• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fars

  Przeczytaj także...
  Ostan (pers. استان; l.mn. ostan-haa, pers. استان‌ها) – irańska jednostka podziału administracyjnego, odpowiadająca w przybliżeniu prowincji lub np. polskiemu województwu. Każdy ostan podlega lokalnemu centrum (Markaz), najczęściej jest to największe miasto w prowincji. Na czele każdego ostanu stoi gubernator generalny (pers. Ostāndār), który jest odpowiednikiem polskiego wojewody. Obecnie Iran dzieli się na 31 ostanów.Isfahan (translit. Ostān-e Eşfahān, transkryp. Ostan-e Esfahan) – ostan w środkowym Iranie. Stolicą jest Isfahan.
  Sziraz (pers. شیراز) - miasto w południowym Iranie u podnóża gór Zagros, ośrodek administracyjny ostanu Fars i dawna stolica Persji. Jest szóstym co do wielkości miastem w kraju i jednym z głównych ośrodków kulturalnych i przemysłowych.

  Fars (per. استان فارس) – ostan w południowo-zachodnim Iranie, ze stolicą w Sziraz.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Ostan Fars położony jest w południowo-zachodnim Iranie w obrębie drugiego regionu administracyjnego. Od północy graniczy z ostanem Isfahan, od wschodu z ostanami Jazd i Kerman od południowego wschodu i południa z ostanem Hormozgan, od zachodu z Buszehr, a od północnego zachodu z Kohgiluje wa Bujerahmad. Z północnego zachodu na południowy wschód przez Fars biegną góry Zagros dzieląc go na dwie rozróżnialne części, będące górzystymi wyżynami. Pierwsza położona jest na północy i północnym zachodzie ostanu, zaczynając się od gór okolic Semirom i kończąc na południe od Abade w Kuh-e Azamat. Druga położona jest na południu i południowym wschodzie i obejmuje wyżyny okolic Szirazu, w tym Kuh-e Maharlu, Kuh-e Charman i Toraj Mountains Joints, wyżyny ostanu Kohgiluje ku Kuh-e Mamesami wraz z Kuh-e Darab oraz Tangistan.

  Fasa (perski: فسا) – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miasto liczyło 90 251 mieszkańców w 22 097 rodzinach. Bachtegan dawniej Najruz (perski: دریاچۀ بختگان trb. Darjacze-je Bachtegan, trl. Daryācheh-ye Bakhtegān) – słone jezioro w południowo-zachodnim Iranie, w ostanie Fars, we wschodniej części gór Zagros, około 160 km na wschód od miasta Sziraz. Powierzchnia jeziora wynosi około 350 000 hektarów, co czyni go drugim jeziorem pod względem wielkości w Iranie (po jeziorze Urmia). Długie na ok. 100 km, szerokie do ok. 30 km. W okolicy słone bagna, miejscami pokrywy solne i gipsowe.

  Na terenie ostanu znajdują się jeziora Darjacze-je Taszk, Darjacze-je Bachtegan, Darjacze-je Kaftar, Darjacze-je Maharlu, Darjacze-je Pariszan oraz liczne obszary chronione, w tym: Park Narodowy Bachtegan, Park Narodowy Bamou, Tang-e-Bostanak, Bahramgor, Arjan.

  Głównymi miastami ostanu są: stolica Sziraz, Abade, Darab, Estahban, Fasa, Firuzabad, Eghlid, Dżahrom, Bejza, Kazerun, Lamerd, Marwdaszt i Nejriz.

  Hormozgan (per. استان هرمزگان) — ostan w południowym Iranie nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Stolicą jest Bandar-e Abbas.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Ludność[ | edytuj kod]

  W 1996 roku ostan ten zamieszkiwało 3 817 000, z których 56,7% zamieszkiwało miasta, 41% wsie, a 1,4% stanowiły plemiona wędrowne. Według spisu ludności z 2006 roku Fars zamieszkiwało 4 336 878 osób. Spis ludności z 2011 roku podaje 4 596 658 mieszkańców, co stanowi 6,12% populacji Iranu. Wśród tych osób 2 315 914 stanowili mężczyźni, a 2 280 744 kobiety. 72,1% stanowi ludność w wieku 15-64 lat, 22,3% w wieku do lat 14, a 5,6% w wieku lat 65 i większym.

  Regiony Iranu – jednostki podziału administracyjnego Iranu wprowadzone w 2014 roku jako jednostki najwyższego rzędu, podzielone na ostany.Zagros – góry w Iranie, od pd.-zach. obrzeżają Wyżynę Irańską. Długość ok. 1600 km, szerokość 200-300 km. Najwyższy szczyt Zard Kuh, 4548 m n.p.m. Obejmują kilkanaście grzbietów górskich (biegnących równolegle z pn.-zach. na pd.-wsch.) rozdzielonych podłużnymi obniżeniami pochodzenia tektonicznego i krasowego. Grzbiety z płaskimi wierzchołkami i stromo opadającymi stokami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statistical Center of Iran: National Population and Housing Census 2011 (1390): Selected Findings (ang.). The President’s Office Deputy of Strategic Planning and Control. [dostęp 2014-10-23].
  2. همشهری آنلاین-استان‌های کشور به ۵ منطقه تقسیم شدند (Provinces were divided into 5 regions). „Hamshahri Online”, 22-06-2014 (1 Tir 1393, Jalaali). ISSN 1735-6393 (pers.). [zarchiwizowane z adresu 23-06-2014]. 
  3. Fars Province. W: Google Maps [on-line]. [dostęp 2014-10-23].
  4. Fars. Geography and History. ISTA Inc.. [dostęp 2014-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (22-02-2014)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • D. T. Potts, K. Roustaei, K. Alamdari, K. Alizadeh, A. Asgari Chaverdi, A.Khosrowzadeh, L. Niakan, C. A. Petrie, M. Seyedin, L. R. Weeks, B. McCall, M. Zaidi. Eight Thousand Years of History in Fars Province, Iran. „Near Eastern Archaeology”. 68 (3), s. 84-92, wrzesień 2005. 
 • Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.Estahban (perski: استهبان) – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2011 roku miasto liczyło 34 639 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lamerd (Terakmeh, Tarakmeh albo Tarakuma) – miasto w południowej części irańskiego ostanu Fars. Stolica szahrestanu Lamerdu. Liczba ludności to ok. 25 tys. mieszkańców. Zyski zbiera głównie z bogatych złóż ropy, skupionych w strefach: Tabnak, Homa, Szanol oraz Warawi. Ma suchy klimat. W mieście istnieje też lotnisko.
  Abade – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miasto liczyło 55 758 mieszkańców w 14 184 rodzinach.
  Maharlu (perski: دریاچه مهارلو trb. Darjacze-je Maharlu, trl. Daryācheh-ye Mahārlū) – słone jezioro w południowo-zachodnim Iranie, w ostanie Fars, w południowej części gór Zagros, około 27 km na wschód od miasta Sziraz. Jezioro położone jest na wysokości ok. 1480 m, a jego maksymalna powierzchnia wynosi ok. 21 600 hektarów.
  Dżahrom – miasto w południowym Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miasto liczyło 114 208 mieszkańców w 25 496 rodzinach. Są w nim 4 uniwersytety.
  Nejriz (pers. نی‌ریز) – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miasto liczyło 45 180 mieszkańców w 11 970 rodzinach.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kohgiluje wa Bujerahmad (per. استان کهگیلویه و بویراحمد) — ostan w południowo-zachodnim Iranie. Stolicą jest Jasudż.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.