• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fakhruddin Ahmed  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dhaka (beng. ধাক Ḍhākā, wym. [ˈɖʱaka], ang. Dhaka, hist. Dacca, Dakka) – stolica Bangladeszu, licząca ok. 7 mln mieszkańców (zespół miejski prawie 12,8 mln). Główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju, rynek handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Położona w delcie rzek Ganges i Brahmaputra. W kanale rzeki Dhaleswari, w sercu największego na świecie regionu uprawy juty. Dhaka słynie z rękodzielnictwa (tekstylia i wyroby z juty).Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.

  Fakhruddin Ahmed, beng. ফখরুদ্দীন আহমদ (ur. 1 maja 1940 w Munshiganj) – bangladeski ekonomista i polityk, premier Bangladeszu od 12 stycznia 2007 do 6 stycznia 2009. Prezes Banku Bangladeszu w latach 20012005.

  Edukacja i kariera zawodowa[ | edytuj kod]

  Fakhruddin Ahmed urodził się w Munshiganj. Ukończył magisterskie studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Dhace. Następnie studiował w Williams College w USA oraz uzyskał doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Princeton.

  Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF) – szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos.Sheikh Hasina Wajed, beng. শেখ হাসিনা ওয়াজেদ (ur. 28 września 1947 w Gopalgajn) – bengalska polityk, premier Bangladeszu w latach 1996–2001 oraz ponownie od 6 stycznia 2009. Przewodnicząca Ligi Awami od 1981. Córka pierwszego prezydenta Bangladeszu, Sheikha Mujibura Rahmana.

  Swoją karierę zawodową zaczynał jako wykładowca na Uniwersytecie w Dhace. Później wstąpił do służby cywilnej, w strukturach której pracował 15 lat. W tym czasie pracował również dla rządu, m.in. jako sekretarz w Wydziale Stosunków Gospodarczych Ministerstwa Finansów.

  W 1978 r. rozpoczął pracę jako ekonomista w Banku Światowym. Skupiał się na sprawach makroekonomicznych oraz polityce rozwojowej. W ciągu ponad 20 lat rezydował w wielu państwach Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki.

  Pervez Musharraf (także używana pisownia Perwez Muszarraf; urdu پرويز مشرف) (ur. 11 sierpnia 1943 w Delhi) – pakistański generał i polityk, prezydent Pakistanu w latach 2001-2008.Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.

  W październiku 2001 r. Ahmed został prezesem Banku Bangladeszu, banku centralnego kraju i funkcję tę piastował do końca kwietnia 2005. W tym czasie przeprowadził wiele reform sektora finansowego i wzmocnił pozycję banku centralnego na krajowym rynku finansowym. Od czerwca 2005 do stycznia 2007 zajmował stanowisko prezesa Fundacji Palli Karma-Sahayak, dużego funduszu, udzielającego mikrokredytów.

  Davos (romansz Tavau, wł. Tavate) – miasto we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, nad rzeką Landwasser. Położone na wysokości 1560 m n.p.m. jest najwyżej położonym miastem w Europie. Ludność: 11 248 osób (2009).Chaleda Zia, beng. খালেদা জিয়া (ur. 15 sierpnia 1945) – polityk Bangladeszu, pierwsza kobieta-premier w tym kraju (1991–1996 i 2001–2006).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Iajuddin Ahmed (ur. 1 lutego 1931 w Mushiganj, Bangladesz, zm. 10 grudnia 2012 w Bangkoku), prezydent Bangladeszu w latach 2002-2009. Został wybrany na to stanowisko 6 września 2002 roku. Jego poprzednikiem był Jamiruddin Sircar.
  Bangladesz (beng. বাংলাদেশ), Ludowa Republika Bangladeszu (beng. গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ, Gonoprodźatontri Bangladesz) – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską i graniczące z zachodu, północy i wschodu z Indiami a na południowym wschodzie z Mjanmą. Jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) z 6 mln mieszkańców (aglomeracja ok. 11 mln).
  Hamid Karzaj (paszto حامد کرزی - Ḥāmid Karẓay, ur. 24 grudnia 1957 w Kandaharze) – polityk afgański, prezydent i szef rządu Afganistanu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.639 sek.