• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Falkland Wschodni

  Przeczytaj także...
  Falklandy (ang. Falkland Islands) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Atlantyku, około 480 km od wybrzeży Argentyny obejmujące wyspy o tej samej nazwie. Wyspy znajdują się pod administracją brytyjską, ale prawa do nich rości sobie także Argentyna, z tego powodu są czasem również nazywane Malwinami, od ich hiszpańskiej nazwy Islas Malvinas.Powierzchnia to dwuwymiarowy odpowiednik pojęcia krzywej. Także potoczne określenie pola powierzchni (np. mówiąc o "powierzchni w km²" mamy na myśli właśnie pole powierzchni).
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Falkland Wschodni (ang. East Falkland, hiszp. Isla Soledad) – główna wyspa archipelagu Falklandów, położona w jego wschodniej części. Ma 6605 km² powierzchni; jej południowa część, połączona z północną wąskim przesmykiem, jest nazywana Lafonią. Znajduje się na niej Stanley, stolica wysp. Od Falklandu Zachodniego oddziela ją Cieśnina Falklandzka.

  Cieśnina Falklandzka (ang. Falkland Sound, hiszp. Estrecho de San Carlos) – cieśnina w archipelagu Falklandów, rozdzielająca wyspy Falkland Wschodni i Falkland Zachodni.Przesmyk (międzymorze, istm) - wąski pas lądu łączący dwa większe obszary lądowe, oddzielający od siebie dwa morza lub oceany. Przesmyki stanowią najkorzystniejsze miejsca do budowy kanałów dla żeglugi morskiej, np. Kanał Panamski zbudowany został w Przesmyku Panamskim czy Kanał Koryncki w Przesmyku Korynckim.
  Stanley (dawniej Port Stanley, nazwa argentyńska: Puerto Argentino) – stolica Falklandów (Malwinów) leżąca na wyspie Falkland Wschodni, nad Atlantykiem. Liczy 2227 mieszkańców (2010). Jest to port handlowy (wywóz wełny oraz skór) i rybacki. W mieście jest lotnisko.Falkland Zachodni (ang. West Falkland, hiszp. Gran Malvina) – druga główna wyspa archipelagu Falklandów, położona w jego zachodniej części.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Południe (symbol S, od ang. south) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do kierunku, w którym znajduje się południowy biegun geograficzny Ziemi. Na kompasie jest to (w przybliżeniu) azymut 180°, gdyż biegun geomagnetyczny nie pokrywa się z geograficznym (deklinacja magnetyczna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.