• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Falun

  Przeczytaj także...
  Falun centralstation – stacja kolejowa w Falun, w regionie Dalarna, w Szwecji. Stacja znajduje się kilka minut spacerem od centrum miasta, w pobliżu jeziora Tisken.Bitwa o Anglię – kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej (Battle of Britain). Była to pierwsza kampania, toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

  Falun – miasto w środkowej Szwecji w regionie Dalarna, siedziba gminy Falun. Liczy 36 447 mieszkańców.

  Strefa górnicza Wielkiej Góry Rudy Miedzianej w Falun znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W centrum miasta znajduje się stacja kolejowa.

  Sport[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Sport w Falun.

  W mieście znajduje się skocznia narciarska o nazwie Lugnet, na której kiedyś rozgrywane były zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Miasto pięciokrotnie było organizatorem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym: w latach 1954, 1974, 1980 (nieoficjalne), 1993 oraz 2015. Miasto było kandydatem do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 1988 oraz 1992 roku.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Kopalnia w Falun, Dawna kopalnia miedzi w Falun (szw. Falu koppargruva) – szwedzka kopalnia o historycznym znaczeniu, zamknięta w 1992.

  Osoby związane z Falun[ | edytuj kod]

 • Sabaton – grupa muzyczna wykonująca power metal, skupiająca się głównie na tematyce II wojny światowej. Nagrali też trzy piosenki o polskich żołnierzach bohatersko walczących w bitwie pod Wizną (40-1), Bitwie o Anglię (Aces in exile), powstaniu warszawskim (Uprising z płyty Coat of Arms) oraz rotmistrzu Witoldzie Pileckim (Inmate 4859 z płyty Heroes)
 • Andreas Aren – skoczek narciarski
 • Mattias Ekström – kierowca wyścigowy i rajdowy
 • Lina Leandersson - aktorka filmowa (Pozwól mi wejść)
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Finlandia Hamina
 • Norwegia Røros
 • Dania Vordingborg
 • Polska Grudziądz
 • Niemcy Gütersloh
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. – Szwedzki Urząd Statystyczny SCB (szw.)
  2. Mistrzostwa Świata w 1980 były mistrzostwami nieoficjalnymi. Powodem ich organizacji było nie włączenie biegu na 20 km kobiet do programu Igrzysk w 1980.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1954 miały miejsce w dniach 13 - 21 lutego 1954 w Falun, Szwecja. Były to pierwsze mistrzostwa w których startowały kobiety. Wtedy też skrócono dystans 18 km do 15 km i przywrócono bieg na 30 km, wycofany w 1926. Skrócono także bieg w kombinacji, z 18 km na 15 km. W mistrzostwach zadebiutował Związek Radziecki.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Gmina Falun (szw. Falu kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Dalarna, siedzibą jej władz jest Falun.
  XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gütersloh – miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Gütersloh. Leży na południowy zachód od miasta Bielefeld. Prawa miejskie otrzymało w 1825 roku.
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.