• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fdisk

  Przeczytaj także...
  DR-DOS (ang. Digital Research Disk Operating System) – dyskowy system operacyjny dla komputerów osobistych opracowany przez firmę Digital Research, wywodzący się ze starszego systemu tej firmy CP/M. DR-DOS był alternatywą dla systemu MS-DOS wydanego przez Microsoft. Największą popularnością cieszył się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ze względu na lepszą obsługę sieci, wydajniejsze zarządzanie pamięcią, bogatszy pakiet oprogramowania oraz niższą od MS-DOS cenę. Po zakupieniu przez firmę Novell funkcjonował pod nazwą Novell DOS.JFS (ang. Journaled File System) - 64-bitowy system plików z księgowaniem, opracowany przez firmę IBM. W systemie HP-UX pod tą nazwą występował VxFS licencjonowany od firmy Veritas Software.
  FAT (akronim z ang. File Allocation Table) – system plików powstały pod koniec lat 70. Zastosowany w systemach operacyjnych, m.in. DOS i Windows.
  Program fdisk uruchomiony w systemie Windows 95

  fdisk – podstawowe narzędzie podziału dysku na partycje przed użyciem przez system operacyjny taki jak OS/2, Linux, DOS itp.

  fdisk w DOS-ie[ | edytuj kod]

  We wszystkich systemach z rodziny DOS, w tym PC-DOS, MS-DOS i DR-DOS, program do obsługi tablicy partycji ma nazwę fdisk. Nazwa wywodzi się ze zwyczaju firmy IBM używania nazwy fixed disk na określenie dysku twardego (ang. hard drive). Każdy z tych programów obsługuje tylko partycje typu FAT16.

  FAT32 – odmiana systemu plików FAT, po raz pierwszy zastosowany w systemie operacyjnym Windows 95 OSR2, następca FAT16.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Program fdisk jest również dostępny w systemach Windows 95, 98 i ME. Począwszy od wersji Windows 95B (OSR 2/2.1) program potrafi obsługiwać partycje typu FAT32. W serii Windows NT został zastąpiony programem diskpart oraz graficzną przystawką Microsoft Management Console.

  fdisk w Linuksie[ | edytuj kod]

  Linux potrzebuje co najmniej jednej partycji, na której będzie umieszczony główny system plików (root filesystem, katalog /). Z przyczyn wydajnościowych celowe jest stworzenie partycji swap, przeznaczonej na plik pamięci wirtualnej. W starszych komputerach, których BIOS ograniczony jest do pierwszych 1024 cylindrów dysku, tworzy się małą partycję, zawierające tylko jądro systemu (i kilka wymaganych przez nie plików), tradycyjnie montowane w podkatalogu /boot. Fdisk obsługuje prawie sto typów partycji, w tym FAT. Inne popularne programy to bardziej interaktywny cfdisk, oraz obsługiwany przez wiersz poleceń sfdisk. Oprócz tego istnieje kilkanaście różnych narzędzi pracujących w trybie graficznym.

  Konsola zarządzania (ang. Microsoft Management Console) jest składnikiem systemu Windows 2000 i nowszych z rodziny systemów operacyjnych Windows NT, które zapewnia administratorom i zaawansowanym użytkownikom elastyczny interfejs, przez który mogą konfigurować i monitorować system.Formatowanie dysku – proces przygotowania dysku twardego, partycji lub innego nośnika danych do ponownego zapisu danych.

  fdisk w OS/2[ | edytuj kod]

  OS/2 aż do wersji 4.0 zawierał dwa równoważne pod względem możliwości, narzędzia partycjonowania dysków: tekstowy fdisk i graficzny fdiskpm. Oba obsługują partycje FAT i HPFS.

  Od wersji 4.5 fdisk został zastąpiony przez LVM (logical volume manager), który oprócz FAT i HPFS obsługuje JFS

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • formatowanie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. fdisk(8) — PC slice table (MBR) maintenance program, [w:] System Manager's Manual [online], FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, DragonFly BSD [dostęp 2020-06-05] (ang.).
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.
  Warto wiedzieć że... beta

  Montowanie – w systemach operacyjnych z rodziny Unix przyporządkowanie konkretnej partycji z systemem plików położenia w drzewie katalogów – zazwyczaj jest to katalog /mnt (lub /media) i w nim podkatalogi konkretnych urządzeń – co umożliwia korzystanie z systemu plików systemowi operacyjnemu i użytkownikowi.
  Microsoft Windows NT (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2.
  BIOS (akronim ang. Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia) – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Posiada on własną pamięć, w której znajdują się informacje dotyczące daty, czasu oraz danych na temat wszystkich urządzeń zainstalowanych na naszym komputerze. Jest to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej oraz innych kart rozszerzeń takich jak np. karta graficzna.
  System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.
  Windows Me (Millennium Edition, Windows ME, nazwa kodowa Millennium) – hybrydowy 16/32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), wyprodukowany przez firmę Microsoft. Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku.
  DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.
  Microsoft Windows 95 (nazwa kodowa Windows 4.0 i Chicago) – system operacyjny wyprodukowany przez Microsoft Corporation, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika tego systemu operacyjnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.