• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fantasy - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.Paweł Ziemkiewicz – biolog, tłumacz, krytyk filmowy, redaktor i publicysta czasopism "Fenix", "Fantasy", były szef działu literatury obcej miesięcznika "Nowa Fantastyka".
  Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog.

  Fantasy (2002 - 2005), znany wcześniej jako Click! Fantasy , popularny dwumiesięcznik o science fiction, fantasy i horrorze wydawany przez wydawnictwo Bauer, prowadzony przez Jacka Piekarę jako dodatek do miesięczników o grach komputerowych (Click!, CD Action). Na jego łamach opowiadania oraz teksty publicystyczne bądź informacyjne publikowali m.in. Andrzej Pilipiuk, Andrzej Sapkowski, Artur Marciniak, Damian Kucharski, Eugeniusz Dębski, Grażyna Grzędowicz, Izabela Szolc, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Magdalena Strzelczyk, Agnieszka Trzebska, Dawid Muszyński, Michał Zacharzewski, Paweł Ziemkiewicz, Piotr Moskal, Rafał Ziemkiewicz, Romuald Pawlak i inni.

  Eugeniusz Dębski (ur. 26 stycznia 1952 r. w Truskawcu) – polski pisarz i jeden z czołowych tłumaczy fantastyki rosyjskiej. Prezes wrocławskiego oddziału SPP. Współtwórca i były redaktor naczelny internetowego magazynu literackiego Fahrenheit oraz inicjator i redaktor nie istniejącego już periodyku Srebrny Glob. Autor prawie 100 opowiadań i ponad 20 powieści, z których część doczekała się przekładów na język rosyjski, czeski, węgierski i niemiecki.Piotr Moskal (ur. 1 października 1955 w Tczewie) – polski duchowny katolicki, filozof, dr hab., profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Filozofii Religii. Od 2002 profesor nadzwyczajny KUL, redaktor serii „Religia i Mistyka", autor ponad 100 artykułów naukowych.

  W grudniu 2002 roku do magazynu dołączono książkę Strefa Mroku. Jedenastu Apostołów Grozy, zawierającą m.in. wybór opowiadań polskich debiutantów i znanych autorów.

  W czerwcu 2005 ukazało się pierwsze po rocznej przerwie wydanie magazynu; kosztowało 19,90 zł; do czasopisma dodany był film "Sekta". Wydanie to było zarazem ostatnim.

  Sekta (oryg. The Skulls) – thriller filmowy koprodukcji amerykańsko-kanadyjskiej z 2000 roku. Powstały dwie kontynuacje filmu. Hasło reklamowe filmu: "Dadzą ci wszystko, czego pragniesz. Za pewną cenę".Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Emigrował do Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Polsce.
  Romuald Pawlak (ur. 13 maja 1967 w Sosnowcu) – polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych oraz dla dzieci.
  Artur Marciniak (ur. 18 sierpnia 1987 w Poznaniu) – polski piłkarz, grający na pozycji pomocnika. Zawodnik Warty Poznań.
  Strefa Mroku. jedenastu apostołów grozy – to antologia zawierająca 11 opowiadań, jedenastu polskich autorów. Są to zarówno debiutanci i początkujący autorzy, jak i najpopularniejsi pisarze fantastyczni w Polsce. Książka znajdowała się w sprzedaży w Polsce jedynie jako dodatek do czasopisma Fantasy. Opowiadania są utrzymane w klimacie grozy, ale nie są to horrory. Emocje u czytelnika wywołuje odkrywanie przez poszczególnych autorów ciemnych stron naszej rzeczywistości.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Rafał Aleksander Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 w Piasecznie) – polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz science fiction i działacz fandomu.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.