• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fahrenheit - e-zin

  Przeczytaj także...
  Andrzej Ziemiański (ur. 17 lutego 1960 we Wrocławiu) – polski pisarz science fiction i fantasy, z zawodu architekt. W roku 1983 ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1984–1985 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1985 do 2005 w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W Internecie posługuje się pseudonimem GIN.Tomasz Pacyński (ur. 4 lutego 1958 w Warszawie, zm. 30 maja 2005 w Broku) – polski pisarz fantastyczny, z zawodu informatyk. Współtwórca i redaktor naczelny czasopisma internetowego „Fahrenheit”. Publikował na łamach „Science Fiction”, „SFery” i „Fantasy” oraz w internetowych czasopismach „Fahrenheit”, „Esensja”, „Fantazin” i „Srebrny Glob”. Autor felietonów publikowanych w „SFerze” i „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym była opublikowana w 2001 powieść Sherwood, za którą otrzymał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Opublikował cztery powieści – trylogię fantasy Sherwood (na motywach legendy o Robin Hoodzie) oraz Wrzesień – militarną postapokaliptyczną powieść political fiction, również nominowaną do Zajdla, a także liczne opowiadania. Humorystyczne opowiadania z cyklu o Dziadku Mrozie zostały w 2005 wydane w zbiorze Linia ognia. W Internecie używał często pseudonimu Pacek.
  Eugeniusz Dębski (ur. 26 stycznia 1952 r. w Truskawcu) – polski pisarz i jeden z czołowych tłumaczy fantastyki rosyjskiej. Prezes wrocławskiego oddziału SPP. Współtwórca i były redaktor naczelny internetowego magazynu literackiego Fahrenheit oraz inicjator i redaktor nie istniejącego już periodyku Srebrny Glob. Autor prawie 100 opowiadań i ponad 20 powieści, z których część doczekała się przekładów na język rosyjski, czeski, węgierski i niemiecki.

  Fahrenheit – najstarszy polski e-zin literacko-publicystyczny o tematyce fantastycznej ukazujący się od 1997 r. Utworzony przez Andrzeja Ziemiańskiego (pod pseudonimem Gin) oraz Eugeniusza Dębskiego (Tonik).

  Do roku 2001 ukazało się 21 numerów „Fahrenheita”. 21 maja 2001 pismo połączyło się z „Fantazinem” i powstał „Fahrenheit&Fantazin” („F&F”), który ukazywał się do 2002 r. Ponieważ formuła portalu literackiego, jakim był F&F, nie sprawdziła się, w lipcu 2002 powstała idea powrotu do formuły miesięcznika i przywrócenia nazwy „Fahrenheit”. Do „Fahrenheita i Fantazinu” dołączył „Srebrny Glob”.

  Milena Wójtowicz, (ur. 4 lipca 1983 w Lublinie) - polska pisarka, autorka, tłumaczka fantastyki. Absolwentka socjologii na UMCSie w Lublinie.Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.

  „Fahrenheit” znany jest także z inicjatyw mających na celu wyławianie i promowanie nowych talentów (ZakuŻone Warsztaty Fahrenheita oraz tzw. Nieustający Konkurs Literacki, którego owocem były antologie Kochali się, że strach i Nawiedziny).

  Na łamach Fahrenheita debiutowali m.in.: Tomasz Pacyński, Magdalena Kozak, Paweł Paliński i jako tłumaczka Milena Wójtowicz.

  Redaktorzy naczelni:

  Zin, fanzin (skrót od ang. fan magazine) – rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, informatyki, literatury, fantastyki, gier fabularnych, ekologii, polityki), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania.
 • Andrzej Ziemiański (19972001)
 • Eugeniusz Dębski (20022004)
 • Tomasz Pacyński (20042005)
 • Dominika Repeczko (20052012)
 • Dorota Pacyńska (od 2012)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Witryna pisma • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.