W 2006 obsłużył 32 533 974 pasażerów. Obecnie przechodzi przebudowę terminalu pasażerskiego. Port posiada 4 drogi startowe, w tym 3 ułożone równolegle do siebie.Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018).
  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

  FedEx Expresslinie lotnicze cargo z siedzibą w Memphis w stanie Tennessee, Stany Zjednoczone. Jest to największa na świecie linia lotnicza pod względem przewiezionych ładunków. FedEx Express jest zależna od FedEx Corporation przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką. W Stanach Zjednoczonych FedEx Express ma główny węzeł lotniczy w porcie lotniczym Memphis. Porty tranzytowe krajowe znajdują się w porcie lotniczym Anchorage, porcie lotniczym Fort Worth, porcie lotniczym Indianapolis. Porty tranzytowe regionalne znajdują się w porcie lotniczym Oakland, porcie lotniczym Newark oraz porcie lotniczym Miami. Porty tranzytowe Międzynarodowe regionalne znajdują się w porcie lotniczym Charles de Gaulle, porcie lotniczym Kanton, porcie lotniczym Toronto-Lester oraz porcie lotniczym Kolonia/Bonn.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej) – muzeum w Waszyngtonie, część Instytutu Smithsona. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata.

  Historia[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo zostało założone jako Federal Express w 1971 przez Fredericka W. Smitha w Little Rock w Arkansas, jednak w 1973 za sprawą konfliktu z władzami lotniska w Little Rock siedziba została przeniesiona do Memphis w Tennessee. Nazwa przedsiębiorstwa została wybrana w celu łatwiejszego uzyskiwania kontraktów zlecanych przez rząd USA. Przedsiębiorstwo oficjalnie zaczęło swoją działalność 17 kwietnia 1973 r. Początkowo posiadało 14 samolotów odrzutowych Dassault Falcon 20 i realizowało połączenia między 25 miastami w USA. FedEx był pierwszym przedsiębiorstwem transportowym używającym odrzutowców.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Samolot odrzutowy, odrzutowiec – samolot, którego napęd stanowi jeden lub więcej silników odrzutowych lub silnik rakietowy. Ściślej rzecz biorąc silniki są najczęściej turboodrzutowymi albo turbowentylatorowymi. Samoloty te rozwijają znaczne prędkości, często poddźwiękowe, a nawet naddźwiękowe.

  Flota[ | edytuj kod]

  A DC-10 podczas lądowania w San José

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.Little Rock – stolica i jednocześnie największe miasto amerykańskiego stanu Arkansas, za sprawą populacji liczącej 193 524 mieszkańców (2010). Siedziba hrabstwa Pulaski, a także centrum obszaru metropolitalnego Little Rock-North Little Rock-Conway, zamieszkiwanego przez 709 901 osób (2011).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dassault Falcon 20 (zwany też Mystère 20) – dwusilnikowy samolot biznesowy produkowany przez Dassault Aviation, pierwszy samolot z rodziny Dassault Falcon i jeden z pierwszych na świecie odrzutowców dyspozycyjnych. Na jego bazie stworzono także mniejszą wersje Dassault Falcon 10 oraz trzysilnikowy Dassault Falcon 50. Pierwszym użytkownikiem samolotu były linie Pan Am, które kupiły 40 samolotów. Pierwotnie samolot nazywał się Dassault-Breguet Mystère 20, jednak na potrzeby rynku amerykańskiego zmieniono jego nazwę na anglojęzyczną Fan Jet Falcon, by ostatecznie wszystkie samoloty przemianować na Falcon 20. Zmodernizowana wersja samolotu o nazwie Falcon 200 była produkowana do 1988 roku. Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zakupiła 41 samolotów pod nazwą HU-25 Guardian.
  Port lotniczy Anchorage (IATA: ANC, ICAO: PANC) – międzynarodowy port lotniczy im. Teda Stevensa, położony 15 km na południowy zachód od centrum Anchorage, w stanie Alaska.
  Port lotniczy Oakland (IATA: OAK, ICAO: KOAK) - port lotniczy położony 7,4 km na południe od centrum Oakland, w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z trzech międzynarodowych portów lotniczych obsługujących San Francisco Bay Area.
  Frederick Wallace Smith (ur. 11 sierpnia 1944 w Marks) – założyciel, dyrektor i przewodniczący rady nadzorczej FedEx, wcześniej znanej jako Federal Express – pierwszej na świecie firmy która oferowała dostarczanie przesyłek w ciągu doby. W tej chwil jest to największa firma przesyłkowa w Stanach Zjednoczonych z siedzibą w Memphis.
  Port lotniczy Guangzhou (port lotniczy Kanton) (ang.: Guangzhou Baiyun International Airport, chin.: 广州白云国际机场, kod IATA: CAN, kod ICAO: ZGGG) - międzynarodowe lotnisko położone 28 km od centrum Kantonu (pinyin Guangzhou). Jest jednym z największych portów lotniczych w Chinach. Obsługuje około 40 mln pasażerów rocznie.
  Port lotniczy Memphis (IATA: MEM, ICAO: KMEM) – port lotniczy położony 5 km na połunie od Memphis, w stanie Tennessee, w Stanach Zjednoczonych.
  Port lotniczy Indianapolis (IATA: IND, ICAO: KIND) - międzynarodowy port lotniczy położony 11 km na południowy zachód od centrum Indianapolis, w stanie Indiana, w Stanach Zjednoczonych. Jego właścicielem i operatorem jest Indianapolis Airport Authority. Jest największym lotniskiem w stanie Indiana, zajmujące około 7700 akrów (3116 ha) ziemi w gminie Wayne i Decatur, w hrabstwie Marion. Lotnisko służy również jako centrum FedEx Express. Terminal pasażerski lotniska został pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym w Stanach Zjednoczonych po atakach terrorystycznych z 11 września 2001.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.