• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fallout  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1997 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Charakterystyka postaci[ | edytuj kod]

  Tworzenie bohatera opiera się na systemie atrybutów SPECIAL, będącym akronimem od:

 • Strength (siła)
 • Perception (percepcja)
 • Endurance (wytrzymałość)
 • Charisma (charyzma)
 • Intelligence (inteligencja)
 • Agility (zręczność)
 • Luck (szczęście)
 • Atrybutów nie można zmieniać po ich przypisaniu, jednak istnieje możliwość tymczasowego podniesienia ich wartości poprzez zażywanie różnych środków chemicznych (tzw. „mentatów” by podnieść percepcję i inteligencję) oraz ich trwałego podwyższenia poprzez poddawanie się zabiegom chirurgicznym w Bractwie Stali.

  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Interplay Entertainment Corporation – amerykański producent i wydawca gier komputerowych. Najbardziej znanymi grami Interplay są gry z serii Fallout. Firma stoi na krawędzi bankructwa od 2004 roku.

  Oprócz systemu atrybutów charakterystyka postaci składa się z umiejętności wpływających na poszczególne działania (otwieranie zamków, atakowanie bronią palną) oraz profity, czyli specjalne umiejętności, często mające jeden poziom rozwoju.

  Special random encounters[ | edytuj kod]

  W Falloucie występuje duża liczba tzw. special random encounters. Są to losowo występujące spotkania często o humorystycznym, nawiązującym do popkultury charakterze. Czasem pozwalają na zdobycie rzadkich broni, pancerzy.

  Postacie[ | edytuj kod]

  W grze pojawiają się liczni bohaterowie niezależni, którzy mogą towarzyszyć głównemu bohaterowi w jego podróży. Liczba postaci, jakie można przyłączyć do drużyny, jest zależna od wartości charyzmy bohatera. Większość bohaterów niezależnych, decydując się na towarzyszenie postaci gracza, bierze pod uwagę wykonanie jakiegoś zadania lub reputację.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.

  Odniesienia[ | edytuj kod]

  Miejsca[ | edytuj kod]

  Akcja gry rozgrywa się na terenach środkowej Kalifornii. Część lokalizacji jest oparta na współczesnych miastach i miejscach, np. Gruzy (pozostałość po Los Angeles).

  Dzieła literackie[ | edytuj kod]

  Fallout jest inspirowany wieloma czasopismami science fiction z lat 50. i komiksami o superbohaterach (przeważnie są to magazyny typu pulp fiction). Na przykład, komputery nie mają tranzystorów i używają lamp elektronowych; istnieją bronie energetyczne, przypominające te używane przez Flasha Gordona. Występujące w grze Bractwo Stali (ang. Brotherhood of Steel) – organizacja próbująca restytuować dziedzictwo upadłej cywilizacji – to z kolei nawiązanie do słynnego Kantyku dla Leibowitza, gdzie podobną misję próbował wykonywać zakon Leibowitza. Podobne pochodzenie mają m.in. postaci eremitów.

  Opad promieniotwórczy (ang. fallout) – opad na ziemię pyłów promieniotwórczych. Jeden ze śmiercionośnych efektów wybuchu jądrowego (obok promieniowania cieplnego, fali uderzeniowej i promieniowania jonizującego), może też być wynikiem awarii w systemach zawierających materiały promieniotwórcze, a także w wyniku celowego rozproszenia w wyniku działania brudnej bomby.Fallout 2 (właściwie Fallout 2: A Post Nuclear Role Playing Game) – komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez Black Isle Studios i wydana w 1998 roku przez Interplay Entertainment. Jest to kontynuacja gry Fallout.

  Film[ | edytuj kod]

  Fallout czerpie również z innych źródeł – filmów. Jednym z pierwszych pancerzy dostępnych w grze jest kurtka skórzana z jednym rękawem, podobna do tej noszonej przez Mad Maxa w filmie Mad Max 2. Ta seria filmów jest też inspiracją dla Fallout 2.

  Superbohater – fikcyjny bohater filmów, książek lub komiksów zwalczający szeroko pojęte zło (najczęściej przestępczość). Cechuje się nadprzyrodzonymi zdolnościami, z którymi się urodził (np. Aqua Man) albo otrzymał w wyniku czarów (Etrigan), wypadku (Spider-Man) lub eksperymentu (Wolverine), który wpłynął na jego DNA. Jeśli nic z tych rzeczy, to rewolucyjne wynalazki i znajomość sztuk walki (Batman) pełnią rolę zdolności. Wynalazki mogą być znalezione przypadkiem (Błękitny Skarabeusz), przekazane przez swojego stwórcę osobie którą uznał za właściwą (Zielona Latarnia) lub osobiście skonstruowane (Iron Man). Superbohaterami mogą być także roboty (Red Tornado) i kosmici (Martian Manhunter). Superbohaterowie ukrywają swoją tożsamość, gdy są w cywilu. Do nielicznych wyjątków należy Fantastyczna Czwórka. Superbohaterowie niemal nigdy nie są członkami państwowych organów ścigania. Rzadkim wyjątkiem jest Sędzia Dredd.Pulp magazine – tanie, wydawane na papierze gorszej jakości, wydawnictwo prasowe, najczęściej zawierające popularne treści (kryminał, fantastyka).


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mad Max II – australijski film z gatunku science fiction z 1981 roku w reżyserii George’a Millera, kontynuacja filmu Mad Max. Fabuła filmu została zbudowana na schemacie klasycznego westernu, czyli samotny bohater – Rockatansky pomaga pewnej społeczności w obronie rafinerii, przed atakującym ją gangiem dowodzonym przez Lorda Humungsa, ukrywającego swą twarz pod maską. W walce z bandytami pomaga mu pilot żyrokoptera oraz zdziczały chłopiec, miotający metalowymi bumerangami. Całość rozgrywa się na postapokaliptycznej Ziemi Zachodniej.
  Mad Max – australijski film z gatunku science-fiction z 1979 roku w reżyserii George’a Millera. Film zapoczątkował serię kolejnych filmów o przygodach tytułowego bohatera: Mad Max II (1981), Mad Max pod Kopułą Gromu (1985) i Mad Max: Na drodze gniewu (2015).
  Kantyk dla Leibowitza lub Kantyczka dla Leibowitza (ang. A Canticle for Leibowitz) – postapokaliptyczna powieść autorstwa Waltera M. Millera z roku 1959. Była to jedyna powieść Millera wydana za jego życia. Powieść została w 1961 roku nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo dla najlepszej powieści s-f.
  Lampa elektronowa – element elektroniczny składający się z elektrod umieszczonych w bańce z wypompowanym powietrzem (lampa próżniowa) lub gazem pod niewielkim ciśnieniem (lampa gazowana), w którym wykorzystuje się wiązki elektronów lub jonów poruszające się między elektrodami lampy i sterowane elektrycznie elektrodami. Może służyć miedzy innymi do wzmacniania, generacji i przekształcania sygnałów elektrycznych.
  Fantastyka postapokaliptyczna – wizja czy też konwencja traktująca o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie/apokalipsie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.