Farmaceutyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Farmaceutyka – dział gospodarki zajmujący się lekami począwszy od ich projektowania poprzez produkcję aż do dystrybucji.

Grupa Sanofi - jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, zajmująca się badaniami, rozwojem, produkcją i sprzedażą innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, skoncentrowana na potrzebach pacjentów. Główne działania Grupy Sanofi koncentrują się na dostarczaniu leków innowacyjnych oraz generycznych, szczepionek, leków bez recepty (OTC), konsumenckich produktów ochrony zdrowia (Consumer Healthcare) oraz preparatów weterynaryjnych.Farmakognozja – dział farmacji, nauka o substancjach pochodzenia roślinnego, które są wykorzystywane jako leki. Słowo farmakognozja pochodzi od greckich słów φάρμακον pharmakon (lek), i γνῶσις gnosis (wiedza).

Farmaceutyka zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami jak: badania nad nowymi lekami i dopuszczanie ich do produkcji, produkcja przemysłowa leków, ochrona patentowa leków, dopuszczanie leków do sprzedaży, sporządzanie recepturowe leków bezpośrednio w aptekach, przechowywanie leków, kontrola jakości leków, typowanie leków zamiennych, sposoby wydawania leków, urzędowe spisy leków, hurtownie farmaceutyczne oraz aptekarstwo.

Roche Holding AG - szwajcarski koncern medyczny złożony z producenta farmaceutyków Hoffmann-La Roche oraz dostawcy aparatury medycznej Roche Diagnostics. Siedziba główna przedsiębiorstwa mieści się w Bazylei.Chemia leków nazywana także chemią medyczną oraz chemią farmaceutyczną stanowi dyscyplinę badawczą znajdującą się na pograniczu chemii i farmakologii. Głównym celem chemii medycznej jest projektowanie, synteza i badanie właściwości indywiduów chemicznych użytecznych w terapii, a także dopracowanie metod otrzymywania tych substancji w celu obniżenia kosztów produkcji. Cele te wiążą się też z badaniem już istniejących leków, zwłaszcza na poziomie ich oddziaływania z cząsteczką docelową. Jedną z głównych metod badawczych rozwiniętych w tym celu jest QSAR (ilościowa zależność pomiędzy strukturą, a reaktywnością).

Firmy farmaceutyczne, to firmy opracowujące na podstawie badań naukowych nowe leki oraz produkujące te leki.

Farmaceutyka, obejmująca większość zagadnień praktycznych związanych z lekami (oprócz samego leczenia), bywa czasami mylona z samą farmacją – dziedziną nadrzędną w stosunku do wszystkich zagadnień dotyczących leków.

Największe koncerny farmaceutyczne, które w 2016 roku osiągnęły największe przychody:

Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.Farmacja (nauki farmaceutyczne) – nauka o lekach, także ogólna nazwa wszystkich kierunków studiów farmaceutycznych. Nazwa pochodzi ze starożytnego egipskiego: ph-ar-maki znaczącego kto zapewnia bezpieczeństwo .
 • Johnson & Johnson: 71,89 mld dol. (w 2015 r.: 70,04 mld dol.)
 • Pfizer: 52,82 mld dol. (w 2015 r.: 48,85 mld dol.)
 • Roche: 50,11 mld dol. (w 2015 r.: 47,7 mld dol.)
 • Novartis: 48,52 mld dol. (w 2015 r.: 49,41 mld dol.)
 • Merck: 39,8 mld dol. (w 2015 r.: 39,5 mld dol.)
 • Sanofi: 36,57 mld dol. (w 2015 r.: 36,73 mld dol.)
 • GSK: 34,79 mld dol. (w 2015 r.: 29,84 mld dol.)
 • Gilead: 30,39 mld dol. (w 2015 r.: 32,15 mld dol.)
 • AbbVie: 25,56 mld dol. (w 2015 r.: 22,82 mld dol.)
 • Bayer: 25,27 mld dol. (w 2015 r.: 24,09 mld dol.)
 • AstraZeneca: 23 mld dol. (w 2015 r.: 24,71 mld dol.)
 • Amgen: 22,99 mld dol. (w 2015 r.: 21,66 mld dol.)
 • Teva: 21,9 mld dol. (w 2015 r.: 20 mld dol.)
 • Eli Lilly and Company: 21,22 mld dol. (w 2015 r.: 20 mld dol.)
 • Bristol-Myers Squibb: 19,43 mld dol. (w 2015 r.: 16,56 mld dol.)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • farmaceuta
 • technik farmaceutyczny
 • farmacja stosowana
 • farmakognozja
 • farmakologia
 • chemia leków
 • farmakopea
 • farmakoterapia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Novartis, szwajcarskie laboratorium, w którym w 1938 roku Albert Hofmann po raz pierwszy zsyntezował LSD (dwuetyloamid kwasu lizergowego) - jeden z najsilniejszych psychodelików znanych ludzkości. Poprzednia nazwa laboratorium: "Sandoz". Firma powstała z połączenia Sandoz oraz Ciba Geigy. W Polsce Novartis działa jako Novartis, Lek, Hexal, Ciba Vision, Alima Gerber. Zakłady produkcyjne posiada Lek, Hexal oraz Alima Gerber i producent szczepionek Chiron. Novartis Zatrudnia ok. 100,000 pracowników i działa w 140 krajach. Siedziba znajduje się w Bazylei.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Eli Lilly and Company (NYSE: LLY) – firma farmaceutyczna o globalnym zasięgu. Główna siedziba spółki znajduje się w Indianapolis, Indiana, w Stanach Zjednoczonych. Firma została utworzona w 1876 roku przez chemika – farmaceutę Eli Lilly’ego, na cześć którego ostatecznie otrzymała swoją nazwę.
  GlaxoSmithKline plc – brytyjski koncern farmaceutyczny powstały w grudniu 2000 roku w wyniku połączenia przedsiębiorstw Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. W rankingu Fortune 500 za 2008 rok, GSK zajęło trzecie miejsce w kategorii firm farmaceutycznych, a jego przychody kształtowały się na poziomie 44,65 mld USD.
  Farmaceuta - osoba udzielająca usług farmaceutycznych, która ukończyła studia w szkole wyższej na kierunku farmacja.
  Astra Zeneca Plc jest brytyjsko-szwedzkim koncernem farmaceutycznym z siedzibą w Londynie. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowanana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie. Jej główni konkurenci na rynku leków to Pfizer, GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Novartis, Roche, Johnson & Johnson. Firma produkuje leki na potrzeby siedmiu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii.
  Bristol-Myers Squibb (zwyczajowo BMS) – firma biofarmaceutyczna powstała w 1989 z połączenia Bristol-Myers Company (utworzonej w 1887 przez Williama McLarena Bristola i Johna Ripleya Myersa w Clinton) oraz Squibb Corporation (założonej w 1858 przez Edwarda Robinsona Squibba). Spółka ma siedzibę główną w Nowym Jorku.
  Gilead Sciences – amerykański koncern farmaceutyczny. Firma koncentruje się przede wszystkim na lekach przeciwwirusowych stosowanych przy zakażeniu HIV, wirusami zapalenia wątroby typu B i C oraz grypy. Gilead prowadzi działalność w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Według stanu na 31 stycznia 2010 roku, firma miała 3852 pracowników na pełne etaty.
  Amgen Inc. - amerykańskie przedsiębiorstwo biofarmaceutyczne z siedzibą w Thousand Oaks w Kalifornii, założone w 1980 roku.

  Reklama