• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Falowa

  Przeczytaj także...
  Pasmo Łopiennika i Durnej – pasmo górskie w centralnej części Bieszczadów Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Wysokim Działem na zachodzie i pasmem połonin na wschodzie. Składa się z grzbietu Łopiennika oraz Durnej, przechodzącego na północy w rozczłonkowane, niskie pasmo o charakterze pogórza, a także masywu Falowej i Czereniny. Najwyższym szczytem jest Łopiennik (1069 m n.p.m.).Jaworzec – nieistniejąca obecnie wieś w Bieszczadach, na terenie Gminy Cisna, na prawym brzegu rzeki Wetlinki, ok. 3 km na północ od Kalnicy.
  Czerenina (981 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, najwyższy w zaliczanym do Pasma Łopiennika i Durnej masywie położonym pomiędzy dolinami Solinki, Wetliny i przełęczą Przysłup (678 m n.p.m.). Znajduje się w w głównym grzbiecie masywu, na północny wschód od Krzemiennej (937 m n.p.m.), od której oddzielona jest przełęczą (766 m n.p.m.). Na zachód odbiega ze szczytu wyrównany grzbiet Falowej (968 m n.p.m.). Stoki oraz wierzchołek są całkowicie porośnięte lasem.

  Falowa (968 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich.

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Dołżyca (dawn. Dołżyce, w latach 1977-1981 Zakole) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna przy drodze wojewódzkiej nr 897, nad rzeką Solinką.

  Jest drugim pod względem wysokości szczytem masywu Falowej i Czereniny w Paśmie Łopiennika i Durnej. Znajduje się na północny zachód od Czereniny, z którą łączy go boczny, wyrównany grzbiet. Stoki oraz wierzchołek są zalesione i dość strome. Północne zbocze opada do doliny Bowańskiego, północno-zachodnie do doliny Solinki, zaś zachodnie – ku dolinie Dołżyczki.

  Solinka – rzeka w Bieszczadach Zachodnich, największy po Osławie bieszczadzki dopływ Sanu. Ma 45 km długości i jest pod tym względem trzecia w Bieszczadach. Jej źródła znajdują się na południowych stokach Rosochy w masywie Hyrlatej, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Uchodzi do Jeziora Solińskiego we wsi Bukowiec (poziom wody ok. 410 m n.p.m.).Bieszczady Zachodnie (522.12) – rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m n.p.m.) na zachodzie. Obszar ten w większości leży na terenie Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Charakterystyczny krajobraz Bieszczadów to równoległe, długie, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód pasma górskie, których wysokość wzrasta z zachodu na wschód. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), najwybitniejszym – Wielka Rawka (523 m nad przeł. Beskid).

  Szlaki turystyczne[ | edytuj kod]

  szlak turystyczny czarny czarny DołżycaJaworzec
 • z Dołżycy 1.30 h (↓ 0.45 h)
 • z Jaworca 2.30 h (↓ 2 h)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75 000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.758 sek.