• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Faul taktyczny

  Przeczytaj także...
  Rzut wolny – sytuacja w piłce nożnej, w której po przewinieniu zawodnika (faulu, zagraniu ręką), czy też po spalonym sędzia zatrzymuje grę i każe ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym popełniono wykroczenie.Zawodnik – osoba biorąca udział w przedsięwzięciu najczęściej o charakterze sportowym, w którym konkuruje z innymi osobami. W zależności od rodzaju i charakteru przedsięwzięcia zawodnik może również współpracować z grupą osób (drużyną), aby konkurować, na ściśle określonych zasadach, z inną grupą zawodników.
  Faul (ang. foul) – umyślne lub przypadkowe zagranie niezgodne z przepisami gry, karane zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej dziedzinie sportu.

  Faul taktyczny - w piłce nożnej rozmyślny faul popełniany w celu zatrzymania akcji przeciwnika.

  Inne faule mogą być powodowane przypadkowym, niestarannym zagraniem. W tym przypadku głównym celem popełnienia przewinienia jest zatrzymanie dobrze rozwijającej się akcji zespołu przeciwnego, w znacznej odległości od własnej bramki. Najczęściej ma on miejsce wtedy, gdy zawodnik ocenia, że nie jest w stanie czysto odebrać piłki graczowi drużyny przeciwnej, zwykle w sytuacji kontrataku bądź kiedy został pokonany zwodem, co sprokurowało niebezpieczną sytuację.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Żółta kartka i czerwona kartka – w niektórych sportach – sposób odpowiednio upomnienia lub ukarania zawodnika (niekiedy innych osób) za poważne naruszenie zasad gry.

  Faul taki popełnia się przez popchnięcie, przytrzymanie bądź kopnięcie przeciwnika wyprowadzającego atak. Korzyścią z takiego postępowania jest zatrzymanie rozpędzonego zawodnika, przez co później przeciwnikowi łatwiej będzie odebrać piłkę, a także możliwość powrotu i nowego ustawienia własnych zawodników.

  Żółta kartka i czerwona kartka – w niektórych sportach – sposób odpowiednio upomnienia lub ukarania zawodnika (niekiedy innych osób) za poważne naruszenie zasad gry.

  Faul taki karany jest przyznaniem drużynie poszkodowanej rzutu wolnego, a często również żółtej lub w skrajnych sytuacjach (np. kiedy piłkarz atakujący został nieprzepisowo zatrzymany w sytuacji, gdy wychodził na pozycję sam na sam z bramkarzem) czerwonej kartki zawodnikowi faulującemu.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.