• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Faetony

  Przeczytaj także...
  Pióro (łac. penna) – twory nabłonkowe pokrywające ciała ptaków , a w czasach prehistorycznych niektórych dinozaurów, przede wszystkim z grupy teropodów, zwłaszcza celurozaurów. Podobnie jak łuski u gadów, pióra zachodzą na siebie dachówkowato. Wyrastają z brodawek skórnych zbudowanych z komórek mezodermalnych, w których formują się najpierw pióra embrionalne (puchowe), a następnie pióra ostateczne (penna).Mewy (Laridae) – rodzina ptaków z rzędu siewkowych. Polska nazwa pochodzi od niemieckiego Möwe. Obejmuje gatunki wodne (mewy, rybitwy i brzytwodzioby) zamieszkujące cały świat.
  Faeton czerwonosterny (Phaethon rubricauda) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny faetonów (Phaethontidae), zamieszkujący tropikalne i subtropikalne okolice zachodniej części Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Indonezji.

  Faetony – rząd Phaethontiformes i rodzina Phaethontidae z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje gatunki oceaniczne, zamieszkujące oceany całego świata w strefie ciepłych klimatów.

  Charakterystyka[]

  Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

 • długość ciała (bez długiego ogona) 30-50 cm
 • sylwetka przypominająca mewy
 • środkowe sterówki silnie wydłużone
 • upierzenie zasadniczo białe, przez oko ciemna pręga i czarne plamy na lotkach. Często różowawy nalot (jeden z podgatunków jest wręcz pomarańczowo-różowy).
 • nogi krótkie, silnie przesunięte ku tyłowi, co w znaczący sposób utrudnia chodzenie
 • gniazdują na skalistych wysepkach
 • odbywają grupowe toki w powietrzu
 • w zniesieniu jedno jajo, które wysiadują oboje rodzice, zmieniając się co 2 do 5 dni. Podczas gdy jeden rodzic wysiaduje, drugi poluje.
 • okres wysiadywania w granicach 41 do 45 dni
 • pisklęta są gniazdownikami, usamodzielniają się po 11-15 tygodniach
 • pokarm stanowią ryby i mątwy.
 • Systematyka[]

  Do rodziny należy jeden rodzaj i następujące gatunki:

  Faeton żółtodzioby (Phaethon lepturus) – gatunek ptaka z rodziny faetonów (Phaethontidae) występujący w strefie tropikalnej i subtropikalnej na całym świecie.Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).
 • Phaethon aethereus – faeton białosterny
 • Phaethon rubricauda – faeton czerwonosterny
 • Phaethon lepturus – faeton żółtodzioby
 • Przypisy

  1. Phaethontiformes, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Phaethontidae. w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 4 grudnia 2010]
  3. Phaethon. w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 4 grudnia 2010]
  4. Frank Gill, David Donsker (red.): Order Phaethontiformes (ang.). IOC World Bird List: Version 4.2. [dostęp 2014-07-28].
  5. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rząd: Phaethontiformes Sharpe, 1891 - faetony (wersja 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-02-14].
  6. Joseph W. Brown: Phaethontidae (ang.). Tree of Life Web Project. [dostęp 2009-05-03].
  Mątwy, sepie (Sepioidea) – drapieżne głowonogi dziesięcioramienne, tradycyjnie klasyfikowane w randze rzędu. Mają krótkie, krępe i owalne ciało o długości do 30 cm. Charakteryzują się workiem trzewiowym z dwiema płetwami niełączącymi się w tyle ciała, oraz znajdującymi się w części głowowej ramionami chwytnymi. U samców 1 lub 2 ramiona są przekształcone w hektokotylus. Szkielet wewnętrzny zredukowany do os sepiae.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Neornithes – podgromada ptaków nowoczesnych obejmująca tradycyjnie wszystkie współcześnie występujące taksony, taksony wymarłe w czasach historycznych, a także znane z mezozoiku ptaki uzębione.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Gniazdowniki (ang. : altricial species) – określenie gatunków ptaków, których pisklęta po wykluciu nie są zdolne do samodzielnego życia i wymagają opieki rodziców, w związku z czym dłuższy czas spędzają w gnieździe. Gniazdowniki najczęściej wykluwają się nagie (bez upierzenia) i ślepe, czasami są pokryte rzadkim puchem. Nie potrafią same zdobywać pożywienia i są całkowicie uzależnione od pomocy dorosłych ptaków, które je ogrzewają i karmią.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.