• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fairey Battle  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  304 Dywizjon Bombowy "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego" – pododdział lotnictwa bombowego (zwalczania okrętów podwodnych i transportowego) Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.Skrzydło samolotu (płat nośny) – zespół płatowca, jeden z głównych elementów konstrukcyjnych stałopłatów (samolotów, szybowców) służący do wytwarzania siły nośnej. W przekroju skrzydło ma kształt profilu lotniczego. Na krawędzi skrzydła umieszczone są lotki i często urządzenia do zwiększenia siły nośnej (sloty, klapy). Skrzydło tworzy często zespół konstrukcyjny w skład którego mogą wchodzić gondole silnikowe, podwozie, zbiorniki paliwa oraz pomieszczenia na ładunek użytkowy.
  Battle Mk I
  Formacja Battle nad Francją
  Battle na polowym lotnisku we Francji
  Obsługa samolotu Battle we Francji

  Fairey Battlebrytyjski lekki bombowiec, zbudowany w 1936 roku w wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd. Jednosilnikowy trzymiejscowy dolnopłat o konstrukcji metalowej z chowanym podwoziem. Używany bojowo w początkowym okresie II wojny światowej, głównie przez brytyjskie lotnictwo RAF. Samoloty te były masowo używane jako dzienne bombowce podczas kampanii francuskiej w 1940 roku, ponosząc duże straty, po czym zostały przesunięte do działań nocnych i do szkolenia. Używane bojowo do 1941 roku.

  Badania w locie (równoważnie oblot, lot doświadczalny) to szczególna odmiana lotu podczas której pilot doświadczalny (czasami pilot liniowy mający stosowne uprawnienia) bada właściwości i zachowanie się statku powietrznego celem wykrycia i zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości w zakresie stateczności, sterowności, obciążeń i osiągów, charakterystyki przeciągnięcia i korkociągu, drgań, zgodności z przepisami (np. FAR), przed dopuszczeniem statku powietrznego do eksploatacji.Dwuster – popularna nazwa samolotów, szybowców lub śmigłowców wyposażonych w podwójny układ sterowania. W samolotach lub szybowcach szkolnych zdwojony układ sterowania przeznaczony jest dla ucznia i instruktora, który dzięki niemu może korygować potencjalne błędy ucznia. W samolotach komunikacyjnych zdwojony układ sterowania jest stosowany standardowo. Zapewnia większe bezpieczeństwo lotu dzięki możliwości pilotowania maszyny bez zmiany miejsca siedzenia przez obydwu członków załogi. Zwiększa również możliwości bojowe samolotów wojskowych dzięki podziałowi zadań na obydwu pilotów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Na początku lat trzydziestych w dowództwie Royal Air Force (RAF) pojawiła się koncepcja budowy szybkiego lekkiego samolotu bombowego, który dzięki dużej prędkości lotu byłby trudno uchwytny dla samolotów myśliwskich, zastępując w służbie przestarzałe dwupłaty Hawker Hart. W kwietniu 1933 roku Ministerstwo Lotnicze (Air Ministry) ogłosiło specyfikację nr P.27/32 na skonstruowanie samolotu o dwuosobowej załodze i możliwości przenoszenia 1000 funtów (454 kg) bomb z prędkością przelotową 200 mph (322 km/h) na odległość 1000 mil (1609 km). Do opracowania projektu przystąpiły cztery firmy, w tym biuro konstrukcyjne wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd., bezskutecznie wcześniej starające się przekonać Ministerstwo do koncepcji samolotu dwusilnikowego, który łatwiej spełniałby założenia. Głównym konstruktorem zakładów był Marcel Lobelle. Projekt Fairey został oceniony jako najlepiej spełniający założenia i 11 czerwca 1934 roku zamówiono budowę prototypu. Samolot zaprojektowano w układzie dolnopłata o kształcie przypominającym samolot myśliwski, o aerodynamicznej smukłej sylwetce. Jego napęd miał stanowić najnowszy silnik rzędowy zakładów Rolls-Royce – PV-12 (późniejszy Merlin), charakteryzujący się dużą mocą 1030 KM (758 kW) i małym przekrojem poprzecznym, pozwalającym na uzyskanie opływowej sylwetki. Battle stał się przez to pierwszym samolotem, w którym użyto silników z rodziny Merlin. Ponieważ główną ochroną samolotu przed myśliwcami miała być jego prędkość, początkowo nie przewidziano uzbrojenia obronnego, w celu zmniejszenia masy. W toku projektowania jednak Ministerstwo zażyczyło sobie dodania trzeciego członka załogi – strzelca/radiotelegrafisty (było to łatwe do spełnienia dzięki długiej przeszklonej kabinie samolotu). W konsekwencji dodano pojedynczy karabin maszynowy Vickers K w kabinie strzelca z tyłu.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bitwa o Anglię – kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej (Battle of Britain). Była to pierwsza kampania, toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.

  Prototyp samolotu (nr K4303) oblatano 10 marca 1936 roku (pilot Chris Staniland). Samolot okazał się łatwy w pilotażu i odznaczał się dobrą zwrotnością. Podczas prób prototypu usunięto usterki i wprowadzono drobne zmiany w konstrukcji; zmieniono między innymi formę osłony kabin. Nowy bombowiec osiągał prędkość maksymalną 414 km/h, przewyższając istniejące wówczas samoloty tej klasy. W tamtym okresie już zdawano sobie jednak sprawę, że lekki bombowiec będzie miał zbyt mały udźwig bomb i niewystarczający zasięg, żeby atakować cele w Niemczech. Mimo to, z uwagi na potrzebę posiadania jakichkolwiek nowoczesnych bombowców, jeszcze w połowie 1935 roku – przed ukończeniem prototypu, lotnictwo złożyło zamówienie na 155 sztuk. Wydano przy tym nową specyfikację P.23/35 dostosowaną do zmian wprowadzonych w konstrukcji. 2 kwietnia 1936 roku samolot otrzymał nazwę Fairey Battle (ang. „bitwa”). W maju 1936 roku rozszerzono zamówienie o 500 sztuk, według specyfikacji P.14/36, a w sierpniu o 400 według specyfikacji P.32/36. Produkcję tej ostatniej partii zlecono zakładom motoryzacyjnym Austin w ramach programu rozpraszania produkcji lotniczej (tworzenia tzw. „fabryk-cieni”). RAF zamówił ogółem 2419 samolotów tego typu, łącznie z prototypem. Battle był pierwszym dolnopłatem i pierwszym samolotem o nowoczesnej konstrukcji półskorupowej z zastosowaniem stopów lekkich zakładów Fairey.

  Mila na godzinę (mph, z ang. miles per hour) – stosowana w krajach anglosaskich jednostka prędkości równa jednej mili angielskiej na godzinę.Pokrycie – zewnętrzna powłoka skrzydeł, kadłuba i innych elementów statku powietrznego. Pokrycie może przenosić obciążenia konstrukcji (pokrycie pracujące) lub nie (pokrycie niepracujące).

  Pierwszy seryjny Battle został oblatany 14 kwietnia 1937 roku. Oprócz macierzystych zakładów Fairey w Heaton Chapel (w północnej części Stockport), od 1938 roku produkowały je zakłady Austin w ich fabryce samolotów w Longbridge. Produkowano tylko jedną wersję lekkiego bombowca Mk I, jednakże stosowano różne wersje silnika Merlin: I (pierwszych 136), II, III (większość) i w małej liczbie V. W końcowym okresie produkcji produkowano także wersje szkolne oraz samoloty do holowania celów powietrznych. Pojedyncze samoloty użyte były do testów z innymi silnikami, w tym gwiazdowymi. Produkcję zakończono we wrześniu 1940 roku.

  Rolls-Royce Merlin to 12-cylindrowy widlasty silnik tłokowy o układzie V12 60° zaprojektowany przez firmę Rolls-Royce i budowany w okresie II wojny światowej. Był to jeden z najlepszych ówczesnych widlastych silników lotniczych. Został wykorzystany do napędu wielu modeli samolotów.Celownik bombowy urządzenie stosowane w samolotach bombowych pozwalające przewidzieć miejsce upadku bomby lotniczej, a więc umożliwiające dokonanie zrzutu bomb we właściwym momencie.

  Wersje samolotu Fairey Battle:

 • Mk I – wersja podstawowa bombowca
 • wersja eksportowa dla Belgii, różniąca się wydłużoną do przodu osłoną chłodnicy pod silnikiem (16 sztuk)
 • T (skrót od ang. Trainer) – wersja szkolna wersji Mk I z dwoma osobnymi kabinami (200 sztuk)
 • TT (skrót od ang. Target Tug) – wersja do holowania celów powietrznych
 • wersja do szkolenia strzelców pokładowych, przerobiona w Kanadzie w zakładach Fairchild w Quebecu przez zamontowanie za kabiną pilota wieżyczki strzeleckiej typu Bristol (około 200).
 • Łącznie w latach 1936–1940 wyprodukowano 2185 samolotów Fairey Battle wszystkich wersji dla lotnictwa brytyjskiego (1 w Hayes, 1155 w Stockport i 1029 w Longbridge) i 16 dla Belgii (w Stockport), łącznie 2201.

  Bombardier – członek załogi samolotu wojskowego – najczęściej bombowca – który odpowiada za ładunek bomb na pokładzie jak i jego zrzut na wyznaczony cel.Ster – ruchome urządzenie będące częścią jednostki pływającej lub statku powietrznego (patrz: powierzchnie sterowe samolotu), służące zarówno do utrzymywania jak i do zmiany kierunku ruchu. Działanie steru zmienia kątową orientację jednostki w przestrzeni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pikowanie, nurkowanie (lot nurkowy) – manewr lotniczy (lub figura akrobacji lotniczej) polegający na zdecydowanym obniżeniu nosa samolotu poniżej horyzontu, co prowadzi do szybkiego spadku wysokości lotu i równie szybkiego wzrostu prędkości. W "klasycznym" ujęciu oś podłużna maszyny jest prostopadła do ziemi. Stosowany jest w sytuacjach związanych bądź z potrzebą utraty wysokości, lub nabrania prędkości, także w czasie walki powietrznej, ale zasadniczo ogranicza się jego stosowanie do pokazów lotniczych.
  Stockport – miasto w północno-zachodniej Anglii, położone w południowej części hrabstwa metropolitalnego Greater Manchester. Leży 9,8 km na południowy zachód od Manchesteru. Liczy ok. 136 tysięcy mieszkańców (2001).
  Krawędź natarcia skrzydła (lub łopaty wirnika) to linia łącząca noski kolejnych profili płata. Innymi słowy jest to przednia krawędź skrzydła płatowca.
  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Produkcja seryjna – typ produkcji, w którym liczba wyrobów wykonywanych jednorazowo jest większa i tworzy tzw. partię lub serię. Produkcja seryjna może być niepowtarzalna, czyli jednorazowa lub powtarzalna w okresie powtarzalności. Okresy powtarzalności mogą być jednakowe, np. co miesiąc lub co kwartał, albo zmienne nieregularne może to być produkcja seryjna rytmiczna lub nierytmiczna. W zależności od liczby sztuk wyrobu, wykonywanych jednakowo serii, rozróżnia się produkcję drobno-, mało-, średnio- lub wielkoseryjną.
  Saarbrücken (fr. Sarrebruck; luks. Saarbrécken) – miasto w Niemczech nad Saarą, stolica kraju związkowego (niem. Bundesland) Saara, siedziba związku regionalnego Saarbrücken. Polityczne i kulturalne centrum regionu, główny ośrodek gospodarczy Zagłębia Saary, wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.