• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fazlullah

  Przeczytaj także...
  Chajber Pasztunchwa (ang. Khyber Pakhtunkhwa, Khyber Pakhtunkhwa Province, urdu صوبۂ خیبر پختونخوا, خیبر پختونخوا, trb. Suba-e Khajbar Pakhtunkhwa, Khajbar Pakhtunkhwa; do 20 kwietnia 2010: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, ang. North-West Frontier Province, urdu شمال مغربی سرحدی صوبہ) - jedna z prowincji pakistańskich położona w północnej części kraju z ośrodkiem administracyjnym w Peszawarze.Inwazja na Afganistan trwała od 7 października 2001 do końca kwietnia 2002 roku pod kryptonimem Operacja Enduring Freedom. Przeprowadzona została na podstawie uchwały Organizacji Narodów Zjednoczonych.
  Choroba Heinego-Medina (łac. poliomyelitis anterior acuta, ostre nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14) – wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio (wirus zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego), przenoszona drogą fekalno-oralną. Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk dwóch uczonych, którzy tę chorobę opisali: Jakob Heine (w roku 1840 jako porażenie dziecięce) i Karl Oskar Medin (w roku 1890 jako ostrą chorobę zakaźną). Do XIX w. występowała sporadycznie, później nastąpiła pandemia, obejmująca głównie półkulę północną. Liczba zachorowań drastycznie spadła po wynalezieniu skutecznych szczepionek. W 2001 WHO uznała Europę za wolną od tej choroby (wcześniej były plany eradykacji do tegoż roku, później data została przesunięta do roku 2005). Obecnie w związku z tymi planami należy informować służby sanitarne danego kraju i WHO o każdym przypadku. Aby rozpoznać polio, należy wyizolować i zidentyfikować wirusa, czy jest to szczep dziki, czy to zakażenie poszczepienne wirusem po rewersji do pełnej wirulencji.

  Fazlullah (ur. 1974) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) w dolinie Wadi-e Swat oraz dowódca generalny organizacji od 2013.

  Biografia[]

  Wczesne życie[]

  Fazlullah urodził się w 1974 Wadi-e Swat. Poślubił córkę Sufiego Muhammada, założyciela Tehreek-e-Nafaz-e-Shariat-e-Mohammadi. Na początku lat 2000, stanął na czele tej zdelegalizowanej fundamentalistycznej organizacji.

  Malala Yousafzai (paszto ملاله یوسفزۍ‎, urdu ملالہ یوسف زئی, ur. 12 lipca 1997 w Mingora) – pakistańska aktywistka, działająca na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet.Powódź w Pakistanie (2010) – powódź, która miała miejsce w pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa na przełomie lipca i sierpnia 2010. Jej przyczyną były intensywne deszcze monsunowe.

  W 2001 podczas amerykańskiej inwazji na Afganistan brał udział w walkach po stronie afgańskich talibów. Po powrocie do Pakistanu został aresztowany i skazany na 17 miesięcy więzienia.

  Jego hobby była jazda konno, podczas kazań nadawanych przez lokalne stacje radiowe przedstawiał fragmenty koranu i domagał się wprowadzenia szariatu, przez co otrzymał przydomek "Mullah Radio". Opowiadał się za turystyką w dolinie Swat, gdzie twierdził, że stworzył "atmosferę pokoju" dla turystów. Był przeciwko szczepieniom na polio, gdyż według niego nie było zgodne to z szariatem. Twierdził, iż jest przeciwny edukacji kobiet, oraz, że program nauczania proponowany przez władze, zawierał "nieprzyzwoite treści". Uważał, że władza prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa pochodzi od szatana.

  Asif Ali Zardari (sindhi: آصف علي زرداري, urdu: آصف علی زرداری, ur. 26 lipca 1956 w Karaczi) – pakistański polityk, mąż zamordowanej, byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto. Członek Pakistańskiej Partii Ludowej, współprzewodniczący partii od 30 grudnia 2007 roku. Od 9 września 2008 do 9 września 2013 prezydent Pakistanu.Pervez Musharraf (także używana pisownia Perwez Muszarraf; urdu پرويز مشرف) (ur. 11 sierpnia 1943 w Delhi) – pakistański generał i polityk, prezydent Pakistanu w latach 2001-2008.

  Dowództwo w dolinie Wadi-e Swat[]

  Po założeniu przez Baitullaha Mehsuda federacji ugrupowań talibańskich Tehrik-i-Taliban Pakistan, został mianowany dowódcą w Wadi-e Swat. Przystąpił do działań zaczepnych, która doprowadziła do bitwy w Wadi-e Swat po której stopniowo narzucał prawo szariatu i wypierał jednostki sił rządowych. Silna pozycja jaką budował Fazlullah, doprowadziła do tego, iż 13 kwietnia 2009, prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari wprowadził w dolinie Swat prawo szariatu. Jednak talibowie na tym nie poprzestali zajmowali kolejne okręgi, przez co armia pakistańska podjęła operację antytalibską pod kryptonimem Czarna Burza, podczas której Fazlullah został ranny.

  Operacja Czarna Burza (urdu: Operation Rah-e-Raast) – operacja prowadzona przez siły pakistańskie przeciwko talibom w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej Pakistanu. Operacja rozpoczęta 26 kwietnia 2009, łamiąc układ rozjemczy w Wadi-e Swat z lutego 2009 roku. Ofensywa miała na celu odbicie utraconych prowincji przez Pakistan, co się powiodło, jednak w kolejnych latach talibowie nadal byli aktywni na utraconych terenach.Baitullah Mehsud (ur. 1974, zm. 23 sierpnia 2009) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan w latach 2007-2009.

  Ofensywa zakończyła się objęciem formalniej kontroli przez siły bezpieczeństwa nad terenami doliny, po tym jak doszło do rozproszenia i przegonienia bojówek Tehrik-i-Taliban Pakistan. Jednak już kilka miesięcy po jej zakończeniu, talibowie faktycznie kontrolowali jej wiele terenów, a Fazlullah odbudowywał swoją pozycję. Ułatwiła mu to katastrofalna powódź, która nawiedziła Pakistan na przełomie lipca i sierpnia 2010. Głównymi terenami dotkniętymi przez kataklizm były tereny Chajber Pasztunchwa, w szczególności Wadi-e Swat. Podczas powodzi Fazullah wezwał bojowników do powrotu na tereny, z których zostali wyparci. Ekstremiści zdobyli także zaufanie powodzian, gdyż ich pomoc była często efektywniejsza od pomocy niesionej przez władze.

  Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) – talibańska organizacja zbrojna działająca w Pakistanie, zbrojnie przeciwstawiając się rządowi w Islamabadzie.Bitwa w Wadi-e Swat - to bitwa prowadzona w dniach 25 października - 8 grudnia 2007 w Dolinie Swat przez armii Pakistanu przeciwko talibom.

  Stał za różnymi zamachami, w tym za zamachem, w którym zginął generał Sanaullah Chan Niazi, dowódca sił wojskowych w dolinie Swat. Jego grupa bojowa stała za postrzeleniem 9 października 2012 młodocianej pakistańskiej aktywistki Malali Yousafazi.

  Lider Tehrik-i-Taliban Pakistan[]

  Fazlullah cieszył się uznaniem dowódców TTP Baitullaha Mehsuda i jego następcy Hakimullaha.

  Po śmierci Hakimmulaha Mehsuda w nalocie amerykańskiego drona z 1 listopada 2013, sześć dni później nowym liderem pakistańskich talibów został wybrany przez szurę Fazlullah. Obecnie ukrywa się prawdopodobnie wzdłuż granicy afgańsko-pakistańskiej.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.

  Przypisy

  1. Obituary: Hakimullah Mehsud. Exclusive: An interview with Maulana Fazalullah, 21 kwietnia 2007. [dostęp 9 listopada 2013].
  2. US drones hit Pakistan militants; Taliban leader hurt. Reuters. [dostęp 9 lipca].
  3. Katastrofalna powódź w Pakistanie: 1500 ofiar (pol.). W: IAR [on-line]. Polskie Radio, 2 sierpnia 2010. [dostęp 2 sierpnia 2010].
  4. Ben Brumfield, David Simpson: Malala Yousafzai: Accolades, applause and a grim milestone (ang.). cnn.com, 2013-10-09. [dostęp 2013-10-18].
  5. Pakistańscy talibowie wybrali nowego przywódcę, zrywają rozmowy pokojowe. wp.pl, 7 listopada 2013.
  Talibowie (paszto طالبان Taliban z arab. طالب, ṭālib – student, uczeń) - fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie (sunnickie), powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie.Hakimullah Mehsud (ur. ok 1979, zm. 1 listopada 2013) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) w latach 2009-2013.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.