• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fallout 4  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Punkty doświadczenia (PD lub EXP (XP) od experience) są wyznacznikiem aktywności gracza w danej grze (sesji gry). PD są zwykle przyznawane na końcu sesji, przygody lub kampanii. Najczęściej są przyznawane za pokonanie przeciwnika, lecz mistrz gry może przyznać je graczowi za wyjątkowy pomysł, wczucie się w postać itp., w zależności od systemu.
  Odbiór[ | edytuj kod]

  Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony krytyków. Wśród największych wad wymienili oni standardowe dla gier Bethesdy przypadłości, takie jak problemy z zapisanymi stanami gry oraz różne niedoskonałości techniczne, stwierdzając jednak, że jest ona pozbawiona krytycznych błędów uniemożliwiających dalszą rozgrywkę. Fallout 4 chwalony jest jednak za duży, zróżnicowany i przyjemny w eksploracji świat, dobrze zrealizowany system tworzenia przedmiotów i walki, liczbę zadań pobocznych oraz fakt, że podejmowane przez gracza decyzje mają wpływ na fabułę.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Retrofuturyzm – trend w sztuce prezentujący nawiązania do wyobrażeń przyszłości stworzonych przed ok. 1960 rokiem. Charakteryzuje go połączenie retro estetyki z futurystycznymi technologiami i koncepcjami. Trend ten pojawiał się zarówno w projektach graficznych jak i architekturze, modzie, filmie i literaturze. Trend odnosi się zarówno do wyobrażeń przyszłości jak i historii alternatywnej.

  Redaktor serwisu Gry-Online, Łukasz Gołąbiowski, przyznał grze ocenę 7/10. Docenił otwartość i wielkość świata Fallouta, za słabą stronę uznał jednak brak obecności elementów charakterystycznych dla gier RPG. Przyznał też, że pod względem rozgrywki gra znacznie odbiega od poprzednich odsłon serii i może nie przypaść do gustu fanom cyklu.

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.Valve Corporation – amerykański producent gier komputerowych. Valve jest znane ze swego pierwszego produktu – Half-Life – który został wydany w listopadzie 1998, jego sequela, Half-Life 2 (2004), oraz platformy Steam uruchomionej w 2003 roku.

  Sprzedaż[ | edytuj kod]

  W ciągu pierwszej doby po premierze na platformie dystrybucji cyfrowej Steam sprzedano 1,2 miliona kopii gry, zaś w ciągu tygodnia ponad dwa miliony. W dniu premiery na Steamie w Fallout 4 grało jednocześnie blisko 470 tysięcy osób, przez co pobiła ona w tej kategorii rekord gier niewyprodukowanych przez Valve Corporation. Wydawca poinformował, że w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin do sklepów trafiło dwanaście milionów egzemplarzy gry wartych 750 milionów dolarów, a sprzedawcy składają zamówienia na kolejne.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Poziom doświadczenia (ang. experience level) – termin z zakresu mechaniki stosowany w grach fabularnych (RPG) wliczając w to ich komputerowe wersje i MMORPG, a także grach innych gatunków.

  Dodatki[ | edytuj kod]

  Do Fallout 4 wyszło kilka dodatków:

 • Automatron – dodaje parę nowych misji fabularnych, nowy sprzęt oraz możliwość budowania robotów
 • Wasteland Workshop – dodaje nowe obiekty, które można budować w trybie budowania osiedli
 • Far Harbor – dodaje kilka kolejnych misji fabularnych, których akcja ma miejsce na osobnej wyspie
 • Contraptions Workshop – kolejny dodatek, który dodaje tylko nowe obiekty
 • Vault-Tec Workshop – dodaje kilka misji fabularnych w krypcie nr 88
 • Nuka-World – dodaje kilka kolejnych misji fabularnych; w dodatku można stanąć po stronie bandytów
 • Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Silnik graficzny – część kodu aplikacji odpowiedzialna za tworzenie grafiki (2D lub 3D) na ekranie komputera. Zawiera elementy konieczne do wykonywania złożonych matematycznych obliczeń i przekształceń elementów grafiki.
  GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.
  Rage – gra komputerowa z gatunku first-person shooter wyprodukowana przez id Software i wydana przez Bethesda Softworks w 2011 roku.
  Bethesda Game Studios – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją gier komputerowych. Główna siedziba znajduje się w stanie Maryland. W 2015 roku otworzono drugie studio Bethesda Game Studios Montreal, a w 2018 Bethesda Game Studios Austin. W 2015 roku studio zostało nominowane przez The Game Awards do nagrody producent roku.
  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.
  Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.
  Doom – seria gier first-person shooter stworzona przez id Software. Każda część koncentruje się na bezimiennym marine działającym z ramienia Union Aerospace Corporation (UAC) i walczącym z hordami demonów i nieumarłych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.