• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fantastyka postapokaliptyczna  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Andre Norton to pseudonim, a w późniejszym okresie oficjalne imię i nazwisko Alice Mary Norton (ur. 17 lutego 1912 w Cleveland, Ohio, zm. 17 marca 2005 w Murfreesboro, Tennessee), amerykańskiej pisarki, przedstawicielki literatury fantasy i science fiction. Inne pseudonimy pisarki to Andrew North i Allan West.Ucieczka z Los Angeles (tytuł oryg. Escape from Los Angeles) – amerykański film sci-fi w reżyserii Johna Carpentera z 1996. Sequel filmu Ucieczka z Nowego Jorku (1981).
  Scena z filmu postapokaliptycznego Ostatnia kobieta na Ziemi

  Fantastyka postapokaliptyczna (postapokalipsa, postapo) – wizja, konwencja traktująca o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie, apokalipsie. Ze względu na niewielkie różnice, związane głównie z odstępem czasowym od katastrofy, co rzutuje na przenikanie się wątków, postpokalipsa jest ściśle - a w niektórych utworach nierozerwalnie - powiązana z Fantastyką apokaliptyczną.

  Gang – wieloczłonowa, hierarchiczna struktura, której celem jest prowadzenie ciągłej działalności przestępczej i czerpanie z niej zysków.Cormac McCarthy (ur. 20 lipca 1933 w Providence w stanie Rhode Island w USA) – amerykański pisarz, scenarzysta i dramaturg.

  W książkach lub filmach fabuła rozgrywa się zazwyczaj po wojnie jądrowej, pandemii lub katastrofie ekologicznej. Ziemia staje się wówczas niegościnnym pustkowiem, gdzie niedobitki ludzi egzystują w oparciu o pozostałości zniszczonej cywilizacji, starając się przetrwać i przystosować do niesprzyjających warunków. Katastrofa nie musi zresztą dotyczyć całej Ziemi. Do konwencji postapo zaliczają się także utwory dotyczące skutków nawet lokalnych katastrof, jednak na tyle poważnych, że pozostają po nich obszary spełniające założenia postapo (S.T.A.L.K.E.R.)

  Deus Irae (z łac. Bóg Gniewu) – postapokaliptyczna powieść autorstwa Philipa K. Dicka i Rogera Zelaznego z 1976 roku. Tytuł jest nawiązaniem do chrześcijańskiej sekwencji pogrzebowej Dies irae (z łac. dzień gniewu).Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny.

  Świat postapokalipsy jest różnie przedstawiany: często jako wielka pustynia (Mad Max), wieczna zmarzlina (Pojutrze), cały glob zalany wodą (Wodny świat) albo po prostu pustkowie pełne ruin i pozostałości dawnej cywilizacji (Jestem legendą).

  Najczęściej wykorzystywane motywy w fantastyce postapokaliptycznej:

 • Samotność. Bohater lub bohaterowie, w przerażająco wielkim i pustym świecie, starają się przetrwać zachowując wspomnienia o dawnej cywilizacji (Jestem legendą).
 • Konflikt, survival. Ocalali z kataklizmu muszą zmierzyć się z mutantami, zombie, czy gangami łupiącymi i mordującymi napotkanych ludzi (Mad Max).
 • Mesjanizm, ratowanie świata. Fabuła śledzi losy wybitnych jednostek, lub grup kładących podwaliny pod odradzającą się cywilizację (Jestem legendą), ewentualnie przedstawia wydarzenia związane z próbą ratowania świata przed katastrofą (12 małp), lub próbą odwrócenia jej skutków (Matrix).
 • Wyprawa, eksploracja, wędrówka. Protagonista postawiony zostaje przed koniecznością wypełnienia zadania ważnego dla społeczności, lub władz (Ucieczka z Nowego Jorku, Ucieczka z Los Angeles), wyrusza w poszukiwaniu cennych artefaktów, bądź po prostu wędruje przez zniszczony świat.
 • Katastrofa. Bohaterowie ukazani są tuż przed, lub w trakcie trwania światowego kataklizmu (Pojutrze) i postawieni przed najbardziej podstawowymi problemami: kogo ratować i dokąd uciec.
 • W fabule utworów postapokaliptycznych motywy te najczęściej nie występują samodzielnie, lecz w różnego rodzaju kombinacjach. Urozmaicone są także wykorzystywane konwencje, by wymienić: utwory przygodowe, katastroficzne, horror, psychologiczne, a nawet komedie (Seksmisja).

  Listonosz (tytuł oryg. The Postman) – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Davida Brina. Powieść ukazała się w 1985 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Michała Jakuszewskiego, wydało wydawnictwo Zysk i S-ka w 1996 r. Powieść otrzymała nagrodę Campbella oraz Locusa w 1986 r.Metro 2033 (ros. Метро 2033) – postapokaliptyczna powieść Dmitrija Głuchowskiego, opisująca życie ludzi chroniących się w moskiewskim metrze po wojnie atomowej. Opublikowana w Rosji nakładem wydawnictwa Eksmo (Эксмо) w 2005 roku, następnie w 2007 roku wznowiona przez wydawnictwo Populiarnaja litieratura (Популярная литература). W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze.

  Spis treści

 • 1 Wybrane książki o tematyce postapokaliptycznej
 • 2 Wybrane filmy o tematyce postapokaliptycznej
 • 3 Wybrane seriale o tematyce postapokaliptycznej
 • 4 Wybrane gry fabularne o tematyce postapokaliptycznej
 • 5 Gry komputerowe o tematyce postapokaliptycznej
 • 6 Pisownia
 • Stalowy świt (org. Steel Dawn) – amerykański film z gatunku fantastyki postapokaliptycznej z 1987 roku w reż. Lance Hoola.Mutant – osobnik, w którego materiale genetycznym zaszła jakakolwiek trwała zmiana (mutacja) niebędąca wynikiem rekombinacji. Przeciwieństwem mutanta jest typ dziki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Koniec świata – potencjalny, różnie wyobrażany proces zakończenia istnienia czegoś. Jest on powszechnie związany z nauką, filozofią, religią i kulturą.
  Jerycho (oryg. Jericho) – amerykański serial o postnuklearnej rzeczywistości, emitowany przez telewizję CBS od 26 września 2006 do 25 marca 2008.
  Frederik George Pohl (ur. 26 listopada 1919 w Nowym Jorku, zm. 2 września 2013 w Palatine) – amerykański pisarz i wydawca science fiction.
  Szkieletowa załoga – zbiór opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 1985. W skład zbioru wchodzi dziewiętnaście opowiadań, jedna nowela ("Mgła") oraz dwa wiersze ("Lament paranoika", "Dla Owena").
  Octavia Estelle Butler (ur. 22 czerwca 1947 – 24 lutego 2006) to amerykańska pisarka science-fiction. Laureatka nagród Hugo i Nebula.
  Kate Wilhelm (ur. 8 czerwca 1928 w Toledo) – amerykańska pisarka science fiction i fantasy, zdobywczyni nagród Hugo i Nebula. Żona pisarza Damona Knighta
  Śmierć trawy (ang. The Death of Grass) – powieść napisana w 1956 roku przez brytyjskiego pisarza Samuela Youda, posługującego się pseudonimem John Christopher.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.293 sek.