• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Falcon 1  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Vandenberg Air Force Base – baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, USA. Baza stanowi centralny kosmodrom amerykańskich sił powietrznych, rezerwowy kosmodrom NASA oraz siedzibę dowództwa 30 Skrzydła Sił Kosmicznych USAF (30th Space Wing).Galwanizacja – potoczna nazwa galwanostegii, czyli elektrolitycznych metod wytwarzania powłok na różnych materiałach.
  Bibliografia[]
 • Strona domowa producenta (ang.)
 • Falcon 1 w serwisie Loty Kosmiczne (pol.)
 • Sprawozdanie z dziewiczego lotu Falcona 1 (ang.)
 • Zobacz też[]

 • SpaceX
 • Falcon (rakieta)
 • Przypisy

  1. Opis Falcona 1 (ang.). [dostęp 21 stycznia 2009].
  2. Ashlee Vance: Elon Musk : Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future. New York: HarperCollins, 2015, s. 203. ISBN 978-0-06-230123-9. (ang.)
  3. Stephen Clark: Commercial launch of SpaceX Falcon 1 rocket a success (ang.). Spaceflight Now, 14 lipca, 2009.
  4. Tom Junod: Triumph of His Will (ang.). Esquire, 2012-11-15.
  5. Demo Flight 2 Flight Review Update (ang.). SpaceX, 15 czerwca, 2007. [zarchiwizowane z tego adresu (3 grudnia, 2008)].
  6. Flight 3 mission summary (ang.). Space Exploration Technologies Corporation.
  7. Stephen Clark: Commercial launch of SpaceX Falcon 1 rocket a success (ang.). Spaceflight Now, 14 lipca, 2009.
  8. Launch Manifest (ang.). SpaceX.
  Delta IV – najnowsza seria rakiet nośnych z rodziny rakiet Delta, jedyna używana obecnie oprócz Delta II. Powstała na potrzeby programu USAF o nazwie Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV) do wynoszenia ciężkich satelitów wojskowych, oraz do komercyjnych startów. Jest to największa rakieta na świecie od 2002 roku (wysokością przewyższa nawet promy kosmiczne w konfiguracji startowej).Pneumatyka – nauka, będąca działem inżynierii mechanicznej, zajmująca się konstruowaniem i praktycznym wykorzystaniem urządzeń, w których przekazywanie energii i sterowanie realizowane jest za pomocą sprężonego powietrza (bądź innego gazu o podobnych właściwościach) jako czynnika roboczego.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Wyspy Marshalla (Republika Wysp Marshalla, mah Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, ang. Republic of the Marshall Islands) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
  Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.
  Nakrętka – łącznik w połączeniu śrubowym. Jest pierścieniem z naciętym na całej długości otworu gwintem. Nakręcana jest na wolny koniec trzonu śruby zgodnie z wymaganiami montażowymi.
  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:
  Hel (He, łac. helium) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 2, z grupy helowców (gazów szlachetnych) w układzie okresowym. Jest po wodorze drugim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie, jednak na Ziemi występuje wyłącznie w śladowych ilościach (4×10% w górnych warstwach atmosfery).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.