• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fantastyka-Przygoda

  Przeczytaj także...
  Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” - wydawnictwo o profilu humanistyczno-literackim założone z inicjatywy Jerzego Borejszy w 1944 w Lublinie.Stało się jutro - cykl zbiorów opowiadań fantastycznych, wydawany przez Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia" w latach 1974 - 1990. Zawierał głównie teksty autorów polskich, częściowo także radzieckich. Ukazały się 33 tomy.
  "Fantastyka i Groza" – seria książek wydawanych przez Wydawnictwo Literackie od połowy lat 70. do początku lat 90. (ub.wieku); z uwagi na charakterystyczną szatę graficzną zwana też "białą serią fantastyki i grozy". Książki ukazujące się w tej serii zaliczane były do fantastyki grozy (horroru). W odróżnieniu od literatury fantastycznej stymulowanej rozwojem nauki i techniki, wywoływały atmosferę zagrożenia i lęku poprzez opis niesamowitych zjawisk o charakterze nadprzyrodzonym.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  „Fantastyka-Przygoda” – seria książek z gatunku fantastyki naukowej Wydawnictwa „Iskry”, ukazująca się od połowy lat 60. do początku lat 90. XX wieku.

  Zależnie od okresu, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” lub Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, to najstarszy i największy w Polsce wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Założony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921, przez lata swej działalności wydał kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.Wydawnictwo Literackie (WL) - wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).

  Seria w ciągu 30 lat kilkakrotnie zmieniała format i szatę graficzną. W 1974, po ukazaniu się 26 tytułów, zmieniono format i dotychczasowy projekt okładki. Następne zmiany w szacie graficznej wprowadzone zostały od 1979 (ale Sny szybkie z 1979 miały okładkę według „starego” wzoru). Kolejną innowację wprowadzono w 1982 – zbiór opowiadań pt. Kosmodrom miał już zmieniony i format, i okładkę. W 1988 Opus na trzy pociski i następne książki znów wyglądają inaczej niż poprzednio wydane (wyjątek: Długa podróż „Ikara”). Z okładek książek wydanych w 1992 znika znak graficzny, który towarzyszył serii od początku, a na książkach Zelaznego z roku 1993 nie pojawił się nawet napis „Fantastyka-Przygoda”.

  Wydawnictwo "Iskry" – założone w Warszawie 1 października 1952 r. jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe "Iskra", następnie Państwowe Wydawnictwo "Iskry". Sprywatyzowane w 1992 r.Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch.

  Serie wydawnicze „Iskier”, czyli właśnie „Fantastyka-Przygoda” oraz cykl antologii Kroki w nieznane, (a później: seria „Z kosmonautą”S.W. „Czytelnik”, „Fantastyka i Groza” – Wydawnictwa Literackiego, „Stało się jutro” – IW „Nasza Księgarnia” i „Fantazja-Przygoda-Rozrywka” – KAW) przez wiele lat były w Polsce głównym źródłem literatury zwanej fantastyką naukową.

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.Seria "Z kosmonautą" - seria książek wydawanych przez Spółdzielnię Wydawniczą "Czytelnik" ukazująca się od połowy lat 70. do początku lat 90. XX wieku. Redaktorem serii był do 1984 Lech Jęczmyk.

  Wykaz opublikowanych pozycji w ujęciu tabelarycznym (niepełny)[]

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kroki w nieznane – cykl antologii opowiadań fantastycznych, pierwotnie pod redakcją Lecha Jęczmyka, rozpoczęty w roku 1970 i wydawany przez "Iskry".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama