• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fairey

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Fairey Battle – brytyjski lekki bombowiec, zbudowany w 1936 roku w wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd. Jednosilnikowy trzymiejscowy dolnopłat o konstrukcji metalowej z chowanym podwoziem. Używany bojowo w początkowym okresie II wojny światowej, głównie przez brytyjskie lotnictwo RAF. Samoloty te były masowo używane jako dzienne bombowce podczas kampanii francuskiej w 1940 roku, ponosząc duże straty, po czym zostały przesunięte do działań nocnych i do szkolenia. Używane bojowo do 1941 roku.
  Fairey Barracuda – brytyjski samolot torpedowy i bombowy, zaprojektowany i zbudowany w 1940 roku w wytwórni Fairey Aviation Company Limited
  Fairey Swordfish on Airfield.jpg

  Fairey Aviation Co. Ltdbrytyjska wytwórnia lotnicza, założona w 1915. Na początku lat 70 XX wieku weszła w skład koncernu Hawker Siddeley.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wytwórnię założył Charles Fairey, który zdobył wykształcenie techniczne i początkowo, pracując w elektrowni, zajmował się hobbystycznie konstruowaniem, a od 1910 roku produkcją latających modeli samolotów. W 1911 roku objął posadę inżyniera w zakładach lotniczych Blair Atholl Syndicate, a w kolejnym roku w Short Brothers. W lipcu 1915 roku Charles Fairey założył własną niewielką wytwórnię Fairey Aviation Company Limited w Londynie, zdobywając kontrakt podwykonawczy na 12 wodnosamolotów Short 827. Zostały one wykonane w 1916 roku, po czym Fairey uzyskał kolejne zamówienie na 100 samolotów Sopwith 1½ Strutter. Pierwsze warsztaty wytwórni mieściły się na Clayton Road w Hayes, a następnie Fairey kupił teren wzlotów w Harlington i zbudował tam hangar, a na przełomie 1917/18 roku nową fabrykę.

  Hawker Siddeley – brytyjska wytwórnia lotnicza. Firma przeszła długą ewolucję, zanim w latach sześćdziesiątych wyłoniła się jako jeden z dwóch głównych brytyjskich producentów samolotów i ostatecznie w 1977 r. została włączona w skład koncernu British Aerospace.Harlington - dzielnica Londynu, leżąca w gminie London Borough of Hillingdon. W 2001 dzielnica liczyła 9575 mieszkańców. Harlington jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Herdintone.

  Wybrane konstrukcje[ | edytuj kod]

 • Fairey Swordfish
 • Fairey Battle
 • Fairey Albacore
 • Fairey Fulmar
 • Fairey Barracuda
 • Fairey Firefly

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Fairey. W: Encyklopedia techniki wojskowej. Wydawnictwo MON, 1978, s. 169.
 • Martyn Chorlton (red.): Fairey. Company profile 1915-1960. Kelsey Publishing Ltd., 2012. ISBN 978-1-907426-60-5. (ang.)
 • Short Brothers plc – brytyjskie przedsiębiorstwo branży lotniczej produkujące podzespoły do samolotów, od 1989 roku będące własnością Bombardier Aerospace. W przeszłości spółka była samodzielną wytwórnią lotniczą, która produkowała m.in. serię łodzi latających. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Belfascie.Fairey Fulmar – brytyjski pokładowy samolot myśliwski z okresu II wojny światowej, zbudowany w wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sopwith 1½ Strutter – (dosł. „półtora zastrzałowiec”) brytyjski jedno lub dwumiejscowy samolot myśliwski i rozpoznawczy z okresu I wojny światowej w układzie dwupłata zbudowany przez Sopwith Aviation Company. Nazwa maszyny 1½ Strutter pochodzi od konstrukcji skrzydeł samolotu, które były połączone jednym pełnym zastrzałem i drugim, mniejszym, łączącym tylko górny płat z kadłubem, który uznano za „połowę zastrzału”. Oficjalnie w służbie RFC maszyna nosiła oznaczenie Sopwith Two-Seater (ang. „dwumiejscowy Sopwith”), a w wersji morskiej wykorzystywanej przez Royal Navy Air Service Sopwith Type 9400.
  Hayes - miasto Londynu, leżąca w gminie London Borough of Hillingdon. Hayes jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Hesa.
  Fairey Swordfish – brytyjski pokładowy samolot torpedowo-bombowy i rozpoznawczy okresu II wojny światowej, zbudowany w 1935 roku w wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd
  Fairey Albacore – (ang. - albakora) brytyjski pokładowy samolot torpedowy i rozpoznawczy, skonstruowany w 1938 roku w wytwórni Fairey Aviation Company Limited.
  Fairey Firefly – angielski pokładowy samolot myśliwski i rozpoznawczy, skonstruowany w 1941 roku w wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.