• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fabrique Nationale de Herstal

  Przeczytaj także...
  Mauser-Werke Oberndorf Waffensysteme GmbH to niemiecki producent broni oraz całej linii karabinów powtarzalnych produkowanych przez tę fabrykę dla armii niemieckiej. Karabin Mausera był bardzo popularną konstrukcją eksportowaną do wielu krajów. Rozwiązania karabinu Mausera należą do najbardziej udanych na świecie.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Herstal (waloński Hesta) miasto w Belgii, w prowincji Liège, położone nad rzeką Mozą. Herstal znajduje się w zespole miejskim Liège, która liczy około 600 tysięcy mieszkańców. W mieście znajduje się fabryka broni Fabrique Nationale de Herstal.

  Fabrique Nationale de Herstal (FN Herstal, Fabrique Nationale d'Armes de Guerre) - belgijska spółka produkująca broń strzelecką.

  Zakłady FN Herstal powstały w 1889 roku w Herstal, niedaleko Liège. Spółka została utworzona przez belgijskich przemysłowców i miała produkować karabiny na licencji przedsiębiorstwa Mauser dla belgijskiej armii. W następnych latach asortyment przedsiębiorstwa rozszerzono o pistolety samopowtarzalne i broń myśliwską. Większość pistoletów produkowanych przez FN Herstal przed wojną było konstrukcjami Johna Mosesa Browninga.

  John Moses Browning (ur. 21 stycznia 1855 w Ogden, w stanie Utah - zm. 26 listopada 1926 w Liège w Belgii) – amerykański konstruktor broni. Od jego nazwiska pochodzi eponim - nazwa pistoletów.Browning Arms Company – producent broni palnej i łuków sportowych. Firma została założona w 1927 w Utah. W swojej ofercie posiada szeroką gamę strzelb, karabinów i pistoletów. Najbardziej znana jest ze strzelb: Browning BPS i Auto-5, karabinów: A-Bolt, X-Bolt i BAR M1918 oraz pistoletu Hi-Power.

  Poza bronią, przedsiębiorstwo HN Herstal produkowała motocykle (w latach 1902–1906), samochody (w latach 1900–1966) i trolejbusy (w latach 1934–1955).

  Podczas II wojny światowej belgijskie zakłady FN znalazły się w rękach niemieckich i produkowały broń na potrzeby Wehrmachtu. Po wyzwoleniu zakładów w 1944 roku rozpoczęto w nich remonty karabinów M1 Garand i karabinków M1.

  W 1949 roku rozpoczęto produkcję karabinu samopowtarzalnego SAFN-49, a w połowie lat 50. jego następcy karabinu FN FAL. W następnych latach rozpoczynano produkcję kolejnych wzorów broni które najczęściej osiągały duży sukces rynkowy.

  FN Minimi (Mini Mitrailleuse – fr. mini karabin maszynowy) – belgijski ręczny karabin maszynowy, kalibru 5,56 mm, zasilany taśmą nabojową. Pod oznaczeniem M249 używany także przez armię USA.Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.

  W 1977 roku FN Herstal stała się właścicielem amerykańskiego przedsiębiorstwa Browning Arms Company. Po przyjęciu do uzbrojenia US Armed Forces karabinu maszynowego FN Minimi w 1982 roku utworzono spółkę FNMI zajmującą się produkcją i sprzedażą na rynku amerykańskim broni wojskowej.

  Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).United States Armed Forces – (Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych) siły i środki wydzielone przez Stany Zjednoczone Ameryki do zabezpieczenia własnych interesów i prowadzenia walki zbrojnej zarówno na ich terytorium oraz poza nim. W ich skład wchodzą następujące rodzaje sił zbrojnych:

  W latach 90. FN Herstal wszedł w skład holdingu Herstal Group.

  Bibliografia[]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 71. ISBN 83-86028-01-7.
 • Linki zewnętrzne[]

 • fnherstal.com
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Semi-Automatique de Fabrique Nationale Modele 1949 (SAFN-49) – belgijski karabin samopowtarzalny produkowany w pierwszej połowie lat 50. XX wieku.Liège (nid. Luik, niem. Lüttich, wal. Lidje, łac. Leodium) – miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Stolica prowincji o tej samej nazwie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.