• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fallersleben - Wolfsburg

  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.
  Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną Mittellandkanal - Kanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego - zakłady Volkswagena.

  Fallersleben – dzielnica Wolfsburga, miasta położonego w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Das Lied der Deutschen, nazywany także Das Deutschlandlied (z niem. Pieśń Niemców) – pieśń, której część jest hymnem państwowym Niemiec.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze wzmianki o wsi Fallersleben, noszącej wtedy nazwę Valareslebo, pochodzą z 942 r. Prawa miejskie Fallersleben otrzymało w 1929 r. i wchodziło w obręb powiatu Gifhorn. W 1972 r. w wyniku przeprowadzenia reformy terytorialnej zostało przyłączone do Wolfsburga. W 1939 r. miasto liczyło ok. 2 600 mieszkańców, w 2004 populacja dzielnicy wynosiła ok. 12 000, na dzień 31 grudnia 2006 r. liczba mieszkańców wynosiła 11 364 osób, a w roku 2009 – 11 179.

  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran, kalwinów oraz od kilkunastu lat metodystów.

  Osoby urodzone w Fallersleben[ | edytuj kod]

 • August Heinrich Hoffmann von Fallersleben – nauczyciel akademicki, germanista, autor hymnu niemieckiego "Das Lied der Deutschen"
 • Hanns Kerrlnarodowosocjalistyczny polityk niemiecki, minister III Rzeszy do spraw kościoła (niem. Reichsministers für kirchliche Angelegenheiten);
 • Hans Thimme – teolog ewangelicki;
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona dzielnicy (niem.) ostatni dostęp: 16 lut 2008
 • kronika Wolfsburga (niem.) ostatni dostęp: 16 lut 2008
 • Powiat Gifhorn (niem. Landkreis Gifhorn) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Gifhorn.Hanns Kerrl (ur. 11 grudnia 1887, zm. 15 grudnia 1941) – polityk nazistowski, w l. 1933-1934 minister sprawiedliwości Prus, od 16 kwietnia 1934 minister bez teki, a następnie od 16 lipca 1935 minister ds. wyznań religijnych w rządzie Hitlera.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.
  Hoffmann von Fallersleben (właśc. August Heinrich Hoffmann, ur. 2 kwietnia 1798 w Fallersleben, zm. 19 stycznia 1874 w Corvey) - nauczyciel akademicki, germanista (językoznawca), poeta. W 1841 w proteście przeciwko rozbiciu Niemiec napisał późniejszy niemiecki hymn narodowy Pieśń Niemców (Das Lied der Deutschen – „Deutschland, Deutschland über alles”). Był też twórcą wielu piosenek dla dzieci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.