• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Falmouth - Anglia

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
  Truro (korn. Truru) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) na Półwyspie Kornwalijskim, stolica hrabstwa Kornwalia. Liczy ok. 21 tys. mieszkańców (2001). Stolica i główny ośrodek miejski Kornwalii. Najsłynniejszym zabytkiem jest neogotycka katedra.

  Falmouth (korn. Aberfal) - miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Kornwalia, w dystrykcie (unitary authority) Kornwalia, nad kanałem La Manche w zatoce Carrick Roads u ujścia rzeki Fal. Początek drogi krajowej A 39. Port o znaczeniu ponadlokalnym. Leży 13,1 km na zachód od miasta Truro, 34 km na zachód od miasta Penzance i 382,9 km na północny wschód od Londynu. W 2001 roku miasto liczyło 21 635 mieszkańców. W 2011 roku civil parish liczyła 21 045 mieszkańców. Na wschodnim wejściu do zatoki Carrick Roads zbudowano w 1835 roku latarnię morską St Anthony.

  Latarnia morska St Anthony – latarnia morska w Wielkiej Brytanii położona na przylądku St Anthony Head na wschodniej stronie wejścia do zatoki Carrick Roads, w pobliżu Falmouth, Kornwalia. Latarnia została zbudowana przez Trinity House i oddana do użytku w 1835 roku.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Osoby związane z miastem[]

 • Sebastian Coe - brytyjski lekkoatleta
 • Tim Rice - poeta
 • Zobacz też[]

 • Falmouth Docks
 • Falmouth Town
 • Przypisy

  1. Falmouth (ang.). Ordnance Survey linked data. [dostęp 2016-05-02].
  2. Distance from FALMOUTH [SW800320] (ang.). GENUKI. [dostęp 2016-05-02].
  3. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  4. Area: Falmouth (Parish) (ang.). Neighbourhood Statistics (ONS). [dostęp 2016-05-02].
  Fal – rzeka w Anglii, w Kornwalii. Swe źródła ma w okolicach St Columb Major, a uchodzi do Kanału La Manche w Falmouth przez estuarium riasowe Carrick Roads. Jej długość wynosi 29 km. rzeka tworzy trzeci na świecie pod względem długości port naturalnyKornwalia (ang. Cornwall) – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 532 129 mieszkańców. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Truro.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język kornijski (kornwalijski, kornicki) – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którego używano aż do końca XVIII w. w Kornwalii (południowo-zachodnia Anglia).
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Falmouth Docks - stacja kolejowa w mieście Falmouth, w hrabstwie Kornwalia. Stacja leży na linii kolejowej Maritime Line. Jest stacją czołową, ostatnią stacją na tej linii. Znajduje się na południu miasta.
  Sebastian Newbold Coe, Baron Coe (ur. 29 września 1956 w Londynie) – angielski lekkoatleta, biegacz średniodystansowy. Mistrz olimpijski, wielokrotny mistrz Europy. Były rekordzista świata na dystansach: 800 metrów, 1000 metrów, 1500 metrów, mili.
  Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
  Falmouth Docks - stacja kolejowa w mieście Falmouth, w hrabstwie Kornwalia. Stacja leży na linii kolejowej Maritime Line.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.