• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fates Warning  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Joey Vera (ur. 24 kwietnia 1963) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Joey Vera znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Fates Warning w której pełni funkcję basisty. Z przerwami od 1982 roku gra w zespole Armored Saint. Od 1994 roku prowadzi także solową działalność artystyczną. W latach 2004-2005 współpracował z formacją Anthrax. Był także członkiem grupy Office of Strategic Influence.Metal Blade Records - niezależna wytwórnia płytowa, powstała 1982 roku z inicjatywy Briana Slagela. Jej biura znajdują się m.in. w USA, Japonii i Niemczech. Dystrybucję wydawnictw w USA prowadzi Sony BMG Music Entertainment/RED Distribution.
  Fates Warning
  Fates Warning w Bratysławie (2017)

  Fates Warning – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny. Powstała w 1982 roku w Hartford w stanie Connecticut pod nazwą Misfit. W skład zespołu weszli: wokalista John Arch, gitarzyści Jim Matheos i Victor Arduini, basista Joe DiBiase oraz perkusista Steve Zimmerman. W latach późniejszych grupa wielokrotnie zmieniała skład. Od 2010 roku Jim Matheos pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Jim Matheos (ur. 22 listopada 1962 w Westfield) – amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista. Matheos znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie Fates Warning, której był współzałożycielem. Od 2002 roku członek formacji Office of Strategic Influence. Współpracował także z zespołem Gordian Knot.

  Do 2004 roku formacja wydała dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Największą popularnością nagrania Fates Warning cieszyły się w latach 80. XX w. Wydany w 1986 roku trzeci album pt. Awaken The Guardian dotarł do 191. miejsca listy Billboard 200 w USA, była to również pierwsza płyta wydana przez firmę Metal Blade Records która trafiła do zestawienia. Kolejne dwa albumy formacji No Exit (1988) i Perfect Symmetry (1989) również odniosły sukces. Płyty uplasowały się odpowiednio na 111. i 141. miejscu Billboard 200.

  Planet X – amerykański zespół muzyczny wykonujący instrumentalny metal progresywny z wpływami fusion. Powstał w 1999 roku w Kalifornii w USA.Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.

  Historia[ | edytuj kod]

  Jim Matheos podczas koncertu 21 listopada 2007 roku

  Powstała w 1982 roku w Hartford w stanie Connecticut pod nazwą Misfit. W skład zespołu weszli: wokalista John Arch, gitarzyści Jim Matheos i Victor Arduini, basista Joe DiBiase oraz perkusista Steve Zimmerman. W 1983 roku ukazało się pierwsze demo formacji pt. Rehearsal 1983. Rok później muzycy zarejestrowali drugie demo pt. Misfit. Również w 1984 roku zespół przyjął nazwą Fates Warning. Ukazała się także kolejna kaseta demo - Demo 1984.

  Hartford – stolica amerykańskiego stanu Connecticut, w przeszłości siedziba hrabstwa o tej samej nazwie (do roku 1960, kiedy to Connecticut rozwiązał instytucję wszelkich organów władzy na poziomie hrabstwa). Za sprawą populacji liczącej 124 775 mieszkańców (2010), jest to trzecie najbardziej zaludnione miasto w Connecticut i siódme w Nowej Anglii. Greater Hartford stanowi z kolei najbardziej zaludniony obszar metropolitalny w Connecticut, dzięki populacji przekraczającej 1,2 miliona osób (2010).John Arch właśc. John Maurice Archambault (ur. 15 maja 1959 w Colorado Springs) – amerykański wokalista i autor tekstów.

  Dorobek młodego zespołu wzbudził zainteresowanie wytwórni muzycznej Metal Blade Records, która wkrótce podpisała z muzykami kontrakt wydawniczy. 9 września, także 1984 roku ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany Night on Bröcken. Na płytę trafiły wczesne kompozycje zespołu inspirowane dokonaniami Iron Maiden. Drugi album studyjny pt. The Spectre Within ukazał się 15 października 1985 roku. Wkrótce po nagraniach fromację opuścił Arduini, którego podczas koncertów zastąpił Frank Aresti znany z występów w grupie Demonax.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  10 listopada 1986 roku ukazał się trzeci album studyjny Fates Warning pt. Awaken the Guardian. Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarł do 191. miejsca listy Billboard 200 w USA, była to również pierwsza płyta wydana przez firmę Metal Blade Records która trafiła do zestawienia. Pomimo sukcesu Arch niezadowolony z obranego stylu muzycznego opuścił Fates Warning. W następstwie pozostali członkowie wyrazili chęć zmiany nazwy, na co nie wyraziła zgody firma Metal Blade Records. Muzycy kontynuowali działalność Fates Warning wraz z Rayem Alderem, który objął funkcję wokalisty.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

  W odnowionym składzie zespół zarejestrował czwarty album zatytułowany No Exit, wydany 30 marca 1988 roku. Na płycie znalazła się m.in. ponad dwudziestominutowa kompozycja "The Ivory Gate of Dreams" autorstwa Matheosa. Nagrania były promowane teledyskami do utworów "Anarchy Divine" i "Silent Cries". Wydawnictwo trafiło także na 111. miejsce zestawienia Billboard 200. Stabilność w zespole zachwiała kolejna zmiana składu. Jeszcze w 1988 roku odszedł Zimmerman, którego zastąpił Mark Zonder związany wcześniej z power metalową grupą Warlord.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Office of Strategic Influence (OSI) – amerykańska supergrupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego, powstała w 2002 roku. Nazwę grupy zaczerpnięto od krótko istniejącego biura rządowego w Stanach Zjednoczonych, powstałego po zamachu z 11 września 2001, utworzonego celem pospiesznego wspierania propagandy sprzyjającej USA zarówno w amerykańskich jak i zagranicznych mediach.
  Fates Warning
  Fates Warning na KIT Festival (2016)
  Fates Warning
  Fates Warning na KIT Festival (2016)

  29 sierpnia 1989 roku ukazał się piąty album formacji zatytułowany Perfect Symmetry. Na wyprodukowanej przez Rogera Proberta płycie wystąpił gościnnie Kevin Moore keyboardzista, wówczas występujący w debiutującym pierwszą płytą zespole Dream Theater. Wydawnictwo było promowane kolejnym teledyskiem Fates Warning pt. "Through Different Eyes". Wydawnictwo znalazło się także na 141. miejscu listy Billboard 200 w USA. 29 października 1991 roku został wydany szósty album studyjny grupy pt. Parallels. Wydawnictwo zostało zarejestrowane w kanadyjskich Metalworks Studios w Toronto we współpracy z producentem muzycznym Terrym Brownem. Gościnnie na płycie wystąpił także kolejny członek Dream Theter, wokalista - James LaBrie, który zaśpiewał w utworze "Life in Still Water".

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Savatage – amerykańska grupa grająca metal progresywny, założona w 1979 roku przez braci Jona i Crissa Olivę. We wczesnych latach swojego istnienia grupa grała power metal. Ostatni album zespołu zatytułowany "Poets and Madmen" ukazał się w 2001 roku. Po zakończeniu trasy koncertowej w 2002 roku zespół zawiesił swoją działalność, by muzycy mogli w większym stopniu poświęcić się projektowi Trans-Siberian Orchestra.
  Ray Alder podczas koncertu 21 listopada 2007 roku

  Zyskujący na popularności w Europie zespół podpisał następnie kontrakt z niemiecką wytwórnią muzyczną Massacre Records. Efektem był siódmy album studyjny Fates Warning zatytułowany Inside Out, który ukazał się 26 lipca 1994 roku. Nagrania dotarły do 92. miejsca niemieckiej listy sprzedaży. Była to także ostatnia płyta DiBiasem w składzie. 25 lipca 1995 roku ukazała się pierwsza kompilacja nagrań zespołu zatytułowana Chasing Time. W 1997 roku skład uzupełnił basista Joey Vera znany z występów w heavymetalowej grupie Armored Saint. Do Fates Warning na stałe dołączył także keyboardzista Kevin Moore.

  Kevin James LaBrie (ur. 5 maja 1963 r., w Penetanguishene, w prowincji Ontario w Kanadzie), wokalista progresywno-metalowej grupy muzycznej Dream Theater.Kevin Moore (ur. 26 maja 1967 w Nowym Jorku) — amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista. Kevin Moore znany jest przede wszystkim z występów w progmetalowym zespole Dream Theater, którego był członkiem w latach 1986-1994. Następnie związał się z zespołem Jima Matheosa - Fates Warning. W 1998 roku powołał projekt Chroma Key. Natomiast od 2002 roku tworzy w ramach projektu Office of Strategic Influence (O.S.I.).

  22 kwietnia tego samego roku został wydany ósmy album formacji pt. A Pleasant Shade of Gray. Na płycie znalazła się pięćdziesięcio pięcio minutowa suita podzielona na dwanaście części. 6 października 1998 roku nakładem Attic Records Limited ukazał się dwupłytowy album koncertowy zatytułowany Still Life. W międzyczasie Ray Alder i Joey Vera zaangażowali się w projekt pod nazwą Engine. Debiutancki album zatytułowany po prostu Engine ukazał się 21 września 1999 roku nakładem Metal Blade Records. Z kolei Jim Matheos nagrał solowy album zatytułowany Away with Words, wydany również we wrześniu 1999 roku. Dziewiąty album zespołu pt. Disconnected ukazał się 25 lipca 2000 roku. Wydawnictwo było promowane podczas trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych wraz z grupami Planet X i Nevermore.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Z kolei rok później Fates Warning koncertowało wraz z Savatage. W marcu 2002 roku Vera nawiązał współpracę z zespołem Jacka Frosta - Sven Witches. Wraz z grupą odbył trasę koncertową w Europie. W międzyczasie Adler i Zonder wzięli udział w nagraniach debiutanckiego albumu projektu Redemption. Powołanego w 2000 roku przez gitarzystę Nicka van Dyka. Aktywny pozostał także Jim Matheos, który wraz z muzykami Dream Theater i Pain of Salvation założył zespół pod nazwą Office of Strategic Influence. Debiutancki album projektu ukazał się w 2003 roku. Działalność artystyczną wznowił także były wokalista Fates Warning John Arch, który podpisał kontrakt z Metal Blade Records. Solowy album pt. A Twist of Fate (2003) został zarejestrowany we współpracy z Matheosem.

  Queensrÿche – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w 1981 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Grupa nieprzerwanie do 1997 roku występowała w oryginalnym składzie, kiedy to z zespołu odszedł gitarzysta Chris DeGarmo (ten powrócił ponownie w 2001 oraz zrezygnował z udziału w grupie w 2003 roku).Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Joey Vera podczas koncertu 21 listopada 2007 roku

  Latem 2003 roku zespół Fates Warning wziął udział w amerykańskiej trasie wraz z Dream Theater i Queensrÿche. Tymczasowo podczas koncertów funkcję perkusisty objął Nick D'Virgilio. Natomiast 9 marca, także 2003 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD Fates Warning zatytułowane The View From Here. Na początku 2004 roku oryginalny perkusista Fates Warning - Steve Zimmerman wznowił działalność w nowym zespole Millennium X. Z kolei Mark Zonder założył zespół Alfa-Dog.

  Metal progresywny – podgatunek heavy metalu, który ma wiele cech rocka progresywnego, w tym złożone struktury kompozycyjne, niestandardowe i zmienne metrum, zawiłe partie instrumentalne. Wysoki poziom artystyczny kompozycji często łączony jest z obszernymi tekstami w formie opowieści epickich, co w rezultacie daje długie utwory (nawet 15-20 minut) i albumy koncepcyjne.Michael Stephen Portnoy (ur. 20 kwietnia 1967 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, instrumentalista i perkusista. Uczęszczał do szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie.

  5 października 2004 roku został wydany dziesiąty album Fates Warning zatytułowany Fates Warning X. Nagrania zostały zarejestrowane w Carriage House Studios w Stamford. Podczas promocyjnych koncertów w Europie zespół na perkusji wsparł ówczesny członek Dream Theater - Mike Portnoy. Trasę z zespołem dokończył jednak Nick D'Virgilio. W ramach promocji zrealizowany został także teledysk do utworu "Simple Human", który wyreżyserował Jerry Clubb.

  Night on Bröcken - debiutancki album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Fates Warning. Wydawnictwo ukazało się 9 września 1984 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Blade Records. Nagrania zostały zarejestrowane w studiu The Gallery w East Hartford. Miksowanie odbyło się w Track Record w Los Angeles. Z kolei mastering odbył się w Capitol Records.

  22 listopada 2005 roku ukazało się kolejne wydawnictwo DVD formacji pt. Live In Athens. W 2006 roku Matheos wraz z O.S.I. nagrał drugi album zatytułowany Free. Natomiast rok później Alder wystąpił gościnnie na albumie Eldritch zatytułowanym Blackenday. W 2009 roku Matheos wraz z O.S.I. nagrał kolejny album zatytułowany Blood. W 2011 roku wraz Jim Matheos ponownie nawiązał współpracę z byłym wokalistą Fates Warning Johnem Archem. Efektem był projekt pod nazwą Arch/Matheos.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.