Faggot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Faggot (l. mn. faggots) – brytyjska potrawa mięsna przyrządzana z podrobów wieprzowych (np. wątróbki, płuc, śledziony czy serc), o okrągłym kształcie, uproszczona forma kiełbasy.

Liczba mnoga – forma fleksyjna, tj. przypadek w deklinacji i w koniugacji, oznaczający wiele przedmiotów lub osób, a także w przypadku przedmiotów zbiorowych – grupy tych przedmiotów (np. piasek w liczbie pojedynczej oznacza wiele ziaren piasku, ale istnieje też forma w liczbie mnogiej – piaski – mogąca się odnosić do większych zbiorów – np. piaski pustyni; podobnie armia to grupa ludzi, gramatycznie liczba pojedyncza, istnieje jednak rzeczownik armie w liczbie mnogiej).Reglamentacja – wprowadzone na stałe lub czasowo ograniczenie wolnego obrotu pewnymi dobrami lub towarami, spowodowane przeważnie niedostatkiem tych dóbr lub towarów i koniecznością ich racjonowania; zjawisko typowe dla gospodarki okresu wojennego i tuż po wojnie, a także, w różnych formach, dla ekonomiki państw socjalistycznych.

Pokrojone podroby miesza się ze słoniną, zwykle także z bułką tartą i cebulą. Po przyprawieniu (często wykorzystuje się kwiat muszkatołowy, ziele angielskie, szałwię, pietruszkę) całość zawija się w naturalną osłonkę z pokrojonej w kwadraty sieci większej otrzewnej o charakterystycznej, półprzezroczystej, koronkowej strukturze. Potrawę poddaje się pieczeniu. Można ją spożywać na gorąco bądź na zimno. Faggots produkowane są także przemysłowo i mrożone sprzedawane w sklepach; te jednak cechują się gładszą konsystencją i większą zawartością wody. Danie serwuje się tradycyjnie z tłuczonymi ziemniakami, groszkiem (często również tłuczonym) i sosem pieczeniowo-cebulowym.

Pieczenie – proces obróbki termicznej polegający na ogrzewaniu potrawy w piecu lub piekarniku w środowisku nagrzanego powietrza. Temperatura pieczenia zawiera się w granicach od 160 do 250 °C.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Najstarsza znana wzmianka na temat potrawy pochodzi z 1851 roku, choć prawdopodobnym jest, że znana była ona dużo wcześniej. Przyrządzana z tanich składników, cieszyła się powodzeniem wśród uboższej części społeczeństwa, zwłaszcza w północnej i zachodniej Anglii. Na popularności zyskała podczas II wojny światowej, gdy podroby były łatwo dostępne w przeciwieństwie do mięsa, które podlegało reglamentacji. Wznowienie zainteresowania tym daniem nastąpiło na początku XXI wieku.

Osłonka - materiał otaczający wędliny takie jak kiełbasa. Osłonki dzielą się na sztuczne i naturalne. Osłonki naturalne wykonywane są z jelit, natomiast osłonki sztuczne wytwarzane są z kolagenu, celulozy lub substancji syntetycznych.Płuco (łac. pulmo) – pojedynczy lub parzysty narząd oddechowy kręgowców oddychających powietrzem atmosferycznym. Do kręgowców tych zaliczane są też – prócz płazów, gadów, ptaków i ssaków – ryby dwudyszne, które w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oddychają pojedynczym, workowatym płucem, powstałym z przekształconego pęcherza pławnego. W ciągu rozwoju rodowego kręgowców z przedniego odcinka jelita powstają dwa różne narządy oddechowe – płuca i skrzela. U ryb ulegają degeneracji płuca (z wyjątkiem wspomnianych już ryb dwudysznych), a u zwierząt lądowych – skrzela. Przypuszczalnie płuca pochodzą z aparatu hydrostatycznego podobnego do pęcherza pławnego ryb (według niektórych pęcherz pławny ryb jest zdegenerowanym płucem). Występują jednak wątpliwości, gdyż pęcherz pławny powstaje po stronie tylnej (grzbietowej) cewy jelitowej, płuca natomiast po stronie przedniej (brzusznej). Wykształcenie płuc zostało wywołane przez wzmożone zapotrzebowanie na tlen zwierząt lądowych. Również ich rozwój (coraz silniejsze fałdowanie) ma ścisłe powiązanie z zapotrzebowaniami energetycznymi organizmów (zwiększeniem tempa metabolizmu). Listkiem zarodkowym, z którego powstają płuca jest entoderma.

Nazwa potrawy pochodzi od słowa oznaczającego wiązkę chrustu, ze względu na pewne podobieństwo do niej zwiniętych ze sobą kawałków mięsnych. W niektórych częściach kraju potrawa znana jest pod nazwą ducks („kaczki”) lub savoury ducks („kaczki na słono”).

Podobna potrawa w kuchni francuskiej nosi nazwę caillettes lub gayettes. Poza podrobami dodaje się do niej boczek lub inne kawałki mięsa wieprzowego, czosnek i zioła, pomija się natomiast bułkę tartą.

Muszkatołowiec korzenny, muszkatowiec, muszkat (Myristica fragrans Houtt.) – gatunek drzewa z rodziny muszkatołowcowatych. Pochodzi ono z Wysp Banda (części Moluków zwanych Wyspami Korzennymi, będących częścią Archipelagu Malajskiego). Jego nasiona znane są jako przyprawa gałka muszkatołowa.Podroby – części jadalne, narządy wewnętrzne oraz inne części ciała zwierząt rzeźnych nie wchodzące w skład tusz (półtusz, ćwierćtusz).

Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W języku angielskim słowo faggot to także obraźliwe określenie oznaczające homoseksualistę, rozpowszechnione zwłaszcza w amerykańskiej odmianie angielskiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Learn About Faggots: A Traditional British Dish Similar to Meatballs (ang.). The Spruce Eats. [dostęp 2021-09-30].
  2. Alan Davidson: The Oxford companion to food. Tom Jaine (red.). Wyd. 2. Oxford: Oxford University Press, 2006, s. 287. ISBN 0-19-280681-5. OCLC 70775741.
  3. faggot, www.etymonline.com [dostęp 2021-09-30].
Angielszczyzna amerykańska (AmE, American English) – odmiana języka angielskiego używana w Stanach Zjednoczonych przez osoby, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Podobną formą angielszczyzny nazywanej angielszczyzną kanadyjską (CaE, Canadian English) posługują się również mieszkańcy Kanady.Groch zwyczajny (Pisum sativum L.) – gatunek rośliny strączkowej jednorocznej z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z zachodniej Azji I Kaukazu, wschodniej i południowej Europy oraz Afryki Północnej. Jest uprawiany w wielu rejonach świata.
Warto wiedzieć że... beta

Czosnek (Allium L.) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), dawniej zaliczany do osobno wyodrębnianej rodziny czosnkowatych (Alliaceae) lub liliowatych (Liliaceae). Obejmuje około 700 gatunków. W stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej, przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Gatunkiem typowym jest czosnek pospolity (Allium sativum L.).
Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Albania, Jugosławia, Grecja, Włochy), ale rozprzestrzeniła się gdzieniegdzie również poza tym obszarem. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczajacego zdrowie.
Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.
Cebula zwyczajna, cebula jadalna, czosnek cebula (Allium cepa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji Środkowej, obecnie nie rośnie dziko, występuje tylko w uprawie. Botaniczna nazwa tej rośliny to czosnek cebula, w użyciu jest jednak głównie nazwa cebula.
Śledziona (łac. lien, gr. σπλήν - splēn) – narząd występujący u kręgowców. U człowieka jest największym narządem limfatycznym.
Serce (łac. cor, gr. kardia) – centralny narząd układu krwionośnego strunowców i niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem (pericardium).
Kiełbasa (węg. kolbász, łuż. Kołbasa) – zmielone mięso (ewentualnie podroby) wraz z dodatkami, wtłoczone do osłonki.

Reklama