• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fame - singel

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  Fame” (ang. sława) – piosenka Davida Bowiego napisana wspólnie z Johnem Lennonem i gitarzystą Carlosem Alomarem, pochodząca z płyty Bowiego Young Americans.

  Geneza utworu[]

  Bowie, który był wielkim fanem Lennona, miał okazję spotkać się z nim w czasie tournée po Ameryce. Piosenka „Fame” powstała w czasie ich wspólnego jam session.

  John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.Biały soul (ang. "blue-eyed soul" dosłownie – "niebieskooki soul") – odmiana muzyki soulowej grana przez białych muzyków i początkowo adresowana do białej publiczności. Biały soul powstał w połowie lat 60. jako opis muzyki wykonywanej przez białych artystów grających soul i R&B w brzmieniu podobne do wykonawców Motown Records i Stax Records.

  Głównym autorem muzyki jest długoletni gitarzysta Bowiego Carlos Alomar, który oparł główny riff gitarowy na motywie zapożyczonym z piosenki „Foot Stompin'” zespołu The Flares.

  Tekst[]

  Podobnie jak wiele innych piosenek Bowiego utwór ten zawiera elementy autoironiczne, może być on odbierany jako nieco złośliwy opis kariery Bowiego, który śpiewa o tym, jak pusta jest sława, jak potrafi zmienić człowieka. Dodaje przy tym: „wszystko czego potrzebowałeś pożyczyłeś od innych”, co jest wyraźnym nawiązaniem do jego własnej kariery - Bowie uchodzi za „kameleona” rocka potrafiącego świetnie przystosowywać się do panujących mód i zręcznie zapożyczającego potrzebne mu pomysły i elementy stylu czy muzyki od innych wykonawców.

  Young Americans – album Davida Bowiego nagrany w Ameryce po zakończeniu trasy koncertowej promującej jego poprzedni album Diamond Dogs.Pretty Woman − komedia romantyczna produkcji amerykańskiej z 1990 roku. Film skupia się na tytułowej bohaterce, rzuconej na pastwę losu prostytutce Vivian Ward (Julia Roberts), która jest zatrudniona przez majętnego biznesmena Edwarda Lewisa (Richard Gere) jako asystentka do przeprowadzenia kilku biznesowych transakcji oraz rozwijającej się znajomości.

  Popularność[]

  Był to pierwszy singel Bowiego, który dotarł na pierwsze miejsce listy przebojów magazynu Billboard (drugim i jak do tej pory ostatnim utworem Bowiego, który wszedł na sam szczyt Billboardu był utwór „Let's Dance” z płyty pod tym samym tytułem). Utwór zaliczany jest do stylu blue-eyed soul.

  Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.

  Utwór ten został uznany przez Rock and Roll Hall of Fame za jedną z piosenek, które ukształtowały rock and roll.

  Inne wersje[]

  W odświeżonym remiksie techno piosenka pojawiła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Pretty Woman.

  Przypisy

  1. The Songs that Shaped Rock and Roll (ang.). rockhall.com. [dostęp 2014-08-01].
  2. Pretty Woman (1990) Soundtracks (ang.). IMDb. [dostęp 2014-08-01].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Słowa piosenki (ang.)
 • Recenzja płyty Young Americans (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jam session - rodzaj zbiorowego muzykowania (też: sesja improwizacyjna), szczególnie popularny w jazzie, bluesie, funku i folku.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.