• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fallout 4  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Punkty doświadczenia (PD lub EXP (XP) od experience) są wyznacznikiem aktywności gracza w danej grze (sesji gry). PD są zwykle przyznawane na końcu sesji, przygody lub kampanii. Najczęściej są przyznawane za pokonanie przeciwnika, lecz mistrz gry może przyznać je graczowi za wyjątkowy pomysł, wczucie się w postać itp., w zależności od systemu.
  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Rozgrywka w Falloucie 4 zbliżona jest do tej z trzeciej części, umożliwiając przełączanie się pomiędzy widokiem z pierwszej i trzeciej osoby. Dodatkowo oferuje m.in. system pancerza składanego z różnych części, budowanie osad, dynamiczny system dialogów oraz rozbudowany system wytwórstwa, w którym użyć można wszystkich znalezionych po drodze przedmiotów. Postać stawia czoło przeciwnikom takim jak: kretoszczury, rabusie, supermutanci, szpony śmierci czy zdziczałe ghule. Powrócił również znany z poprzednich odsłon pies imieniem Ochłap, który nie może zginąć.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Retrofuturyzm – trend w sztuce prezentujący nawiązania do wyobrażeń przyszłości stworzonych przed ok. 1960 rokiem. Charakteryzuje go połączenie retro estetyki z futurystycznymi technologiami i koncepcjami. Trend ten pojawiał się zarówno w projektach graficznych jak i architekturze, modzie, filmie i literaturze. Trend odnosi się zarówno do wyobrażeń przyszłości jak i historii alternatywnej.

  Postać w każdej chwili może opuścić rozmowę i dostać się w dowolny punkt na mapie. Pojawiła się również możliwość dostosowywania broni – w grze dostępnych jest pięćdziesiąt podstawowych jej rodzajów, które można swobodnie modyfikować, zmieniając lufy czy celowniki, oferując w sumie ponad siedemset modyfikacji. Pancerze wspomagane zostały przemodelowane tak, żeby przypominały bardziej pojazd niż zestaw zbroi możliwy do założenia. One również mogą być modyfikowane np. poprzez dodanie do nich jetpacków. Nowością, jaką w tej wersji wprowadzono do serii Fallout, jest tworzenie i rozbieranie siedlisk i budowli. Gracz może wybrać pewne dostępne w grze przedmioty i struktury, a następnie wykorzystać je do stworzenia swoich własnych struktur. Dodatkowo osady mogą być zasilane elektrycznością, a osiedlić mogą się w nich handlarze i niegrywalne postaci, co wymusza na graczu zbudowanie źródeł wody i pożywienia. Wokół osad można zbudować rozmaite umocnienia, takie jak wieżyczki i pułapki, celem ochronienia ich przed atakami najeźdźców.

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.Valve Corporation – amerykański producent gier komputerowych. Valve jest znane ze swego pierwszego produktu – Half-Life – który został wydany w listopadzie 1998, jego sequela, Half-Life 2 (2004), oraz platformy Steam uruchomionej w 2003 roku.

  Podobnie jak w poprzednich odsłonach, postać została wyposażona w pip-boya, skomputeryzowany zegarek służący jako menu pozwalające uzyskać dostęp do statystyk, map, danych i przedmiotów. Postać po drodze może znaleźć kartridże z grami, w które można zagrać na pip-boyu. Powrócił również system V.A.T.S., pozwalający spowolnić walkę i dodać do kolejki wybrane ataki, wymagające punktów akcji. Dzięki V.A.T.S. możliwe jest celowanie w określone części ciała, np. w głowę, żeby szybko zabić przeciwnika, w nogi celem spowolnienia go czy w ręce, co może wytrącić mu broń. W odróżnieniu od poprzednich części, gdzie istniała procentowa szansa na zadanie trafienia krytycznego, w Fallout 4 gracz może je zadać po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, jednak opcja ta po wykorzystaniu wymaga naładowania.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Poziom doświadczenia (ang. experience level) – termin z zakresu mechaniki stosowany w grach fabularnych (RPG) wliczając w to ich komputerowe wersje i MMORPG, a także grach innych gatunków.

  Na początku gry gracz otrzymuje możliwość przydzielenia punktów w systemie SPECJAŁ, odpowiadającym za siedem głównych statystyk postaci: siłę, percepcję, wytrzymałość, charyzmę, inteligencję, zwinność i szczęście. Po zdobyciu ilości punktów doświadczenia odpowiedniej do awansowania na kolejny poziom, postać może odblokować nową umiejętność. Im więcej punktów gracz zainwestuje w określony atrybut SPECJAŁ, tym więcej związanych z nią umiejętności się pojawi; przykładowo inwestując osiem punktów w charyzmę, odblokowanych zostanie osiem profitów z nią związanych, które następnie będzie można ulepszać. W grze dostępnych jest łącznie około 275 profitów. Gracz ma możliwość zwerbowania dwunastu towarzyszy wspomagających go w walce, jednak w danym momencie może towarzyszyć mu tylko jeden. Ze wszystkimi ludzkimi towarzyszami, bez względu na ich płeć, można nawiązać romans. W Fallout 4 postać może awansować na wyższe poziomy bez końca, a gra nie zakończy się wraz z ukończeniem głównego wątku fabularnego.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Projekt[ | edytuj kod]

  Fallout 4 na targach Gamescom 2015

  W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii, działających na silniku graficznym Gamebryo, Fallout 4 oparty jest na usprawnionym Creation Engine – silnik stworzony przez Bethesdę na potrzeby The Elder Scrolls V: Skyrim. Umożliwił on stworzenie całkowicie nowego kreatora postaci, pozwalającego stworzyć bohatera poprzez przeciągnięcie po odpowiedniej części twarzy, takiej jak podbródek czy nos, która automatycznie dostosuje się do pociągnięć. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, wybrać będzie można pomiędzy postacią męską i żeńską. Gra działać ma w rozdzielczości 1080p i trzydziestu klatkach na sekundę na PlayStation 4 i Xboksie One, podczas gdy na komputerach osobistych rozdzielczość i ilość klatek nie będzie w żaden sposób ograniczona. Ujawniono również, że z grą zintegrować będzie można urządzenia mobilne, które posłużą jako wyświetlacz dla noszonego przez postać pip-boya.

  Silnik graficzny – część kodu aplikacji odpowiedzialna za tworzenie grafiki (2D lub 3D) na ekranie komputera. Zawiera elementy konieczne do wykonywania złożonych matematycznych obliczeń i przekształceń elementów grafiki.GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.

  Po raz pierwszy w historii serii grywalna postać, Jedyny Ocalały, zostanie w pełni udźwiękowiona, co wymusiło dodanie dynamicznego systemu dialogów, zbliżonego do tego z serii Mass Effect. Głosu mężczyźnie użyczy Brian T. Delaney, z kolei kobiecie – Courtenay Taylor. Na potrzeby gry w ciągu dwóch lat nagrano ponad 111 tysięcy linii dialogowych, dzięki czemu Fallout 4 jest najbardziej rozbudowaną pod tym względem grą stworzoną przez Bethesdę.

  Rage – gra komputerowa z gatunku first-person shooter wyprodukowana przez id Software i wydana przez Bethesda Softworks w 2011 roku.Bethesda Game Studios – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją gier komputerowych. Główna siedziba znajduje się w stanie Maryland. W 2015 roku otworzono drugie studio Bethesda Game Studios Montreal, a w 2018 Bethesda Game Studios Austin. W 2015 roku studio zostało nominowane przez The Game Awards do nagrody producent roku.

  Modyfikacje stworzone na potrzeby wersji pecetowej mają być grywalne również na Xboksie One, producent wyraża nadzieję, że ostatecznie uda się je zintegrować również z wersją na konsolę Sony. Jeszcze przed premierą gry wydawca zapowiedział, że doczeka się ona płatnych rozszerzeń i darmowych dodatków, zaś na początek 2016 roku przewidziano premierę narzędzia Creation Kit pozwalającego na tworzenie modyfikacji.

  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.

  19 listopada 2015 roku wydawca zapowiedział, że gra doczeka się licznych łatek, wypuszczanych często jako niewielkie pliki zamiast rzadszych dużych, mających poprawić błędy dostrzeżone dopiero po premierze gry.

  16 lutego 2015 ujawniono, że gra doczeka się czterech dodatków do pobrania oraz szczegóły pierwszych trzech, mających ukazywać się od marca do maja: Automatron dodającego nowy wątek fabularny, Wasteland Workshop stanowiącego zbiór dodatków i ulepszeń do osady oraz Far Harbor, dodającego nową lokację, wątki i zadania.

  Doom – seria gier first-person shooter stworzona przez id Software. Każda część koncentruje się na bezimiennym marine działającym z ramienia Union Aerospace Corporation (UAC) i walczącym z hordami demonów i nieumarłych.PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.

  Zapowiedź[ | edytuj kod]

  2 czerwca 2015 roku na oficjalnej stronie Fallout zamieszczony został zegar odmierzający czas do godziny 16.00 (czasu polskiego) następnego dnia. Wskutek pomyłki nieco wcześniej na stronie ujawniono okładkę gry i platformy, na jakie zostanie wydana – Microsoft Windows, Xbox One i PlayStation 4. Strona została zamknięta, powróciła jednak w momencie, kiedy zegar zakończył odliczenie. Zamieszczony został na niej oficjalny zwiastun, potwierdzający, że akcja gry osadzona będzie w Bostonie i innych miejscach w Massachusetts, jak sugerowały wcześniejsze doniesienia. Ujawnienie większej ilości szczegółów zapowiedziane zostało na 14 czerwca podczas konferencji na targach E3. Kilka dni później Bethesda potwierdziła oficjalnie, że gra nie pojawi się na konsolach 7. generacji, ponieważ „rzeczy, które tam robimy, nigdy by tam nie działały”.

  Zapis gry – plik zapisany w pamięci trwałej (najczęściej na dysku twardym, karcie pamięci lub w chmurze), w którym znajdują się informacje o postępie poczynionym w grze komputerowej. Powszechnie stosowane sposoby zapisu gry to quick save oraz check point. Pierwsza z wymienionych metod polega na tym, że to gracz decyduje, w którym momencie chce zapisać grę poprzez naciśnięcie klawisza odpowiedzialnego za zapisanie gry. Drugi ze sposobów polega na tym, że twórcy implementują w grze miejsca, od których gracz może rozpocząć rozgrywkę w razie niepowodzenia lub chęci powtórzenia danego etapu rozgrywki. Niektóre gry dają możliwość importowania zapisu z jednej gry do drugiej. Do gier, które dają taką możliwość, należą między innymi Dragon Age II, Mass Effect 2, Mass Effect 3, Wiedźmin 2: Zabójcy królów czy Wiedźmin 3: Dziki Gon.Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.

  Na potrzeby gry zmieniono znany z poprzednich odsłon system walki, dzięki któremu Fallout 4 zbliżony będzie do współczesnych strzelanek. Od wczesnych etapów pracy nad grą projektantów z Bethesdy wspierali twórcy ze studia id Software, odpowiedzialnego m.in. za gry Doom, Quake i Rage.

  Prace nad grą zakończyły się 23 października 2015 roku, kiedy do tłoczni trafiły płyty z finalną wersją gry w dwudziestu siedmiu wersjach (dziewięć wersji językowych na trzy platformy sprzętowe).

  Perspektywa trzeciej osoby (w skrócie TPP, z ang. third-person perspective) – określenie perspektywy graficznej w grach komputerowych (zwykle o grafice trójwymiarowej), w których gracz obserwuje świat przedstawiony za plecami kierowanej postaci. Ustawienie takie umożliwia graczowi obserwowanie otoczenia, postaci i jej działań. W wielu grach istnieje możliwość wyboru pomiędzy perspektywą pierwszoosobową a trzecioosobową.Otwarty świat zwany też piaskownica lub sandbox – jeden z typów projektowania gier komputerowych, opartych na piaskownicy. Termin ten służy też do określania gier, w których graczowi jest dostarczany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2015 roku w grach komputerowych. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Zawartość do pobrania, downloadable content (DLC) – produkt stanowiący rozszerzenie gry komputerowej, udostępniany przez wydawcę za pośrednictwem Internetu. Pod pojęciem tym kryją się różnego rodzaju dodatki do podstawowej wersji gry, takie jak nowe wyposażenie, mapy czy pakiety misji. Często gra ma swoją reedycję w której skład wchodzą wszystkie wydane do niej DLC.
  Siódma generacja – era gier komputerowych w historii, która rozpoczęła się z początkiem 2005 wydaniem konsoli Xbox 360. Całkowite przejście do siódmej generacji miało miejsce w 2006 wraz z wydaniem nowych konsoli gier wideo przez firmy Nintendo i Sony.
  id Software - producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.
  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". PC Gamer – czasopismo o tematyce gier komputerowych.
  Fallout 3 – fabularna gra akcji, trzecia gra z serii po wydanej w 1997 roku grze Fallout oraz wydanej w 1998 roku grze Fallout 2. Pierwotnie gra miała zostać wydana przez firmę Black Isle będącą oddziałem Interplay (posiadała wtedy nazwę Van Buren). Po jej zamknięciu w roku 2003 licencja została sprzedana firmie Bethesda Softworks, która to otrzymała także prawa do 4 i 5 części tej gry. Gra została wydana 28 października 2008.
  Jet pack (ang. jet - odrzutowy i pack od backpack - plecak) – urządzenie w kształcie plecaka, o napędzie odrzutowym, służące do latania. W XX wieku Armia amerykańska pracowała nad prototypami plecaka odrzutowego do celów militarnych, lecz ze względu na trudności w stabilizowaniu lotu, duże zużycie paliwa oraz wysokie natężenie hałasu podczas pracy zrezygnowano z tego projektu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.