• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fanny Waterman

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, nazywany często Konkursem Chopinowskim – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Jest jednym z niewielu konkursów monograficznych – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Zainicjowany został w 1927 r. przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa (1886–1980).Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Dame Fanny Waterman (ur. 22 marca 1920) – brytyjska pianistka i pedagog, inicjatorka i kierownik artystyczny Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds.

  Ukończyła Royal College of Music w klasie Ciril Smith. W 1944 r. poślubiła dra Geoffreya de Keyser i w 1950, po urodzeniu pierwszego dziecka, porzuciła karierę koncertującej pianistki, poświęcając się nauczaniu.

  W 1961, z pomocą przyjaciółki Marion Thorpe (wówczas księżnej Harewood), zainicjowała konkurs pianistyczny. Jest jego dyrektorem artystycznym oraz, od 1981 roku, przewodniczącą jury.

  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds (The Leeds International Piano Competition, często potocznie The Leeds) – konkurs pianistyczny odbywający się co trzy lata od 1961 r. Jego założycielkami były Marion Stein, wówczas księżna Harewood, oraz Fanny Waterman, która do dziś jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącą jury konkursu. Przesłuchania konkursowe odbywają się w Wielkiej Sali Uniwersytetu Leeds oraz w miejskim ratuszu.Harewood – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Leeds. Leży 12 km na północ od centrum miasta Leeds i 282 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 3854 mieszkańców.

  Bierze udział w jury konkursów pianistycznych na całym świecie, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2000) czy Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (2010).

  Odznaczenia[]

  Otrzymała OBE w 1971, CBE w 2001 oraz DBE w 2005 roku, a także doktorat honoris causa Uniwersytetu w Leeds.

  Linki zewnętrzne[]

 • biogram
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Uniwersytet Leeds (ang. University of Leeds, potocznie także Leeds University) – uniwersytet w mieście Leeds w północnej Anglii w hrabstwie West Yorkshire.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).
  Międzynarodowy Konkurs Bachowski (Internationaler Johann-Sebastian-Bach-Wettbewerb) – konkurs muzyczny w Lipsku poświęcony przede wszystkim twórczości Jana Sebastiana Bacha. Obejmuje sześć kategorii wykonawczych: organy, fortepian, klawesyn, śpiew, skrzypce oraz wiolonczela. Uważany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych artystów. Od 1965 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.