• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fairbanks

  Przeczytaj także...
  Erdenet (mon. Эрдэнэт) – drugie co do wielkości (po Ułan Bator) miasto Mongolii, stolica ajmaku orchońskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

  Fairbanks – miasto w Stanach Zjednoczonych, w środkowej Alasce, nad rzeką Chena (dopływ rzeki Tanana). Zostało założone w 1902 roku przez poszukiwaczy złota, prawa miejskie uzyskało w 1903 roku. Miasto liczy 31 142 mieszkańców (2006), zespół miejski Fairbanks North Star 86 754 (2006). Przemysł rafineryjny, tartaki, handel futrami, ośrodek turystyczny, port lotniczy, uniwersytet (założony w 1917). Miasto zostało nazwane na cześć Charlesa W. Fairbanksa, 26. wiceprezydenta USA.

  Mo i Rana - miasto w Norwegii, liczące 17 900 mieszkańców (2006). Położone w gminie Rana w okręgu Nordland. Ośrodek przemysłu spożywczego i hutniczego. Trzecie największe miasto w północnej Norwegii.Jakuck (ros. Якутск Jakutsk, jak. Дьокуускай Dźokuuskaj) – miasto w północno-wschodniej Syberii, nad rzeką Leną, położone na jej zachodnim brzegu.

  W Fairbanks w latach parzystych zaczyna się, a w latach nieparzystych kończy najtrudniejszy na świecie wyścig psich zaprzęgów Yukon Quest.

  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.Pune (hindi i marathi पुणे, trl. Puṇe, trb. Pune; ang. Pune; dawniej także Punavadi, Puna, Poona) – miasto położone w zachodnich Indiach w stanie Maharashtra, stolica dystryktu Pune. Dawna stolica państwa Marathów i drugie co do wielkości po Bombaju miasto tego stanu.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Aix-les-Bains
 • Erdenet
 • Fanano
 • Jakuck
 • Mo i Rana
 • Monbetsu
 • Pune
 • Richland
 • Tainan
 • Yellowknife
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fairbanks (city), Alaska (ang.). United States Census Bureau. [dostęp 2016-01-11].
  Przemysł petrochemiczny (przemysł rafineryjny) - przemysł przerobu ropy naftowej w rafineriach i zgromadzonych wokół nich instalacjach chemicznych. Produkuje przede wszystkim benzynę i inne paliwa ropopochodne, surowce dla ciężkiej syntezy organicznej (m.in. etylen, tlenek etylenu, propylen, toluen, fenol, aceton) oraz tworzywa sztuczne: polietylen, polipropylen i inne. Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w wielu procesach produkcyjnych w przemyśle petrochemicznym. Wykorzystywane są one m.in.: w procesach przetłaczania i dozowania palnych cieczy lub gazów, do ochrony substancji chemicznych przed utlenianiem a także do osłonowania rurociągów.Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aix-les-Bains – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia, nad jeziorem Bourget.
  Richland - miasto USA, w stanie Waszyngton, w hrabstwie Benton. W 2000 r. miasto to na powierzchni 97,8 km² zamieszkiwało 38 708 osób.
  Charles Warren Fairbanks (ur. 11 maja 1852 w Unionville Center, Ohio, zm. 4 czerwca 1918 w Indianapolis) – polityk amerykański, działacz Partii Republikańskiej, 26. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.
  Yukon Quest – tysiącmilowy międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów odbywający się corocznie w lutym, w Ameryce Północnej. W latach parzystych wyścig prowadzi z Fairbanks na Alasce do Whitehorse w kanadyjskim Terytorium Jukon, a w latach nieparzystych uczestnicy podążają w przeciwnym kierunku. Yukon Quest jest uznany za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy wyścig psich zaprzęgów na świecie.
  Tainan (chiń. trad.: 臺南; pinyin: Táinán; pe̍h-ōe-jī: Tâi-lâm) – miasto w południowo-zachodnim Tajwanie, nad Cieśniną Tajwańską. Ma status miasta wydzielonego. W 2010 roku liczyło 1 873 794 mieszkańców. Ośrodek przemysłu cukrowniczego, spirytusowego, jutowego, papierniczego i chemicznego.
  Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).
  Yellowknife - miasto w Kanadzie, główny ośrodek administracyjny (stolica) Terytoriów Północno-Zachodnich, nad Wielkim Jeziorem Niewolniczym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.