• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fabijan Cipot

  Przeczytaj także...
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Al-Arabi Sports Club (arab. النادي العربي الرياضي) – katarski klub piłkarski, grający obecnie w Q-League, mający siedzibę w mieście Ad-Dauha, największym mieście w kraju. Został założony w 1952 roku. Największe sukcesy osiągał w latach 90., gdy 5-krotnie sięgnął po tytuł mistrza Kataru.
  W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 w Niemczech w strefie UEFA wzięło udział 51 reprezentacji narodowych. Spośród nich 13 najlepszych uzyskało awans. Strefa europejska miała zapewnione 14 miejsc w finałach, z czego jedno było obsadzone przez drużynę gospodarzy – Niemcy – bez eliminacji.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Fabijan Cipot (ur. 25 sierpnia 1976 w Murskiej Sobocie) – piłkarz słoweński grający na pozycji środkowego obrońcy. Mierzy 192 cm wzrostu, waży 91 kg. Od 2011 roku jest piłkarzem klubu ND Mura 05.

  25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni. NK Maribor – słoweński klub piłkarski wywodzący się z miasta Maribor, grający obecnie w pierwszej lidze Słowenii. W sezonie 1999/2000 klub ten brał udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W sezonie 2006/2007 NK Maribor brał udział w rozgrywkach Pucharu UEFA, w których grał w 2. rundzie, dzięki wygraniu Pucharu Intertoto.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Karierę piłkarską Cipot rozpoczął w klubie NK Mura z Murskiej Soboty. W 1996 roku awansował do kadry pierwszego zespołu i w sezonie 1996/1997 zadebiutował w jego barwach w pierwszej lidze słoweńskiej. W 1998 roku wywalczył z Murą wicemistrzostwo Słowenii, a w klubie tym grał do końca 1999 roku.

  Nogometni klub Rudar Velenje - słoweński klub piłkarski grający obecnie w drugiej lidze, mający siedzibę w mieście Velenje, leżącym w północno-wschodniej części kraju.Murska Sobota, miasto w północno-wschodniej Słowenii, nad rzeką Lendava (dopływ Mury). Murska Sobota jest ośrodkiem handlowym regionu uprawy zbóż i hodowli drobiu. Rozwinięty jest przemysł tekstylny, drzewny, spożywczy oraz rzemiosło (garncarstwo i wyroby z wikliny). W okolicy Murskiej Soboty znajdują się niewielkie złoża ropy naftowej. W Murskiej Sobocie gra jedna z bardziej znanych słoweńskich drużyn piłkarskich, Mura Murska Sobota.

  W 2000 roku Cipot przeszedł do Mariboru Teatanic. W latach 2000–2003 czterokrotnie z rzędu wywalczył z Mariborem tytuł mistrza Słowenii. Zawodnikiem Mariboru był do końca roku 2002.

  W 2003 roku Cipot został piłkarzem katarskiego Al-Sadd. W 2003 roku zdobył z nim Qatar Crown Prince Cup i Puchar Emira Kataru. W połowie tamtego roku odszedł do Al-Arabi, gdzie grał przez 2 sezony.

  W trakcie sezonu 2005/2006 roku Cipot wrócił do Słowenii i został zawodnikiem Nafty Lendava. Natomiast w sezonie 2006/2007 ponownie grał w NK Maribor.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Axpo Super League - najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Szwajcarii i Liechtensteinu po raz pierwszy zorganizowana w 1897 roku (jako Serie A). W rozgrywkach bierze udział 10 drużyn. W przeciwieństwie do innych lig piłkarskich, w tej lidze każda drużyna gra z każdą inną w sezonie po 4 mecze - 10 drużyn, 36 kolejek.

  Latem 2007 Cipot przeszedł z Mariboru do FC Luzern. Po pół roku gry w Swiss Super League powrócił do Słowenii i do 2011 roku grał w NK Rudar Velenje. Z kolei latem 2011 podpisał kontrakt z ND Mura 05.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Słowenii Cipot zadebiutował 6 lutego 1999 roku w przegranym 0:2 towarzyskim meczu ze Szwajcarią. W swojej karierze grał w eliminacjach do Euro 2004, MŚ 2006 i eliminacjach do Euro 2008. W kadrze narodowej od 1999 do 2007 roku rozegrał 26 meczów.

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Fabijan Cipot w bazie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.
  Al-Sadd Sports Club (arab. السد القطري) – katarski klub piłkarski, grający obecnie w Q-League, mający siedzibę w mieście Ad-Dauha, największym mieście w kraju. Został założony w 1969 roku. Aż 11-krotnie zdobywał mistrzostwo kraju, a sukcesy osiągał także na arenie międzynarodowej.
  Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.
  Nogometni Klub Nafta Lendava - słoweński klub piłkarski grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Lendava, leżącym we wschodniej części kraju.
  W eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2004 wzięło udział 50 reprezentacji narodowych. Do mistrzostw kwalifikowały się drużyny, które zajęły pierwsze miejsce w jednej z dziesięciu grup oraz zwycięzcy barażów, które były meczami pomiędzy wicemistrzami grup. Portugalia jako gospodarz mistrzostw została automatycznie zakwalifikowana do finałów.
  Nogometno Društvo Mura 05 - słoweński klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Murska Sobota leżącym na wschodzie kraju.
  Prva Liga Telekom Slovenije lub 1. SNL (Prva Slovenska Nogometna Liga) jest najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Słowenii. Została utworzona w 1991, kiedy to ten kraj odzyskał niepodległość. Od 1920 do końca sezonu 1990/1991 liga słoweńska była jedną z niższych lig w byłej Jugosławii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.