• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fairytale - singel Alexandra Rybaka

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.
  EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

  Fairytale – singel Alexandra Rybaka, wydany 12 stycznia 2009 za pośrednictwem EMI, promujący album Fairytales. Piosenka zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009 rozgrywanym w Moskwie.

  Bohaterką piosenki jest była dziewczyna Rybaka, Ingrid Berg Mehus, którą poznał w Barratt Due Institute of Music w Oslo. Rybak potwierdził tę informację. Podczas konferencji prasowej w maju 2009 ujawnił, iż inspiracja pochodzi od huldry, pięknego stworzenia ze skandynawskiego folkloru, która wabi młodych mężczyzny i przeklina ich na całe życie.

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Alexander Rybak (biał. Алякса́ндар І́гаравіч Рыба́к, Alaksandar Iharawicz Rybak, ur. 13 maja 1986 w Mińsku) – norweski piosenkarz, skrzypek, kompozytor i aktor, białoruskiego pochodzenia.

  Rosyjska wersja tej piosenki nosi tytuł Skazka (ros. Сказка).

  Pozycje na listach przebojów[ | edytuj kod]

  Historia wydań[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Fairytales – debiutancki album studyjny autorstwa norweskiego muzyka Alexandra Rybaka wydany w Norwegii i większość krajach Europy 29 maja 2009 za pośrednictwem wytwórni EMI i Universal Music Group. Większość piosenek została napisana i skomponowana przez samego Rybaka.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.694 sek.