• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Farrah Fawcett  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kirk Douglas, właśc. Issur Danielovitch Demsky (ur. 9 grudnia 1916 w Amsterdamie w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor i producent filmowy.Catherine Elise "Kate" Jackson (ur. 29 października 1948 w Birmingham w stanie Alabama) – amerykańska aktorka i reżyser telewizyjna i filmowa, modelka; najbardziej znana jako inteligentna Sabrina Duncan w popularnym w latach 70. serialu ABC Aniołki Charliego.

  Mary Farrah Leni Fawcett, lepiej znana jako Farrah Fawcett, a w latach 1973–1978 także jako Farrah Fawcett-Majors (ur. 2 lutego 1947 w Corpus Christi w stanie Teksas, zm. 25 czerwca 2009 w Santa Monica w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, modelka.

  Stała się symbolem małego ekranu lat 70. XX w., była ulubienicą Ameryki w pierwszym sezonie serialu ABC Aniołki Charliego. W 1996 program telewizyjny „TV Guide” umieścił ją na 26. miejscu listy w rankingu 50. Największych Gwiazd TV w dziejach.

  Robert John Davi (ur. 26 czerwca 1954 roku w Astoria, w dzielnicy Queens, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.I Dream of Jeannie (dosłownie: Marzę o Jeannie) – amerykański telewizyjny sitcom fantasy emitowany w latach 1965-1970. Serial liczył 139 odcinków (z tego pierwsze 30 było czarno-białych).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w zamożnej rodzinie rzymskokatolickiej Jamesa Williama – pracującego na polu naftowym i Pauline Alice Fawcett (z domu Evans), miała siostrę Diane Walls (ur. 1939, zm. 16 października 2001 na raka płuc) – z zawodu artystkę graficzkę. W szkole średniej W.B. Ra High School w Corpus Christi (1965) okazała się wyjątkowo utalentowaną plastycznie. Podjęła studia na wydziale sztuki University of Texas w Austin (1966–1967). Tam została uwieczniona na fotografii uczelnianych piękności, gazeta „Ten Most Beautiful Coeds” ze zdjęciem trafiła do rąk przedstawiciela agencji fotomodelek z Los Angeles i niedługo potem, po namowie publicysty Davida Mirischa, w 1967 znalazła się w okolicach Hollywoodu.

  Starsky i Hutch – amerykański serial kryminalny z lat 70., który opowiada o przygodach dwójki policjantów, Davida Starsky’ego i Kena Hutcha. Serial był emitowany przez cztery sezony w latach 1975 – 1979, w telewizji ABC. W tym czasie powstały 92 odcinki i jeden 90 minutowy odcinek pilotowy.Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .

  Kariera[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Farrah Fawcett (po lewej) z Cher w The Sonny & Cher Comedy Hour (1976)

  Brała udział w dziesiątkach reklam, w tym reklamowała pastę do zębów Ultra-Brite, szampon Wella Balsam, Mercury Cougar i krem do golenia Noxema. Wystąpiła gościnnie w pojedynczych odcinkach seriali: The Flying Nun (1969–1970), The Dating Game (1969), I Dream of Jeannie (1969) z Barbarą Eden, The Partidge Family (1970) czy operze mydlanej NBC Dni naszego życia (Days of Our Lives, 1970).

  Ucieczka Logana – amerykański film fantastycznonaukowy z 1976 roku w reżyserii Michaela Andersona na podstawie powieści Williama F. Nolana i George’a Claytona Johnsona. Film zdobył Oscara za efekty specjalne oraz był nominowany w dwóch innych kategoriach (zdjęcia, scenografia). Scenariusz był nominowany do nagrody Nebula.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Jej kinowym debiutem była epizodyczna rola Patricii we włoskim komediodramacie Claude’a Lelouche’a Mężczyzna, który mi się podoba (Un homme qui me plaît, 1969) z Jeanem-Paulem Belmondo i Annie Girardot. Rok później pojawiła się u boku Mae West w komedii Myra Breckinridge (1970), gdzie spała z Raquel Welch. Wcielała się w różne postacie w przygodowym serialu sensacyjno-naukowym Człowiek za sześć milionów dolarów (The Six Million Dollar Man, 1974–1976). W 1975 była nominowana do nagrody Złotego Jabłka jako „Nowa gwiazda roku”.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Wzięła udział w dokumentalnym telefilmie sportowym Batalistyczna sieć gwiazd (Battle of the Network Stars, 1976) i komediowym programie muzycznym CBS Sonny i Cher (The Sonny and Cher Show, 1977). Przez prawie dwa lata reklamowała szampon firmy Fabérgé, którego sprzedaż w tym czasie wzrosła o 1800 procent.

  Aniołki Charliego[ | edytuj kod]

  Grywała na korcie tenisowym z producentem telewizyjnym Aaronem Spellingiem, który wspólnie z Leonardem Goldbergiem poszukiwał aktorek do swojego najnowszego serialu i zwrócił się, „po znajomości” do Fawcett. Zaangażowali ją do filmu telewizyjnego Aniołki Charliego (Charlie’s Angels, 1976), który – jak się potem okazało – był pilotem światowej sławy serialu ABC.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.George Clayton Johnson (ur. 10 lipca 1929 w Cheyenne, zm. 25 grudnia 2015 w Los Angeles) – amerykański pisarz science fiction najbardziej znany ze współautorstwa (z Williamem F. Nolanem) powieści Ucieczka Logana, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem (1976). Był on także twórcą scenariuszy telewizyjnych do Strefy mroku oraz pierwszego odcinka serialu Star Trek („The Man Trap”). Napisał on także historię, na której oparto fabułę filmów Ocean’s Eleven (1960, 2001).

  Grała tam Jill Munroe, absolwentkę Akademii Policyjnej w Los Angeles, o olśniewającym uśmiechu i z burzą blond wlosów, która wraz z Kelly Garrett (Jaclyn Smith) i Sabriną Duncan (Kate Jackson) rozwiązywała zagadki kryminalne (1976–1977, 1979, 1980). Serial ten wyniósł ją na szczyt popularności i przyniósł w 1977 pierwszą nominację do nagrody Złotego Globu, otrzymała także People’s Choice Award jako „Ulubiona wykonawczyni w nowym serialu telewizyjnym”.

  Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Aniołki Charliego stały się popkulturowym fenomenem, ale Fawcett już po pierwszym sezonie poinformowała, że zamierza odejść. Plakat z jej wizerunkiem w czerwonym stroju kąpielowym rozszedł się w nakładzie 12 milionów egzemplarzy. Nawet kiedy zaproponowano jej znaczną podwyżkę, stanowczo odmówiła i wycofała się z serialu. Bała się, że zostanie zaszufladkowana jako aktorka i może stracić swoją szansę – a znajdowała się właśnie u szczytu popularności.

  Rak odbytu – nowotwór złośliwy wywodzący się z odbytu, najczęściej typu raka płaskonabłonkowego. Jest jednostką o odmiennym przebiegu i leczeniu niż rak jelita grubego.William Francis Nolan (ur. 6 marca 1928 w Kansas City w stanie Missouri) – amerykański pisarz science fiction i fantasy. Współautor (razem z Georgem Claytonem Johnsonem) powieści Ucieczka Logana, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem

  Jej miejsce na ekranie ostatecznie objęła Cheryl Ladd jako Kris Munroe, młodsza siostra Jill. Sprawa z Aniołkami Charliego miała swój koniec w sądzie, gdzie Fawcett, bojąc się milionowej kary, poszła na ugodę i zgodziła się występować gościnnie w ciągu kolejnych lat. Pojawiła się w sześciu odcinkach: Angel Come Home (1978) ze Stephenem Collinsem, brytyjskim kierowcą Formuły 1 Jackie Stewartem i Horstem Buchholzem, Mother Angel (1978) z Garym Collinsem i Robertem Davi, Angel in a Box (1979) z Perrym Lopezem, Fallen Angel (1979) z Timothy Daltonem, The Prince and the Angel (1979) z Leonardem Mannem oraz An Angel’s Trail (1980) z L.Q. Jonesem, Tracey Walterem i Johnem Luptonem. Jednak bez Fawcett serial szybko utracił na popularności i zakończył swój żywot w 1981.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.

  Role dramatyczne[ | edytuj kod]

  Farrah Fawcett (2008)

  Próbowała bez większego powodzenia zaistnieć na dużym ekranie. Najpierw zaczęła od niewielkiej roli Holly 13 w filmie fantastycznym Michaela Andersona Ucieczka Logana (Logan’s Run, 1976) na podstawie powieści Williama F. Nolana i George’a Claytona Johnsona z Michaelem Yorkiem i Jenny Agutter. Za główną rolę Jenny Moore w komedii kryminalnej Ktoś zabił jej męża (Somebody Killed Her Husband, 1978) z Jeffem Bridgesem zebrała fatalne recenzje. Zaoferowano jej rolę w komedii kryminalnej Nieczyste zagranie (Foul Play, 1978), ale ostatecznie przyjęła ją Goldie Hawn. Zagrała modelkę Ellie Morgan w komedii kryminalnej Opalenizna (Sunburn, 1979). Pojawiła się w komedii romantycznej Michaela Ritchie Romans niemal doskonały (An Almost Perfect Affair, 1979) z Keithem Carradine i Monicą Vitti.

  Stephen Weaver Collins (ur. 1 października 1947 roku w Des Moines, w stanie Iowa) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny, teatralny i filmowy.Jennifer Ann Agutter (ur. 20 grudnia 1952 w Taunton) – angielska aktorka filmowa i telewizyjna, także wokalistka. Absolwentka College Elmhurst Ballet w Camberly.

  W 1980 na deskach Burt Reynolds Dinner Theatre w Jupiter na Florydzie zagrała z powodzeniem rolę Jill Tanner w spektaklu Leonarda Gershe’a Motyle są wolne z Dennisem Christopherem.

  Kolejna kinowa produkcja z jej udziałem, dreszczowiec sci-fi Saturn 3 (1980) z Kirkiem Douglasem i Harveyem Keitelem, okazała się komercyjną klapą. Jej rola Alex – mieszkanki pozaziemskiej stacji doświadczalnej ‘Tytan’ w pobliżu Saturna 3 była nominowana do Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka roku” (Złotą Malinę przyznano Brooke Shields za występ w Błękitnej lagunie). Krytycy z przekąsem wyrażali się o jej grze aktorskiej i otwarcie pisali o brakach talentu. Sam Douglas oceniając bardzo wysoko urodę Fawcett, o jej aktorstwie nie wyraził się nawet ciepło. Podobnie było z postacią drugoplanową Pameli w komedii Wyścig armatniej kuli (The Cannonball Run, 1981) u boku Burta Reynoldsa, za którą otrzymała nominację do Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka drugoplanowa” (Złotą Malinę dostała Diana Scarwid za rolę w biograficznym dramacie Najdroższa mamusia (Mommie Dearest)).

  People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Powróciła udanie na szklany ekran w dramacie NBC Morderstwo w Teksasie (Murder in Texas, 1981) u boku Katharine Ross, Sama Elliotta i Andy’ego Griffitha. Film oparty na prawdziwej historii śmierci Joan Robinson Hill, córki bogatego członka społeczności Houston, którą zagrała Fawcett, był nominowany do Złotego Globu za najlepszy miniserial lub film telewizyjny.

  Margaret Bourke-White (ur. 14 czerwca 1904 w Bronksie, zm. 27 sierpnia 1971 w Connecticut) - amerykańska fotoreporterka. Pierwsza kobieta - fotoreporter wojenny czasu II wojny światowej.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  W 1982 doprowadziła do wystawienia sztuki Skrajności (Extremities) na off-Broadwayu i odniosła sukces w roli broniącej się przed gwałtem kobiety. Wkrótce potem Robert M. Young zrealizował według tego dramatu film telewizyjny (1986), tak udany, że najpierw rozpowszechniono go w kinach, a rola Marjorie w telewizyjnej wersji Skrajności (Extremities, 1986) przyniosła jej nominację do Złotego Globu. Za rolę Francine Hughes, maltretowanej przez męża w dramacie kryminalnym Płonące łóżko (The Burning Bed, 1984) zdobyła nominację do Złotego Globu i Emmy oraz dwie nominacje do Television Critics Association Awards. W dramacie ABC Dwie kobiety (Between Two Women, 1986) wystąpiła w roli nauczycielki, która ma problemy w relacjach z mężem – egocentrycznym artystą (Michael Nouri) i teściową (Colleen Dewhurst) – dominującą, obłudną i ekstrawagancką gwiazdą opery.

  Keith Ian Carradine (ur. 8 sierpnia 1949 w San Mateo, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, kompozytor, scenarzysta i artysta malarz.Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  W 1987 otrzymała nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym za rolę Beate Klarsfeld w dramacie telewizyjnym ABC Opowieść o Beate Klarsfeld (Nazi Hunter: The Beate Klarsfeld Story, 1986). Za postać jednej z najbogatszych kobiet świata Barbary Hutton w biograficznym miniserialu NBC Biedna mała bogata dziewczynka (Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story, 1987) zdobyła ponownie nominację do Złotego Globu.

  Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.Horst Werner Buchholz (ur. 4 grudnia 1933 w Berlinie, zm. 3 marca 2003 w Berlinie) - niemiecki aktor filmowy, najbardziej znany w krajach anglojęzycznych dzięki roli Chico w Siedmiu wspaniałych, Fanny i komedii Billy’ego Wildera Raz, dwa, trzy. Od 1952 do 2002 roku pojawił się w ponad sześćdziesięciu filmach. W młodości był czasami nazywany „Niemieckim Jamesem Deanem”.

  W 1990 Fawcett została uhonorowana nagrodą Cable ACE za najlepszą rolę pierwszoplanową za kreację Margaret Bourke-White, tytułowej legendarnej fotografki Margaret Bourke-White (The Margaret Bourke-White Story, 1989). Jako autentyczna postać Diane Downs, która z miłości do mężczyzny zabija swoje dzieci we wstrząsającym telewizyjnym dramacie kryminalnym ABC Małe ofiary (Small Sacrifices, 1989), opartym na autentycznych wydarzeniach, z Ryanem O’Nealem była nominowana do Złotego Globu i Emmy.

  John Lupton (ur. 23 sierpnia 1928 w Highland Park, w Illinois, zm. 3 listopada 1993 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Posiada swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

  Na ekran kina powróciła w 1989 w drugoplanowej roli rozstającej się ze swoim mężem (Jeff Bridges) fotomodelki Jo Livingstone w melodramacie Alana J. Pakuli Zobaczyć ciebie w ten ranek (See You in the Morning). W 1991 roku znalazła się w obsadzie sitcomu CBS Dobre sporty (Good Sports). Rola Jessie Dewey, niewiernej żony kaznodziei w kinowym filmie Apostoł (The Apostle, 1997) Roberta Duvalla zapewniła jej nominację do nagrody Independent Spirit. Zagrała rolę Kate Travis, żony ginekologa popadającej w obłęd określany jako kompleks Hestii w melodramacie komediowym Roberta Altmana Dr T i kobiety (Dr T and the Women, 2000) z Richardem Gere.

  Cheryl Ladd, właściwie Cheryl Jean Stoppelmoor (ur. 12 lipca 1951 roku w Huron, w stanie Dakoty Południowej) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, wokalistka.Biedna mała bogata dziewczynka (znane również jako Bogate biedactwo, ang. Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story, 1987) - amerykański miniserial oraz film telewizyjny o życiu Barbary Hutton; jednej z najbogatszych kobiet świata. Nie przełożyło się to jednak nigdy na życie osobiste - od dziecka samotna, otoczona fałszywymi przyjaciółmi, ośmiokrotnie wychodziła za mąż, a jej jedyny syn zginął w wypadku samolotowym.

  9 listopada 2003 zadebiutowała na scenie Broadwayu tytułową rolą w sztuce komediowej Nancy Hasty Bobbi Boland.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.
  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  Westwood – dzielnica w zachodniej części Los Angeles położona na południe od kampusu UCLA, na zachód od Beverly Hills i na wschód od Brentwood. Około 50 000 mieszkańców.
  Jeffrey Leon "Jeff" Bridges (ur. 4 grudnia 1949 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i producent filmowy, laureat Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Szalone serce.
  Dzieci prerii (tytuł oryg. Children of the Dust) – amerykański telewizyjny film fabularny z 1995 roku, zdobywca trzech nominacji do nagrody Emmy. Film oparto na podstawie powieści Clancy’ego Carlile’a pod tym samym tytułem.
  Diana Scarwid (ur. 27 sierpnia 1955 w Savannah w stanie Georgia, USA) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, laureatka nominacji do Oscara za drugoplanową rolę Louise w filmie Richarda Donnera Inside Moves.
  Sam Elliott, właściwie Samuel Pack Elliott (ur. 9 sierpnia 1944 roku w Sacramento, w stanie Kalifornia) - amerykański aktor, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Jego znakiem rozpoznawczym są wysoka, szczupła budowa ciała, charakterystyczne wąsy i niski głos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.