• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fabrizio Giovanardi

  Przeczytaj także...
  Formuła wyścigowa – forma wyścigów samochodowych, w których typ używanego samochodu określony jest przez formułę. Pomimo tego, że termin można odnieść do każdej formy sportu motorowego od czasu jego powstania na początku XX w., jest on powszechnie używany do określenia samochodach o otwartym nadwoziu (tzw. open wheel), zbudowanych specjalnie dla wyścigów. Zazwyczaj w nazwie serii występuje słowo "formuła".Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.
  Formuła 3000 (w skrócie F3000) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu, istniejąca w latach 1985-2004.
  Giovanardi (Alfa Romeo) podczas wyścigu WTCC na Motorsport Arena Oschersleben w 2005 roku
  Giovanardi (Vauxhall) walczący z Jasonem Plato (SEAT) w Snetterton w 2007 roku
  Fabrizio podczas kwalifikacji na Oulton Park w sezonie 2008

  Fabrizio Giovanardi (ur. 14 grudnia 1966 w Sassuolo) – włoski kierowca wyścigowy, aktualnie kierowca VX Racing, fabrycznego zespołu marki Vauxhall w Brytyjskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (BTCC). Mistrz tej serii wyścigowej z lat 20072008, a także trzykrotny mistrz Europejskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych (ETCC) z lat 20002002.

  British Touring Car Championship (BTCC, Brytyjskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych) – mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez TOCA od 1958 w Wielkiej Brytanii. Jest to najważniejsza i najbardziej znana seria wyścigowa w tym kraju. Początkowo mistrzostwa rozgrywano pod nazwą British Saloon Car Championship, natomiast aktualną wprowadzono w 1987. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie około 10 rund złożonych z trzech wyścigów każda na torach wyścigowych położonych głównie w Anglii.SEAT, Sociedad Española de Automóviles de Turismo (pl. Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych) – hiszpańskie przedsiębiorstwo produkujące samochody, obecnie należąca do grupy Volkswagena.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Giovanardi wychował się na Fidżi, lecz imię i obywatelstwo włoskie zawdzięcza temu, iż urodził się w trakcie pobytu jego rodziców na wakacjach we Włoszech. W późniejszych latach przeniósł się na stałe do Włoch, aby móc rozwijać tam swoje zamiłowanie do wyścigów samochodowych.

  Opel Vectra − samochód osobowy klasy średniej produkowany przez koncern General Motors pod niemiecką marką Opel w latach 1988 - 2008. Pojazd został zastąpiony modelem Insignia.15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.

  Lata 19831991 spędził na ściganiu się w wyścigach samochodów jednomiejscowych, takich jak karting (1983–1986), włoska Formuła 3 (19871988) oraz Formuła 3000 w latach 19891991. Jego największym osiągnięciem w tym okresie było zwycięstwo w F3000 odniesione w 1989 roku na torze w Vallelunga w barwach zespołu First Racing.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Colin Henry Turkington (ur. 21 marca 1982 w Newry, Irlandia Północna) – brytyjski kierowca wyścigowy. Dorastał i obecnie mieszka w Portadown gdzie uczęszczał do szkoły średniej Portadown College. Jest absolwentem University of Stirling gdzie ukończył studia biznesowe. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem było zdobycie tytułu mistrzowskiego w serii British Touring Car Championship w sezonie 2009. W 2009 otrzymał także tytuł Kierowcy Wyścigowego Roku w Wielkiej Brytanii magazynu Autosport. Obecnie jest kierowcą zespołu eBay Motors w BTCC.

  Samochody turystyczne[ | edytuj kod]

  W sezonie 1991 rozpoczął starty we Włoskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych, a w kolejnym roku zdecydował się na przejście do tej serii wyścigowej na stałe, co zaowocowało zdobyciem przez niego tytułu mistrza kategorii S2 jeszcze w tym samym sezonie. W kolejnych latach nadal znajdował się w czołówce włoskich mistrzostw, a w sezonach 1996 i 1997 równolegle startował również w mistrzostwach hiszpańskich, w których zdobył tytuł mistrza w roku 1997. W latach 19981999 zdobył kolejne dwa tytuły mistrza Włoch, po czym przeniósł się do ETCC.

  Alfa Romeo S.p.A. – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.Motorsport Arena Oschersleben – tor wyścigowy o długości 3,667 km i szerokości 11–13 m, znajdujący się we wschodniej części miasta Oschersleben niedaleko Magdeburga. Jest dość płaski (23 m różnicy wysokości). Budowę rozpoczęto w czerwcu 1996, a inauguracja toru miała miejsce 25 lipca 1997. Do 2005 nosił nazwę Motopark Oschersleben.

  W latach 2000-2002 reprezentował barwy fabrycznego zespołu Alfa Romeo, trzykrotnie zdobywając mistrzostwo i odnosząc łącznie 17 zwycięstw. W kolejnym sezonie przeniósł się do zespołu BMW, lecz z trudem radził sobie w tylnonapędowym aucie i zajął jedynie 9. miejsce w klasyfikacji generalnej, co spowodowało, że powrócił do Alfy Romeo już w sezonie 2004. W tym roku odniósł tylko jedno zwycięstwo i zajął 5. miejsce w klasyfikacji. W sezonie 2005 powrócił do wysokiej formy, lecz pomimo największej liczby wygranych wyścigów (4), w klasyfikacji generalnej pokonali go Andy Priaulx i Dirk Müller.

  James Thompson (ur. 26 kwietnia 1974 w Yorku) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu LADA Sport Lukoil w serii World Touring Car Championship. Dwukrotny mistrz British Touring Car Championship (w latach 2002 oraz 2004).Tom Chilton (ur. 15 marca 1985 w Reigate, hrabstwo Surrey) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu RML w serii World Touring Car Championship.

  BTCC[ | edytuj kod]

  W 2006 roku przeniósł się do BTCC, gdzie za kierownicą Vauxhalla Astry reprezentował zespół VX Racing. Podczas 6. rundy na Donington Park był bliski odniesienia pierwszego zwycięstwa w BTCC, co jednak zostało udaremnione przez kolizję z Colinem Turkingtonem w ostatnim zakręcie. Zwyciężyć po raz pierwszy udało mu się 2 rundy później w Knockhill, a zwycięstwo to było jednocześnie setną wygraną Vauxhalla w BTCC. Po raz drugi Giovanardi zwyciężył na Brands Hatch, a sezon ukończył na 5. miejscu, wyprzedzając Jamesa Thompsona w klasyfikacji generalnej podczas ostatniej rundy mistrzostw.

  Oulton Park (pełna nazwa Oulton Park Race Circuit) – brytyjski tor wyścigowy położony w miejscowości Little Budworth w hrabstwie Cheshire w zachodniej Anglii. Tor powstał w latach 50. dwudziestego wieku jako własność Mid-Cheshire Car Club i szybko stał się znany ze swojej trudnej i wymagającej konfiguracji.Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym.

  15 listopada 2006 potwierdzono, że Giovanardi wraz z Tomem Chiltonem w kolejnym sezonie nadal będzie reprezentował barwy zespołu VX Racing. Startując za kierownicą nowego samochodu, Vauxhalla Vectry, odniósł 10 zwycięstw, co pozwoliło mu na zdobycie tytułu mistrza po trwającej cały sezon walce z Jasonem Plato.

  Timothy Jason Plato (ur. 14 października 1967 roku w Oksfordzie) – brytyjski kierowca wyścigowy, w latach 2004–2014 był prezenterem telewizyjnym programu Fifth Gear.Andy Priaulx MBE (ur. 8 sierpnia 1974 w Guernsey) – brytyjski kierowca wyścigowy, obecnie kierowca zespołu BMW Team RMG w serii Deutsche Tourenwagen Masters. Jest trzykrotnym mistrzem serii WTCC (w latach 2005-2007) i ETCC z roku 2004.

  W sezonie 2008 Fabrizio Giovanardi nadal startował w barwach VX Racing, a jego nowymi partnerami po odejściu Toma Chiltona zostali dwukrotny mistrz BTCC, Matt Neal oraz debiutant z poprzedniego sezonu, Tom Onslow-Cole. Fabrizio obronił zdobyty w poprzednim sezonie tytuł, ponownie walcząc o mistrzostwo z Jasonem Plato.

  Formuła 3 (znana również pod skrótem F3) – klasa wyścigów samochodowych przeprowadzanych w różnych cyklach w Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Jest to jednocześnie określenie biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Wielu kierowców prestiżowych wyścigów Formuły 1 ma za sobą etap w Formule 3. Udział w wyścigach Formuły 3 jest stosunkowo drogi (miejsce w brytyjskiej F3 kosztuje obecnie około 400,000 funtów szterlingów za udział w rocznym cyklu wyścigów, w Azji cena wynosi około 80,000 funtów). Z tego powodu w wyścigach Formuły 3 biorą udział głównie początkujący zawodowcy, a nie amatorzy. Sukces w F3 może zaowocować dla kierowcy udziałem w wyścigach wyższej klasy, takich jak Seria GP2, Formuła Renault 3.5 lub nawet wyścigów testowych Formuły 1.Napęd tylny (RWD - Rear Wheel Drive) – oznacza, że w pojeździe silnikowym, najczęściej w samochodzie, moment obrotowy przekazywany jest na oś tylną.

  W sezonie 2014 Fabrizio Giovanardi powrócił do serii BTCC gdzie ściga się Fordem Focusem ST reprezentując zespół Airwaves Racing. Po nieudanych wyścigach w Brands Hatch oraz Donington Park zajął 3. miejsce w trzecim wyścigu w Thruxton.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Donington Park race report (ang.). BTCC.net, 2006-07-30. [dostęp 2008-01-10].
  2. Knockhill race report (ang.). BTCC.net, 2006-09-03. [dostęp 2008-01-10].
  3. VXR confirms Giovanardi & Chilton (ang.). BTCC.net, 2006-11-15. [dostęp 2008-01-10].
  4. Onslow-Cole joins VXR (ang.). BTCC.net, 2008-01-10. [dostęp 2008-04-06].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Fabrizio Giovanardiego (ang. • wł.)
 • Strona Fabrizio Giovanardiego na oficjalnej stronie BTCC (ang.)
 • Donington Park Circuit – tor wyścigowy w hrabstwie Leicestershire w centralnej Anglii. Obiekt otwarto w 1931 roku. Dotychczas tylko raz zorganizowano tutaj Grand Prix Formuły 1 - wyścig o Grand Prix Europy w sezonie 1993.European Touring Car Championship (ETCC) – europejskie mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w latach 1963–18 i 2000–04. W 2005 ETCC zastąpiono ogólnoświatową serią World Touring Car Championship, natomiast na szczeblu europejskim organizowany jest puchar European Touring Car Cup. Liczba rund wyścigowych jest różna. W latach 2005-2009 odbywała się jedna runda rocznie. W edycji 2010 odbyły się trzy rundy. W roku 2012 FIA ułożyła kalendarz z czterema rundami na torach: Monza, Slovakiaring, Salzburgring i Imola. W ETCC kierowcy startują samochodami klasyfikowanymi w czterech kategoriach: Super 2000, Super 2000D, Superprodukcyjnej i Super 1600.
  Warto wiedzieć że... beta

  Brands Hatch (pełna nazwa Brands Hatch Race Circuit) – tor wyścigowy w Wielkiej Brytanii, położony w pobliżu miasta Fawkham w hrabstwie Kent, około 35 kilometrów na południowy wschód od Londynu.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Opel Astra - model samochodu osobowego klasy kompaktowej produkowany od 1991 roku przez markę Adam Opel AG należącą do największego na świecie amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors (GM). Model zastąpił przestarzałą konstrukcję Opla Kadetta. Obecnie produkowana jest III generacja modelu pod nazwą Opel Astra Classic III oraz IV generacja modelu.
  Snetterton – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Breckland. Leży 30 km na południowy zachód od miasta Norwich i 131 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 202 mieszkańców.
  Vauxhall Motors Ltd. – brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, zajmujące się produkcją samochodów osobowych, od 1925 roku należące do koncernu General Motors. Firma, założona w 1857 roku w dzielnicy Vauxhall w Londynie jako fabryka pomp i silników dla statków, w 1903 skonstruowała swój pierwszy samochód, napędzany silnikiem o mocy 5 KM. Obecna siedziba Vauxhall Motors znajduje się w Luton.
  Tom Onslow-Cole (ur. 16 maja 1987 w Kingston upon Thames) – brytyjski kierowca wyścigowy. Obecnie ściga się w serii British Touring Car Championship (BTCC). Startuje Fordem Focusem ST w zespole Arena Motorsport (Team AON), sponsorowanej przez firmę ojca kolegi z zespołu, którym jest Tom Chilton. Onslow-Cole w BTCC zadebiutował w 2007 roku. W 2010 zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Na koncie ma siedem wygranych wyścigów.
  Fidżi, Republika Fidżi – państwo wyspiarskie, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.